Дигитализиране на модули от националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити е заложено в дейности по въвеждане на автоматизирани процеси и изкуствен интелект в училищното образование по процедура „Дигитална трансформация на училищното образование“. Крайният срок за представяне на проектно предложение по нея е 17,30 часа на 14 юли 2025 г., става ясно от страницата на Управляващия орган на Програма „Образование“ 2021 – 2027 г.
Дейностите по Процедурата целят усъвършенстване на дигиталната образователна среда
в училищното образование чрез хардуерно и софтуерно надграждане на платформата „Дигитална раница“, въвеждане на изкуствен интелект и нови софтуерни решения за проследяване на образователните резултати на учениците, създаване и осигуряване на достъп до ново дигитално образователно съдържание, както и подобряване на дигиталните умения на педагогически специалисти и на учениците. Размерът на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 246 473 970 лв.
По нея се предвижда и изграждане на интегрирана система за управление на присъствието в класната стая или училището, включително и чрез въвеждане на автоматизиран контрол на достъп или информация за присъствие на ниво училище.
Учителите и училищата ще получат достъп до приложения, базирани на изкуствен интелект,
а съществуващи GPT приложения ще бъдат адаптирани за целите на училищното образование. Школата ще имат и достъп до платформи за оценяване, базирани на изкуствен интелект, които предоставят възможност за персонализиране на оценяването. Те ще могат да въвеждат изкуствен интелект в управлението на образованието и анализ на данни за образователната система, включително и да правят анализ на факторите, които влияят на резултатите на различните участници в образователната система.
Друга от дейностите предвижда
внедряване в платформата „Дигитална раница“ на съществуващи продуктови разработки,
свързани с интерактивност на преподаването, и учене, основано на компютърно моделиране и изкуствен интелект. В същото време нейните възможности за предоставяне и създаване на дигитално съдържание ще бъдат разширени. Заложено е и разработване на модел за персонализация на учебно съдържание, който е основан на изкуствения интелект. В „Дигитална раница“ ще бъде внедрена и платформа за обучение на педагогически специалисти. Тя ще управлява съдържанието, участниците, графиците и ще позволява самообучение на учителите.
Отделно ще бъдат организирани и проведени обучения на педагогически специалисти за създаване на дигитално образователно съдържание, за отрицателния ефект на фалшивите новини, за работа с изкуствен интелект и с „Дигитална раница“, по дигитално благополучие и медийна грамотност, както за въвеждане на нови роли за управление на дигиталната трансформация в училище.
От Процедурата става ясно още, че
учителите ще получават по 232 лв. за всеки разработен дигитален урок
(или друго дигитално образователно съдържание, което може да се приравни към един дигитален урок), който след извършен контрол на съответствието с утвърдените учебни програми на МОН и добрите педагогически практики е публикуван онлайн за публично ползване.
Дигиталната компетентност и уменията на учениците пък ще се повишават чрез различни извънкласни дейности. Част от тях могат да бъдат свързани с медийната грамотност, киберсигурността, дигиталното благополучие, гейм дизайна, дигиталните изкуства, а други – да бъдат в лабораторна среда за натрупване на знания и умения, свързани с природните науки, математиката и информатиката, виртуалната реалност, аналитичното и критичното мислене.
Във фокуса на Процедурата ще бъдат първокласниците и учениците от маргинализираните групи,
включително роми и тези със затруднения в ползването на компютърни технологии. За тях и техните родители ще бъдат организирани обучения за придобиване на умения за работа в електронна среда. Такива ще има и за образователните медиатори и помощниците на учителя.
Заложено е и провеждането на информационни кампании за ползите от изкуствения интелект, киберсигурността, медийната грамотност, защитата на интелектуалната собственост, дигиталното благополучие. Ще бъде създаден и дигитален медиен канал за предоставяне на структурирана информация и мултимедийно съдържание, предназначени за различните заинтересовани страни – учители, ученици, родители и други.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg