"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 16, 24-29.04.2025 г.

От чина зад волана на трактора

Всеки от завършилите Професионалната гимназия по земеделско стопанство „Александър Стамболийски“ в село Чомаковци се реализира

Стела Маринова от Стела Маринова
28-04-2025
in Брой 16, 24-29.04.2025 г.
A A
Снимки ПГЗС – с. Чомаковци

В този брой „Аз-буки“ гостува в Професионалната гимназия по земеделско стопанство „Александър Стамболийски” в село Чомаковци, община Червен бряг, област Плевен.

Училището е открито през 1926 г. като Допълнително земеделско училище за подготовка на момичета и момчета, завършили VII клас, и тогава са се обучавали ученици за селското стопанство. През годините школото променя облика и името си, но запазва авторитета си като център за обучение на специалисти за селско стопанство.

Днес в него се обучават 77 ученици в дневна форма и около 30 възрастни, които продължават да се учат през целия живот в самостоятелна форма. Има и ученичка със специални образователни потребности, която е в комбинирана форма.

Педагогическият състав е от 12 души, сред които има инженери и агрономи.

 

С демонстрации на рязане на дървета на шайби, майсторско управление на автомобил и колесен трактор, беседа за безопасността на движението по пътищата и тържествена част Професионалната гимназия по земеделско стопанство „Александър Стамболийски“ в село Чомаковци отбеляза Деня на Земята – 22 април. Заедно с това се провежда и информационна кампания за повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение сред учениците от основните училища в региона, по време на която са представени специалностите „Трайни насаждения“ и „Механизация на горското стопанство“, предлагани от гимназията.

Повече от 30 години на 22 април училището отбелязва патронния си празник.

А денят не е избран случайно. Професиите, в които се обучават учениците в гимназията, са свързани с природата. В празника се включват както възпитаници на школото, така и седмокласници от региона.

„Ние сме малко училище на село, с чудесна природа и богата материална база. Учителите дават всичко от себе си за професионално обучение и възпитанието на учениците.“ С тези думи започва разговорът ми с директорката гимназията Виолета Николова.

В село Чомаковци има и основно училище. И повечето от завършилите го продължават средното си образование в Професионалната гимназия по земеделско стопанство.

По думите на директорката, ръководенето от нея училище се избира от деца, които не желаят да се местят в големия град, а искат да продължат обучението си на село. „Тези, които са избрали нашето училище, са много мотивирани и обичащи природата“, споделя Николова.

И веднага отбелязва, че

кадрите на гимназията винаги намират къде и какво да работят.

„Смело могат да твърдя, че нито един от завършилите при нас ученици не е останал без работа. Тези, които продължават да учат висше образование, са малко, но няма нито един безработен. След като се дипломират, нашите ученици работят във фирмите, в които са били на практика. Някои дори започват собствен бизнес в сферата на селското и на горското стопанство. Стават и шлосери, монтьори, техници“, обяснява с гордост директорката.

Често младежите се реализират и като шофьори. Всички ученици в дневна форма на обучение преминават безплатно през обучение както за придобиване на правоспособност за управление на автомобил (категория „В“) и на трактор (категория „Ткт“), така и за работа със земеделска и горска техника (категория „Твк“) и с преносима и стационарна горска техника (категория „Тпс“).

„При нас те вземат първата категория. След това продължават обучението си и получават категория „C“, „ D“, стават и международни шофьори. Една от основните причини да изберат нашето училище, е възможността за безплатно обучение за придобиване на няколко категории за управление на моторни превозни средства“, посочва Николова.

Учениците могат да се обучават в две специалности –

„Трайни насаждения“ с професия „Техник-растениевъд“ и „Механизация на горското стопанство“ с професия „Техник-механизатор“. Първата е част от Списъка със специалности от професии, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда, а втората – от Списъка на защитените от държавата специалности от професии. Това дава възможност на школото да сформира паралелки с по-малък брой ученици от минимално допустимите и по двете специалности. Така общият брой на паралелките е пет – по една във всеки випуск.

Сградата на училището се намира в двор с територия от 96 дка.

Гимназията стопанисва и 420 декара земеделска земя, която се използва за провеждане на ученически практики.

„Големият училищен двор позволява използването му за провеждане на учебни и производствени практики в училище, тъй като имаме различни дървесни видове и обработваема земя. Земята се използва за селскостопански практики – оране, култивиране, сеитба. Отглеждаме основно две култури – слънчоглед и пшеница. Приходите, които получаваме от реализиране на продукцията, ползваме за обогатяване и поддържане на базата“, обяснява директорката.

С допълнителните средства към бюджета от обработката на земя всяка година се организират и еднодневни екскурзии. Те са напълно безплатни за учениците.

„Повечето от нашите ученици са от социално слаби семейства. Ако им предложим платени екскурзии, никой няма да дойде. Затова със собствени средства всяка година, минимум по един път, ходим някъде. Дестинацията се избира от Ученическия съвет. Посещаваме различни исторически и природни забележителности, за да могат ученици да  опознаят и обикнат нашата родина“, разказва за инициативата Николова.

Преди десетина години предлагат и прием в специалност „Горско и ловно стопанство“

с професия „Техник-лесовъд“. Тогава с ветеринарния лекар, който води част от специалните предмети, училището решава да направи малка ферма с различни птици. В нея се развъждат токачки, фазани, пъдпъдъци, кокошки, пауни. Така и до днес в гимназията се отглеждат пауни и фазани.

„Отглеждаме ги до месец и след това ги пускаме сред природата. Към момента имаме волиера, в която има 5 пауна и 6 фазана“, обяснява директорката.

За обучението на учениците училището разполага със 7 кабинета, две учебни работилници, дърводелска работилница и учебен полигон.

Имат и два STEM кабинета. Единият – „Креативен млад водач“, е създаден преди 4 години. Оборудван е с интерактивен дисплей, има и симулатор за управление на моторни превозни средства. Предстои да довършат и втория STEM кабинет, който се изгражда със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Той е насочен към зелените технологии, математика, физика и природни науки.

„И двете специалности, които предлагаме, са свързани с природата. Трябва да сме по-екологични, ако искаме да я запазим чиста дълго време“, мотивира избора на зелените технологии моята събеседничка.

В часовете по практика и по теория учителите подготвят децата за участие в различни състезания, свързани с професията, в която се обучават.

„Когато учениците са професионално ориентирани и мотивирани, знанията и уменията в часовете се усвояват с лекота“, категорична е директорката.

Тази учебна година например Дидо Василев завоюва златен медал за Професионалната гимназия по земеделско стопанство „Александър Стамболийски“ в Чомаковци в дисциплината „Поваляне на дървесно стъбло“ на X международно състезание „Млад дървосекач“. Възпитаниците на училището се представят добре и на националните състезания „Горски многобой“, „Млад фермер“ и „Озеленяване и цветарство“.

Гимназията си сътрудничи добре и с бизнеса, като от няколко години участва в проекта „Ученически практики“.

Ползата от практикуването на бъдещата професия на място във фирмите е голяма, убедени са в училището.

„Благодарение на придобития опит по време на практиките, след като завършат, учениците много по-лесно могат да се реализират и да си намерят работа. Те опознават бизнеса, който е в района – категорична е Николова. – Работодателите също опознават нашите възпитаници и така учениците ни имат много по-голям шанс да бъдат наети след завършването си.“

Обучаващите се в училището могат да бъдат настанени в общежитие. В момента Община Червен бряг го ремонтира. „Общежитието ще стане по-красиво и привлекателно. Имаме група от 15 ученици, настанени в него, но се надявам след ремонта да го напълним цялото“, пожелава си директорката.

На 15 септември 2026 г. училището ще отбележи 100 години от откриването си.

„Цялата учебна година ще бъде юбилейна за нас – като започнем от 15 септември 2026-а с приемането на 100-тния випуск, преминем през 22 април 2027 г. – Деня на Земята и празник на училището, и стигнем до завършването на абитуриентите ни на 15 май 2027 г. В този период ще реализираме редица инициативи. Само да сме живи и здрави да го направим!“, завършва разговорът с Николова.

Когато знаеш какво искаш да работиш

Директорката Виолета Николова споделя история, случила се преди десетина години, когато тя все още е класен ръководител. Тогава преподава на две деца от съседно село.

На връщане от участие в национално състезание пита едното от тях – Лъчко, с какво иска да се занимава, когато завърши. Дали иска да продължи да учи и да стане агроном или инженер.

След като се замисля малко, момчето отсича: „Аз съм Лъчко тракториста и ще ора земя златиста“.

„В момента и двамата са земеделски производители. Дори когато имам нужда от нещо, те винаги са насреща“, споделя с усмивка Николова.


Your Image Description

Свързани статии:

Да съградиш културни мостове България – реална и мечтана Песни, които пазят истории В Министерския съвет

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags агрономгорско стопанствоДен на ЗемятаМаршрути „Аз-буки“ПГЗС „Александър Стамболийски”професионално образование и обучениереализацияЧомаковци

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Като голямо задружно семейство

Next article

Да помагаш с отворено сърце, без да очакваш нещо в замяна

Next article
Да помагаш с отворено сърце, без да очакваш нещо в замяна

Да помагаш с отворено сърце, без да очакваш нещо в замяна

Нарастват стипендиите за студенти и докторанти

Нарастват стипендиите за студенти и докторанти

Средната такса за висше училище от есента ще бъде 1050 лв.

Средната такса за висше училище от есента ще бъде 1050 лв.

Последни публикации

  • Министър Вълчев с последна информация за организацията на матурите
  • Заедно сме по-добри
  • Магията на думите
  • Шимпанзета оказват първа помощ
  • 190 години просветно дело в Якоруда
  • В МОН действа щаб във връзка с проблемите с транспорта в София и предстоящите матури
  • Изкуството да отстояваш позиции
  • Българска ученичка завоюва първа награда за физика и астрономия в САЩ
  • В крак с новите технологии
  • Млади звезди се захранват с хаоса, за да изградят планети
  • Красотата на детството
  • Министър Вълчев гостува на Нов български университет
  • Подкрепа за развитие на дуалното обучение
  • Еврокомисията инвестира 1,25 млрд. евро в научни изследвания
  • Министър Красимир Вълчев откри STEM център в Костенец
  • В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български език
  • От състезанието към куиза
  • Изследовател от топ 2% учени в света влиза в екипа на българския INSAIT
  • Колко струва закупуването на осигурителен стаж
  • Снимка на броя: Бъдещи журналисти
  • Дигитализират модули от външните оценявания и матурите
  • Важни са научните доказателства, а не научните награди

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"