
Бургаски учители създават учебни програми за интеркултурно образование. Инициативата е част от проекта „Културни мостове: Интеркултурно образование за бъдещето“, разработен от Регионалното управление на образованието – Бургас, и финансиран от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. Той има за цел да задържи и мотивира учениците в образователната система чрез разбиране, уважение и подкрепа.
В процеса на разработване на материалите се включват петима учители от различни образователни етапи.
Разработените теми са 15, а модулите, по които работят, обхващат ключови теми като „Да разберем културното многообразие“, „Нашето културно наследство“, „Как общуваме с хора от различни култури?“, „Около света с културите“ и „Глобалният свят и културното разбирателство“.
Всички те са практически насочени, адаптирани към възрастта на учениците и съобразени с предметите, които учителите преподават. Новите педагогически форми се внедряват в около 15 училища от април до края на настоящата учебна година.
„Всеки от нас работеше по различен модул“, обяснява пред „Аз-буки“ Магдалена Вангелова, учител в целодневна организация на учебния ден в начален етап в ОбУ „Васил Левски“ – кв. „Горно Езерово“, Бургас. Тя разработва учебното съдържание върху модула „Около света с културите“.
„Зададох методи и подходи през призмата на учител в начален етап на обучение. Търсих най-подходящия начин, за да стигна до децата и да ме разберат. Темите са различни и в никакъв случай не са фокусирани само върху етноса на учениците“, обяснява тя.
Училището, в което работи тя, е изцяло с деца от ромски произход. На мнение е, че този проект допринася за приобщаването на всички деца в българското образование, независимо от цвета на кожата и вярата, която изповядват. Изключително ползотворен е за интеграция на бежанците в българското училище.
Учителката признава, че работейки по проекта, си е позволила да види доколко разработените от нея задачи ще бъдат интересни на децата и как ще ги възприемат. Обратната връзка за Вангелова е от изключително голямо значение, защото с работата си иска да бъде в помощ както на своите ученици, така и на всички деца.
Едно от упражненията, които прилага в клас с тях, е интерактивна игра за различните култури.
Тя решава да покаже на учениците снимки на музикални инструменти, характерни за различните етноси. След това им пуска традиционна песен – турска, българска, арменска и ромска. „Беше ми интересно как ще реагират, чувайки различна традиционна музика за различни народи“, обяснява тя. Признава, че резултатите от експеримента са оправдали очакванията ѝ. „Ясно показаха, че им е интересно, защото е по-различно от това, което обикновено правим в училище“.
Сред другите занимания, по които работи с децата, е провеждането на интервю с музикант.
Учениците ѝ е трябвало сами да измислят какви въпроси да зададат на своя събеседник. Имали са и свобода сами да изберат човека, с когото да разговарят. Допускало се е това да бъде и член от семейството им.
В друг час пък им поставя за задача да съберат информация за традиционните костюми на различните националности и за техните обичаи и ритуали.
В рамките на проекта на РУО – Бургас, „Културни мостове: Интеркултурно образование за бъдещето“ са проведени две ключови обучения, насочени към създаване на приобщаваща учебна среда и справедливо оценяване на ученици от уязвими групи. Във форума акцентът е поставен върху търсене на отговор на въпроса как учителите могат да бъдат двигатели на включването на деца от уязвимите групи, използвайки адаптирани методи за оценяване, културна чувствителност и създаване на свързана учебна общност. По време на обученията педагогическите специалисти получават ценни ресурси, включително пет иновативни учебни програми за интеркултурно образование.
Също така
избират и 10 училища от областта, които ще реализират ученически изследователски проекти,
посветени на културното наследство и етническото многообразие, чрез изложби, конференции и обществени събития.
Бургаските училища са три – ОУ „Найден Геров“, ПГХТ „Акад. Н. Д. Зелинский“ и Професионалната техническа гимназия. Другите седем школа са ОУ „П. Р. Славейков“ – Карнобат, ОУ „Христо Ботев“ – с. Екзарх Антимово, общ. Карнобат, ОУ „Христо Ботев“ – Поморие, ОУ „Христо Ботев“ – с. Ново Паничарево, общ. Приморско, ОУ „Отец Паисий“ – с. Равна гора, общ. Созопол, ОУ „Христо Ботев“ – с. Лозарево, общ. Сунгурларе, и СУ „Н. Й. Вапцаров“ в Царево.
Задачата на десетте училища е
да идентифицират ключови теми и области за изследване, свързани с културното наследство и етнокултурното многообразие на тяхното родно място.
След проучването те трябва да създадат екипи, включващи ученици и педагогически специалисти, които да задълбочат своите изследователски умения, като използват методи за събиране, анализ и документиране на културни данни и истории.
Информацията ще се събира чрез интервюта, анкети, полеви изследвания и архивни проучвания.
Културните традиции, обичаите, историите и другите аспекти на етнокултурното многообразие ще бъдат документирани, като се създадат дигитални или физически архиви, съдържащи събраните материали.
В края юни училищата ще организират публични събития, изложби или конференции за представяне на изследователските резултати.
Проектът „Културни мостове: Интеркултурно образование за бъдещето“ е
поредната стъпка на РУО – Бургас, към изграждане на образователна среда,
в която всяко дете се чувства прието, разбрано и желано. Той е естествено продължение на проекта на Регионалното управление – „Мултикултурни интердисциплинарни компетентности и социализация – в подкрепа на интеркултурното образование на ученици с различна етническа принадлежност“, реализиран през учебната 2023/2024 г. Дейностите по него се осъществяват в партньорство с Държавния бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Проектът е финансиран по договор с Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. Тогава в него се включват 21 училища от област Бургас и 64 учители.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg