Нова Национална програма за отворена наука ще финансира в следващите 7 години прилагането на принципите на отворената наука – безплатен достъп до знания за всеки човек. Финансирането на Програмата е в размер на 15 млн. лева, с които ще се подкрепят инициативи, свързани с отворената наука. Това стана ясно по време на семинар на тема „В орбитата на отворената наука: факти и заблуди“, провел се в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитието се организира в рамките на проекта „ОРБИТ – инкубатор за отворени научни изследвания“.
„Програмата предстои да бъде качена за обществено обсъждане“, съобщи Янита Жеркова, началник на отдел „Транснационални научни инициативи“, Дирекция „Наука“ в МОН. Една от целите на новата програма е да се подготвят обучители за работа с отворени данни, които да подпомагат учените в работата им с тях. Ще се въведе и тестово прилагане на отворена наука в Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ по отношение на 9-те научни списания, които то издава.
Отворената наука e от решаващо значение за изграждането на по-прозрачна, иновативна, изследователска екосистема.
Съществуват обаче погрешни схващания и предразсъдъци за нейната същност. На семинара бяха обсъдени темите за институционалните хранилища, за отворени публикации и за комуникация в науката. „Данните ще бъдат съхранявани добре и учените не бива да се притесняват за тях“, каза още Жеркова.
Венцислав Генков, заместник-директор на НИОН „Аз-буки“, представи плановете за въвеждане на отворен достъп в научните списания на Издателството.
„Освен седмичния вестник „Аз-буки“ ние издаваме и научни списания, които имат над 50-годишна история. Седем от деветте списания са в Web of Science. Издателството се опитва да налага със собствени средства някои принципи на отворената наука, но до този момент изданията ни се четат основно чрез абонамент“, каза Генков.
Архивът на Издателството от 2013 г. до днес е над 5500 научни статии в дигитализиран формат. С финансиране по Националната програма за отворена наука Издателството ще създаде нов уеб сайт за научните си списания, за да бъдат статиите публикувани според стандартите за отворена наука. Така
изследванията на българските учени ще достигнат до по-широка аудитория по целия свят.
„Чрез премахването на бариерите за достъп научните статии ще достигат до повече учени, студенти, практици и обществеността. Освен това по-лесно достъпните изследвания имат по-голяма вероятност да бъдат цитирани от други учени и да окажат по-голямо влияние върху научната общност и обществото“, допълни още Генков.
Редакционните екипи на списанията ще подобрят работата си, като използват система за управлението на подадените ръкописи. С нея ще се подобрят прозрачността на редакционната политика и информирането на авторите за статуса на техните ръкописи, обясни зам.-директорът на „Аз-буки“.
По време на събитието стана ясно още, че
новата програма ще позволи университетите и научните центрове да наемат специалисти за работа с данни.
Програмата е рамкова и това, което трябва да направи всяко ръководство във висшите училища, е да подготви план и да направи заявка какво точно му е необходимо за следващите няколко години.
Други дейности по Програмата са купуването на нов хардуер и изграждането на хранилища на данни. Екип от Министерството е подготвил и пилотен план за управление на данните, който да бъде споделен с Фонд „Научни изследвания“.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg