Безплатни работилници за разработка на видеоигри и за 3D моделиране за начинаещи на възраст от 12 до 18 години предлагат от фондация DevHubOne. Заниманията са с продължителност от пет часа и дават възможност на учениците да разберат дали имат интерес да се развиват в сферата.
„Идеята е в рамките на ден детето да дойде, да опита и да види дали това е неговото нещо. Работилниците са първата стъпка да влязат в индустрията, направени са да бъдат входният билет“, споделя за „Аз-буки“ основателят на Васил Анастасов.
Той започва да се занимава с разработка на видеоигри и софтуер още докато е възпитаник в столичното 51. СУ „Елисавета Багряна“. Тогава Васил води извънкласни курсове на ученици, които проявяват интерес. През годините е разработвал различни игри и софтуери. Още като ученик по програма „Еразъм“ създава с учениците от извънкласните занимания ескейп стая с виртуална реалност. Правят и виртуална галерия, защото в училището има силна артпаралелка и учениците в нея искат да покажат творбите, които създават. Постепенно идеята за допълнителни занимания се разраства и се появява DevHubOnе.
Към момента екипът се състои от 8 души, от които голяма част са доброволци.
А самите обучения се провеждат в зала, оборудвана с
16 работни места, 4 чифта очила за VR, няколко симулатора.
„Работилниците са само началната точка на това, което се опитваме да изградим“, посочва и Боян Иванов, съосновател на фондация DevHubOnе.
Ако децата харесват заниманията, пред тях има два пътя.
Първият е да идват в залата, да използват техниката безплатно и да се самообучават и развиват. Васил, Боян или друг представил на екипа също е там, за да дава насоки на всяко дете. Те могат да се допитват и до връстниците си, които също са преминали някоя от работилниците.
Вторият вариант е да се запишат в един от платените курсове. Те са рамките на 24 – 26 учебни часа. В тях децата научават повече детайли за разработката на видеоигри или 3D моделирането, както и как да работят с готови решения, как да започнат да правят първата си видеоигра. В края на работилницата всеки участник може да се похвали с разработката на демоигра. Например в един от курсовете тази година под насоките на своите ментори децата разработват играта „Нинджа приключения“. Концепцията ѝ е, че всяко дете може да разработи свое ниво и след това то да бъде качено в магазина за приложения. Така могат да играят играта и да видят реално какво са постигнали.
В момента от DevHubOne работят по нов проект – гилдия.
„Идеята е всеки ученик да може да бъде част от нея, когато дойде на работилница. Това става чрез плочката, която всеки от тях получава. Цялата гилдия е разделена на класове и на рангове. Те показват какъв си в гилдията – програмист, дизайнер, 3D артист“, посочва Боян.
По думите на Васил, това може би ще бъде
първата игровизирана система за цялостна общност в България, а може би и в света.
„Правили сме проучвания и не сме видели такъв стил и такова ниво на игровизация“, посочва той.
Плочките са 3D принтирани, като във всяка има NFC таг. Чрез плочките се проследяват придобитите знания на децата по време на курсовете и работилниците, техният опит – какви проекти са правили, какво са разработвали и в кои екипи са се включвали. Отчита се и приносът им към цялата общност и среда.
„Ключово е освен да могат да се самообучават и да разработват нещо, да са отворени да споделят знанията си, да бъдат ментори на други и да допринасят за развитието на цялата общност“, казва още Васил.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg