"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 46, 14 – 20.11.2024 г.

Билков лек за космическа умора

Учениците на Ели Сотирова от СУ „Неофит Рилски“ в Долна баня търсят решение как да се преодолее недоспиването в орбита

Диляна Кочева от Диляна Кочева
17-11-2024
in Брой 46, 14 – 20.11.2024 г.
A A
Учениците се учат как се шият торбички за ароматни билки в шивашки цех в града. Снимка Личен архив

За трета поредна година конкурсът „Добрите практики на фокус“ събира, описва и популяризира добри примери от работата на учителите в България. Организатори са фондацията „Заедно в час“ и образователният сайт prepodavame.bg.

Националното издателство „Аз-буки“ продължава да представя добри идеи на учители от страната, тъй като вярваме, че споделянето им в педагогическата общност променя образователната система.

Днес ви представяме Ели Сотирова – старши учител по математика, физика и астрономия в СУ „Неофит Рилски“ в Долна баня. Тя спечели наградата на публиката за втори път. Миналата година получи отличието си за практиката си „Явления при светлината“, а тази година – за работата си по проект на тема „Как ученици решават проблемите на космонавтите?“.

Ели Сотирова

„Не очаквах да спечеля за втори път. Конкуренцията беше изключително голяма“, разказва за „Аз-буки“ Ели Сотирова. Признава, че е изключително благодарна на всички, които са я подкрепили и са ѝ гласували доверие за пореден път. След отличието получава много обаждания по телефона с поздравления. Канят я и на събития, в които да покаже пред учители и ученици своята практика.

„Аз съм учител пред пенсия. Няма как, чисто човешки, да не се радвам на това признание – да бъда притежател на две престижни признания в две поредни години“, допълва старши учителят.

Отбелязва още, че силна подкрепа в работата си получава и от директорката на СУ „Неофит Рилски“ в Долна баня Петя Янева.

През настоящата учебна 2024/2025 г. Ели Сотирова преподава физика на VII, VIII, IX и X клас. А в XI и XII клас води часовете по математика и по профилирана подготовка с физика.

Практиката, за която разказваме, е разработена заедно с ученици в VII клас по време на часовете от заниманията по интереси по роботика.

Заедно с учениците решават единодушно да работят в клас върху темата за преодоляването на проблема с недоспиването на космонавтите в Космоса. Интересното в практиката е не само интригуващата формулировка на проблема, но и това, че в работата по проекта се преплитат сферите на познанията от различни учебни предмети като физика, химия, биология, информационни технологии, технология и предприемачество и много други.

„В самия процес на работата нещата се навързаха. Разрешавайки задача след задача, се оказа че всички предмети са свързани и на света няма знание или умение, което да му бъде излишно на човек“, разказва тя.

Проблемът, по който работят, е ясен – недоспиването на космонавтите в Космоса. Причините за натрупването на умората им са липса на гравитация, ограничено пространство, трудна мобилност и по-малко часове за сън.

„Ако на Земята имаме 12 часа нощ и 12 часа – ден, то в Космоса наблюдават залеза и изгрева 16 пъти за 24 часа“, обяснява моята събеседничка. А колкото до това колко е важен сънят за всяко човешко същество, всеки знае, че след пълноценна почивка преодоляването на ежедневните задачи и работата е далеч по-пълноценно и продуктивно.

По време на работата в час напълно основателно се появява въпросът от страна на учениците –

„Защо космонавтите не пият сънотворни, за да могат да заспиват по-лесно и по-дълбоко?“.

Тогава те  научават и разбират, че в Космоса се намалява трайността на лекарствата. Освен това регулярната употреба на сънотворни намалява трудоспособността.

А какво е нужно на човек, за да си почине най-добре? Разбира се, продукт от природата. България е един от най-големите производители и износители на билки в света. Освен това природата ни е благодатна за отглеждането на различни лековити растителни видове.

Така Ели Сотирова и нейните ученици решават да направят билков чай и торбички с ароматни билки за успокояване на ума и тялото. „По този начин чрез натурални продукти космонавтите ще преборят безсънието и ще се чувстват отпочинали всеки ден“, казва тя.

Следващата стъпка, която правят, е да намерят и проучат информация за различните билки и да проверят кои от тях ще бъдат най-полезни в състава на чая за космонавтите. След детайлно проучване се спират на шест – мента, глог, маточина, мента, валериан и комунига. Решават да направят два вида. Първият включва лайка, маточина и мента, а вторият – валериан и глог. С комунига пълнят платнените торбички.

„Около нашия град имахме възможност да отидем сред природата и да видим къде и как расте билката глог“, посочва тя. Опаковат и мостри с изсушените билки за двата вида чай. След това решават да се свържат с Института по криобиология и хранителни технологии в София. „Напълно логично бе първо да разберем къде се произвеждат храните, които могат да се консумират в Космоса“, обяснява тя.

Учените откликват с радост на запитването от страна на учениците.

„Те дори ни изпратиха мостри на чай, който са правили, както и на плодове, годни за консумация от космонавтите“, уточнява учителката.

Освен това им предоставят подробна информация как се прави храна за орбитални полети. Така учениците разбират, че всичко, което се консумира там, трябва да бъде в специална опаковка. Заради гравитацията чаят в Космоса се пие в готов вид, а не както на Земята – слагаш торбичка с билки в чашка и заливаш с вода.

Последната стъпка от тази задача е да калкулират колко би била себестойността на един чай. И с това предизвикателство ентусиазираните деца се справят отлично.

След като знаят как да направят чай, преминават към следващия продукт, който искат да изработят в улеснение на живота на космонавтите, а именно – торбичките с ароматни билки за успокояване на ума и тялото. Вече знаят какъв да бъде съставът им, но все още се чудят как и от какъв материал да ги изработят.

Идеята им е те да бъдат поставяни на местата, отредени за почивка и в близост до главата на космонавтите. За изработването им се уговарят за съдействие със служителите във вече несъществуващия шивашки цех „Елба“ в Долна баня. Те се съгласяват да ги приемат, и на място им показват как да ушият торбичките.

„Благодарение на един училищен проект учениците успяха да се запознаят отблизо с няколко различни професии и тяхната специфика. Това е смисълът от обучението – да дава знания, които ще им послужат и в живота“, обяснява моята събеседничка.

В момента учителката работи по друг проект с учениците си.

Не иска още да издава темата, само загатва, че ще бъде в сферата на информационните технологии.

„От година на година все по-малко са децата, които влизат в час, защото искат да научат нещо. За повечето от тях ученето и образованието не са на първо място. Вълнуват се най-много от телефоните си. Но жалкото е, че на тях играят само игри и си пишат помежду си в социалните мрежи“, коментира Сотирова. И добавя, че се надява колегите ѝ да продължават да разпалват любопитството на децата към природните и точните науки.

Your Image Description

Свързани статии:

„Ателие по фантазии“ в ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ Вълшебството на Родопите Над 220 ученици в конкурса „Познавам и спазвам закона“ Европейска награда спечели СУ „Никола Вапцаров“ в Силистра

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Добрите практики на фокусДолна баняЕли СотироваконкурсКосмосПризнаниеСУ „Неофит Рилски“„Заедно в час“

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

С байрак и музика в сърцата

Next article

И в Казанлък ще обучават за медицински сестри

Next article
И в Казанлък ще обучават за медицински сестри

И в Казанлък ще обучават за медицински сестри

Паронимия и четене

Детски педиатър

542 ученици в СУ „Йордан Йовков“ в село Рибново преминават в едносменен режим

542 ученици в СУ „Йордан Йовков“ в село Рибново преминават в едносменен режим

Последни публикации

  • Еврокомисията инвестира 1,25 млрд. евро в научни изследвания
  • Министър Красимир Вълчев откри STEM център в Костенец
  • В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български език
  • От състезанието към куиза
  • Изследовател от топ 2% учени в света влиза в екипа на българския INSAIT
  • Колко струва закупуването на осигурителен стаж
  • Снимка на броя: Бъдещи журналисти
  • Дигитализират модули от външните оценявания и матурите
  • Важни са научните доказателства, а не научните награди
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • 2260 паралелки за приема в VIII клас за новата учебна година
  • 95 талантливи ученици на финала на Националната олимпиада по астрономия
  • Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • Детска градина „Деница“ с плакет на МОН за 50-годишнина
  • Министър Вълчев: Ще предложа законодателни промени, с които кметовете да могат да обявяват неучебни дни само след съгласуване с МОН (ОБНОВЕНА)
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия
  • Министър Вълчев постави началото на строежа на четири физкултурни салона в Казанлък

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"