През последните години забраната за пушене на работното място се превърна в неотменима част от политиките за здраве и безопасност в Европейския съюз (ЕС).
Европейският парламент наложи строги правила, които целят да ограничат тютюнопушенето в затворени помещения, като мярка за защита на здравето на работниците и на обществото, като цяло. Тези регулации включват пълна забрана на пушенето във всички затворени работни пространства, както и в заведенията за обществено хранене, обществените сгради и обществения транспорт.
Основната идея на тези мерки е не само да се насърчи здравословният начин на живот, но и
да се осигури безопасна и чиста работна среда за всички работници и служители.
Излагането на тютюнев дим, дори и при пасивно пушене, има сериозни последици за здравето на работниците и служителите.
Забраната за пушене в заведенията за обществено хранене и питейни заведения може да изглежда като мярка, насочена предимно към защитата на клиентите. Въпреки това в основата на тази забрана е грижата за здравето и безопасността на работниците и служителите в тези заведения. Персоналът в ресторанти, барове и кафенета прекарва часове в затворени помещения, където пушенето би могло да има дълготрайни вредни ефекти върху здравето им.
Ето защо е наложително работната среда да бъде максимално освободена от вредни въздействия като тютюнев дим.
В България забраната за тютюнопушене на работното място е регламентирана от Закона за здравето. Според този закон пушенето е строго забранено в затворените обществени места, включително в помещенията с обособени работни места и тези със спомагателно и обслужващо предназначение. Това означава, че както в офисите, така и в ресторанти, кафенета и други обществени заведения, пушенето е забранено, с цел да се осигури здравословна среда както за служителите, така и за посетителите.
По изключение се допуска тютюнопушене в обособени самостоятелни помещения, разположени в сградите на летищата. В тези обособените помещения обаче не се разрешава присъствието на лица до 18-годишна възраст. Обособените самостоятелни помещения следва да бъдат отделени с въздухонепроницаеми стени, плътно затварящи се врати, да се обозначават ясно и в тях трябва да има изградена вентилационна инсталация.
При така създадената законова уредба работодателят е задължен да не допуска пушене в закрити помещения от какъвто и да било характер
– офиси, цехове, складове, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение, като коридори, кухни, санитарни помещения и др. Забраната не важи единствено за откритите пространства като балкони, тераси, външно аварийно стълбище и др.
Неизпълнението на тези законовите задължения на работодателя води до административни парични глоби.
Добре е да знаете, че спрямо Закона за здравето се забранява тютюнопушенето и в прилежащите терени и тротоари на детските ясли, детските градини, училищата, ученическите общежития и местата, където се предоставят социални услуги за деца. Също така и за площадките за игра, на които са организирани мероприятия за деца и ученици. Забраната важи и за спортните обекти, летните кина и театри, когато там се провеждат спортни и културни прояви.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg