"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 33, 15 – 21.08.2024 г.

България с два бронзови медала от Международната олимпиада по изкуствен интелект

Първият ни отбор грабна и златно отличие в практическата част на състезанието, което се проведе за първи път у нас

Стела Маринова от Стела Маринова
14-08-2024
in Брой 33, 15 – 21.08.2024 г.
A A
И двата отбора на България завоюваха бронзови медали от научния кръг на първата по рода си Международна олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе в Бургас. Снимки – Официалната страница на Олимпиадата

И двата отбора на България завоюваха бронзови медали от научния кръг на първата по рода си Международна олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе в Бургас от 10 до 14 август. Първият ни тим бе отличен и със златна награда от практическия кръг на състезанието.

Общо 40 тима от над 30 държави от 6 континента вземат участие в престижното състезание, основано от петима българи – Лора Динева, Елена Маринова, Росица Декова, Александър Велинов и Ива Гумнишка.

Първият отбор на България бе в състав Ванеса Калинкова (XI клас, ППМГ – Бургас), Делян Бойчев (XII клас, ПМГ – Велико Търново), Деян Хаджи-Манич (XII клас, МГ – Варна) и Елица Башева (XII клас, СМГ), а негов ръководител е Йоан Саламбашев. Вторият ни отбор бе под ръководството на Радостин Чолаков и в състав Велислав Джелепов (X клас, МГ – Пловдив), Делян Христов (XI клас, МГ – Пловдив), Калина Иванова (X клас, НПМГ) и Стоян Ганчев (XI клас, МГ – Пловдив).

По време на научния кръг в рамките на 8 часа отборите трябва да измислят решения на три проблема,

свързани с обработка на естествен език (Natural language processing), с компютърно зрение (Computer vision) и с машинно обучение (Machine learning). „Оценяването на задачите от научния кръг е на база моделите, които учениците представят“, обясни председателят на журито Йова Кеменчеджиева – преподавател в Университета за изкуствен интелект „Мохамед бин Зайед“ (MBZUAI).

Представителите на три държави завоюват златни медали от Олимпиадата. Това са двата тима от Сингапур, първият отбор на Полша и участниците от Летово. Сребърните отличия са общо седем. Те отиват при двата отбора на Унгария и на Китай, при втория отбор на Виетнам, както и при представителите на Монголия и Естония. Бронзови медали печелят още 8 отбора. Това са двата тима на Румъния, представителите на Малайзия, Канада, Колумбия, Иран, първият отбор на Виетнам и вторият отбор на Полша.

Международната олимпиада

включва и практически кръг, в рамките на който отборите трябва да създадат визуален продукт

в колаборация със специалния гост на престижното състезание Мария Илиева. Резултатът от 5-часовата работа на учениците се разглежда в два етапа. Първо журито определя най-добре представителите се отбори, чиито продукти след това се оценяват от останалите участници в Олимпиадата.

Представянето на отборите на практическия кръг също носи награди. Златните отличията от практическия кръг са за първия отбор на България, както и за първите тимове на САЩ и Полша, както и представителите на Австралия. Сребърни награди от практическия рунд отиват при първите отбори на Китай и на Унгария, втория тим на Румъния, както и при представителите на Канада, Хонг Конг, Обединените арабски емирства, Летово. Бронзови отличия вземат и двата тима на Виетнам, вторите отбори на САЩ и Полша, както и представителите на Япония, Колумбия, Нидерландия, Йордания, Тунис, Макао.

Специална награда за изключително представяне на Олимпиадата взеха първите отбори на Унгария и Полша, както и тимът от Летово.

В края на церемонията  стана ясно, че

следващата година домакин на състезанието ще бъде Китай.

Олимпиадата включва и научна конференция, която е насочена както към отборите и техните ръководителите, така и към всички, които се интересуват или занимават в сферата на изкуствения интелект. Те имат възможност да чуят вълнуващи лекции и да участват в дебати с водещи лектори от университети и международни компании, посветени на темите: „Еволюцията на обработката на естествен език: Какво крие бъдещето?, „Има ли изобщо етичен изкуствен интелект“ и „Демократизиране на творчеството: артинструменти с изкуствен интелект с отворен достъп“. За участниците в Международната олимпиада по изкуствен интелект са организирани и работилници по актуални теми от изкуствения интелект.

На откриващата церемония присъства и служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Той припомни, че това е трета международна олимпиада, която страната ни създава – след тези по информатика и по лингвистика.

„Знаково е, че първата олимпиада по изкуствен интелект събира близо 200 участници – младежи от цял свят, които се занимават с това направление. Поставяме основата за ежегодни срещи на някои от най-будните умове в тази сфера в различни точки на света и се надявам тази обмяна на знания да допринесе и за развитието на света“, каза проф. Цоков.

Той пожела на младежите състезанието да им донесе не само медали, а и хубави преживявания и нови приятелства.

Именно да се запознаят с нови хора от различни култури, да намерят нови приятели и да създадат спомени за цял живот, очакват и представителите на България.

Престоят на участници в Бургас не минава и без забавления.

За да могат гостите да опознаят по-добре града, организаторите са подготвили и интересни предизвикателства, свързани със забележителностите му. Младежите имат и възможност за посещение на плажа.

За да протече всичко по най-вълнуващия начин и да върви по график, провеждането на събитието бе подпомогнато доброволци.

Сред тях е Йоанна Завора, която живее и преподава в неделно училище в САЩ, но докато е на почивка у нас, решава да стане част от първото издание на Олимпиадата. Тя придружава отбора на Колумбия.

„С удоволствие се записах да съм доброволец, защото говоря английски, испански и руски. Аз и всички доброволци сме с отборите неотлъчно цяла седмица“, споделя тя. Йоанна разказва на учениците, които придружава, за Бургас, посещава с тях Драматичния театър „Адриана Будевска“, показва им операта, разказва им за Морската градина, солниците, морския фар, най-важните личности за града. „Правя всичко с удоволствие“, с усмивка казва тя.

Кой представя страната ни


Деян Хаджи-Манич участва в олимпиади по математика, по информатика и състезания с научни разработки. Печели сребърен медал от Международната олимпиада по информатика през 2022 г. и златен медал от Балканската олимпиада по математика през 2024 г. Отличен е с голямата награда за проект в областта на математиката в 25-ото издание на конкурса на МОН „Млади таланти“. Така получава правото да е един от тримата представители на България в Европейския конкурс за млади учени през 2023 г.

Делян Бойчев от две години се занимава с изследователска дейност в областта на машинното обучение и изкуствения интелект. Участвал е в най-голямото световно състезание за наука и инженерство за гимназиална възраст Regeneron (Regeneron International Science and Engineering Fair) през 2023 г. Победител е в тазгодишното издание на конкурса на МОН „Млади таланти“ и ще представи страната ни на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS).

Елица Башева се е занимавала с математика, информатика, роботика и от тази година с лингвистика. Като част от клуба по роботика в СМГ, участва в състезанието Robotex International 2022.

Ванеса Калинкова се развива основно в сферата на математиката и  на лингвистиката. Ученичката обича да експериментира, за да види какво още ѝ харесва, занимавала се е и с физика. От тази година се запознава и със сферата на изкуствения интелект.

Йоан Саламбашев завършва Математическата гимназия в Пловдив, като в ученическите си години е бил състезател по лингвистика. Продължава висшето си образование  бакалавър „Компютърни науки“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Сега довършва магистърската програма „Извличане на информация и откриване на знания“ отново в СУ, която обхваща доста теми в сферата на изкуствения интелект. Занимава се най-вече с изследвания с големи езикови модели като ChatGPT, а от известно време – изцяло с изкуствен интелект.


Калина Иванова се е отдала на лингвистиката, като миналата година представя страната ни на Международната олимпиада по лингвистика.

Велислав Джелепов има интерес към сферата на математиката и на лингвистиката. Има редица постижения, главно на национално ниво. Тренира фехтовка от 8 години.

Стоян Ганчев занимава се главно с научноизследователска дейност в областта на информатиката и информационните технологии. Бил е част от две международни състезания за научни разработки – MILSET Expo Sciences International през 2023 г. и най-голямото световно състезание за наука и инженерство за гимназиална възраст Regeneron (Regeneron International Science and Engineering Fair) през 2024 г. Ежедневно тренира академично гребане на гребната база в Пловдив със съотборника си Делян Христов.

Делян Христов започва да се занимава с изследователска дейност в областта на изкуствения интелект от малко повече от година.

Радостин Чолаков завършва Пловдивската математическа гимназия. Наесен ще бъде студент в Станфордския университет. Като ученик е отличен с множество национални и международни награди. Той е трикратен носител на Президентската грамота „Джон Атанасов“, лауреат от последните четири олимпиади по информационни технологии. Прави проучвания и развива научноизследователска дейност в сферата на машинното обучение от доста години.

Избират бразилците с национална надпревара

„Страната ни е представена от един отбор, който е сформиран от най-добре представилите се на Олимпиадата по изкуствен интелект в Бразилия“, обяснява ръководителят на тима от Южна Америка.

Наред с решаването на примерните задачи за Международната олимпиада за подготовката си младежите се фокусират върху две неща – решаването на проблеми в сферата на изкуствения интелект и четенето на различни материали, научни статии и уроци по темата.

Сред представителите на отбора е Мелана, която споделя, че очаква да научи повече за различните гледни точки за изкуствения интелект в различните култури.

Основателят на Олимпиадата по изкуствен интелект в Бразилия също идва не само като наблюдател заедно с отбора, но и с желанието да помогне на други страни да направят подобно състезание на национално ниво.

Олимпиадата в Бразилия започва през 2021 г. и се провежда в три различни фази. Първата се основава на това, което младите хора могат да научат за изкуствения интелект, втората е свързана с анализа на данни чрез него, а третата – с изработването на проект с изкуствен интелект.

Тимът от ОАЕ с учениците с най-високо IQ

Обединените арабски емирства участват с един отбор. Членовете на тима са избрани сред учениците с най-високо IQ в училищата.

Всички те споделят един и същ интерес към технологиите, изкуствения интелект, роботиката, кодирането, което е основата за участие в събитие като Международната олимпиада по изкуствен интелект, споделя Фатма Захави от Департамента за образование и знание в Абу Даби.

По думите ѝ, с участието си на престижното състезание у нас, от една страна, ще насърчат културата на иновациите и технологиите, а от друга – имат възможност да покажат усилията на правителството на Обединените арабски емирства в областта на изкуствения интелект. Наред с това могат да проучат какво другите държави правят в областта, и да се поучат от техния опит.

Your Image Description

Свързани статии:

Рекорден интерес към Международната олимпиада по изкуствен интелект в Бургас Над 40 държави с интерес към Международната олимпиада по изкуствен интелект в България Снимки - Аз-букиИзкуствен интелект представи участниците на първата по рода си олимпиада по темата 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“ в София ще предлага програмиране на изкуствен интелект

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags БургасДенятизкуствен интелектолимпиада

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Стипендията на докторантите става 1227 лева

Next article

Ремонтират 150 училища преди първия звънец

Next article
Ремонтират 150 училища преди първия звънец

Ремонтират 150 училища преди първия звънец

25 университета приемат лица с временна закрила

25 университета приемат лица с временна закрила

Без мед и конфитюр в детските кухни и ясли

Без мед и конфитюр в детските кухни и ясли

Последни публикации

  • Министър Красимир Вълчев: България отбелязва своя цивилизационен принос чрез писмеността и духовността
  • Ученици изследваха историите на българите в Северна Америка от началото на XX век
  • МОН отличи четирима директори с наградата „Св. Иван Рилски“
  • Селфи с холограми в ПГТМ „Христо Ботев“– Ботевград
  • Тайната на дълголетието
  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"