62 са отличниците на петия випуск, завършил обучението си по Националната програма на МОН „Обучение за ИТ умения и кариера“. В рамките на три години – в Х, ХI и ХII клас, учениците имат занимания извън учебното време – в свободното си време през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите, и се обучават по професията „Приложен програмист“.
Тазгодишният випуск получи грамотите си на церемония в МОН от служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков. Сред тях има и
двама пълни отличници – Атанас Кордов и Теодор Дичев
от Профилираната математическа гимназия „Константин Величков“ в Пазарджик. На церемонията бяха отличени и 9 учители и преподаватели от висши училища за принос и постижения в обучението на възпитаниците си.
„Това е една от най-успешните национални програми на МОН. От нейното начало през 2017 г. са се включили над 6200 ученици, а осигуреното финансиране от тогава досега е над 4,3 млн. лв.“, посочи министър Цоков.
Той допълни, че ще се търсят възможности Програмата да бъде разширена и надградена.
По думите на министър Цоков, учениците придобиват професия на бъдещето благодарение на допълнителното си обучение по Програмата.
„Това е бъдещето на професионалната подготовка. Тези след вас ще сменят два или три пъти своите професии и трябва постоянно учене. Вие, вашите родители и учители сте осъзнали, че постоянно трябва да надграждаме своите знания и умения, за да имаме успешна професионална реализация“, каза още проф. Цоков.
Успешно преминалите обучение придобиват професионална квалификация по професията „Приложен програмист“. В Програмата могат да участват ученици от Х, ХI и ХII клас, които не се обучават по професия от професионално направление „Компютърни науки“. Могат да се включат и ученици в XII клас, които се обучават по професията „Програмист“ с придобиване на II степен на професионална квалификация, и да придобият III степен по професията „Приложен програмист“. Съответно те преминават през тригодишно или едногодишно обучение по Програмата.
Кандидатстването за учениците, които през учебната 2024/2025 г. ще бъдат в Х или в XII клас, е отворено до 23:59 часа на 13 октомври 2024 г. и става чрез регистрационна форма.
Обученията се организират от пет центъра – в София, Правец, Русе, Пловдив и Бургас, като се провеждат в над 40 изнесени точки
в различни населени места.
Учебните програми, по които се подготвят младежите, са разработени в партньорство от представители на ИТ бизнеса, висши училища и професионални гимназии. В преподаването се включват и специалисти от ИТ сектора и от висши училища, което създава условия за обмен на знания, провеждат се и стажове във фирми. Предоставянето на учебни материали и оценяването на учениците се осъществява в специализирана платформа, достъпна за всички участници в обучението по Програмата.
След като завършат, участниците в нея най-често избират да се занимават с придобитата професионална квалификация по професията „Приложен програмист“, като продължават обучението си във висше училище, или започвайки веднага работа в ИТ компания или едновременно работят и учат.
В награждаването се включи и служебният заместник-министър на образованието и науката Таня Михайлова. На церемонията в МОН присъстваха също представители на ИТ бизнеса, партньори в Програмата – Българската асоциация на софтуерните компании, Българската работодателска асоциация „Иновативни технологии“, Асоциацията за иновации, бизнес съвършенство, услуги и технологии, Българската асоциация по информационни технологии.
Теодор Дичев и Атанас Кордов са тазгодишните пълни отличници
Тазгодишните пълни отличници по Програмата са Теодор Дичев и Атанас Кордов от Профилираната математическа гимназия „Константин Величков“ в Пазарджик, където съответно се обучават в профил „Хардуер и софтуер“ и профил „Математически“. Благодарение на участието си в Националната програма младежите получават не само диплома за успешно завършено профилирано обучение, а и второ средно образование – по професия „Приложен програмист“.
Теодор и Атанас признават, че Програмата не е много популярна в родния им град,
а тъй като областният център за обучението е Пловдив, първоначално мислят, че ще се налага да пътуват. Все пак решават да се запишат. За тяхно щастие, се събира достатъчно голяма група и провеждат обученията си в града.
Теодор споделя, че първоначално обучението по Програмата му се струва трудно: „Модулите вървят по интересен начин, при който още в началото се получава висока планина, която трябва да достигнем, за която всички учители казват, че е най-трудна. Когато преминахме оттам, мисля, че всички осъзнахме, че това е за нас“.
Атанас се чувства несигурен първоначално. „Математиката винаги ми е вървяла, нямах пропусната олимпиадата или състезание, но не бях сигурен, че програмирането ще е моето. С времето ми ставаше все по-интересно и се убедих, че това е така. Винаги отделях и свободно време, за да мога да чета допълнително или да правя допълнителни проекти“, казва бъдещият първокурсник. Той допълва, че за него ученето е страст и интересно и го прави различен от много хора.
Притесненията им се оказват неоснователни, двамата постепенно навлизат в материята и започват да напредват в обучението си.
По-голяма част от групата, в която попадат, не е от Пазарджик, а от съседни градове и села. Така Националната програма е и място за формиране на нови приятелства. Младежите си създават традицията всяка събота и неделя преди обучение да пият по един час кафе, по думите на Атанас, „като едни истински програмисти“. Така обсъждат всичко интересно, за да се концентрират в работата. След уроците обедите също са общи. За допълнителна мотивация на възпитаниците си ръководителят на групата Емил Ангелов обещава на най-бързо справилия се със задачите или теста за деня безплатен обяд.
Тази година и двамата участват в Националната олимпиада по информационни технологии,
на която Атанас е сред лауреатите, а Теодор постига отлична оценка.
„Националната програма ни помогна много за знанията, благодарение на които да стигнем до олимпиадата. Мотивира ни много, научихме безкрайно много неща за това, което правим“, казва Теодор.
Любопитно е, че пътищата на Теодор и Атанас отново се събират. И двамата са приети в специалност „Софтуерно инженерство“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
От ученик до преподавател
Иво Радев е от първия випуск на Националната програма, а след като завършва Математическата гимназия „Академик Кирил Попов“ в Пловдив, е и сред преподавателите по нея. Макар и само на 23 години, благодарение на натрупаните знания Иво може да се похвали с реализацията на мечтата си – да има собствена фирма. „Нагласата ми да се реализирам в IT сектора, е от VII клас, още тогава знаех, че искам да имам софтуерна фирма. Затова и продължих обучението си в Математическата гимназия – разказва пред „Аз-буки“. – В края на IX клас майка ми ме попита дали съм чувал за Програмата. Не бях, но видях, че Ивайло Старибратов, който тогава все още беше директор на гимназията, е част от нея, и реших да се впусна в това течение.“
Признава, че първоначално подхожда с по-малък интерес, но след това присъства на всеки час. По думите му, изучаваният материал по време на тригодишното обучение не е труден, но изкисква време.
Иво попада в групата на Росен Вълчев, който впоследствие му подава ръка и предлага да преподава. „Веднага след училище започнах да работя в софтуерна фирма в България, изкарах два месеца там и след това се преместих в немска фирма като програмист, в която изкарах три години – обяснява младежът. – Горе-долу съчетавах нещата. Събота и неделя преподавах, а през останалото време работех. Преподаването не го смятах за работа.“
До момента е ръководил 5 – 6 групи, от които е имал само двама-трима отпаднали.
„В началото много от децата, поне в моята група, не знаят дали искат да се занимават с това, все още се колебаят, а други идват по задължение, защото родителите им казват, че трябва да изкарат курса, и не го приемат много отговорно – споделя Иво. – Това ме тормози и още в самото начало ги разпитвам защо са тук, за какво се борят, защо искат да продължат да учат за професията приложен програмист – дали е по задължение, или защото те самите го искат. Около 40% от учениците ми знаеха защо са там, но всички завършват знаещи.“
Преди година, през юни, разкрива своя фирма. Първоначално съчетава дейността и с работата си в немската фирма, но поради голямото натоварване и отговорностите, които поема, напуска чуждестранната компания. Така продължава изцяло към реализацията на мечтата си, която го води от години. И вече в офиса си в Пловдив ръководи екип от 8 души.
Предстои му за първи път да взема на платен стаж ученици от групата, на която преподава.
„За момента са записани 4 ученици, като предполагам, че ще се увеличат. Офисът е голям и мога да поема още хора. Предполагам, че ще са десетина“, смята програмистът.
По Програмата учениците имат 60 часа при ментора си, като Иво смята да ги задържа до началото на учебния година. „След това вече ще видя хората, които имат желание. Не е въпрос толкова на талант, а на желание. Ако има човек желание, тогава ще постигне всичко, каквото и да му коства. В моя випуск имаше доста съученици, които не бяха талантливи, въпреки тогава натискаха, натискаха, натискаха и в момента всеки си е намерил своя път“, допълва младежът.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg