"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2024 Брой 11, 14-20.03.2024 г.

Писателката Мария Лалева: Словото е визитната картичка на човека

„Най-важното нещо, което научих от един мъдър мой преподавател, беше изречението: „Когато завършите училище, училището наистина започва“

Мария Георгиева от Мария Георгиева
18-03-2024
in Брой 11, 14-20.03.2024 г.
A A
Снимка – Мария Лалева © Личен архив

Три стихосбирки, два романа, един филмов сценарий (засега) и нова книга на път към читателите… На 54 години, Мария Лалева е сред най-четените български автори и смело вдъхновение за всеки, който вярва, че човек среща своето призвание, когато наистина е узрял за него.

Възпитаничка на Езиковата гимназия в родния Благоевград, в студентските си години тя учи „Икономика“ в София. След дипломирането си дълго време работи като икономист, а след това – в сферата на недвижимите имоти. През 2013 г. се ражда първата й стихосбирка – „Личен архив“, а втората – „Не съм ви ближна“, се среща с ценителите на поезията през 2016-а. Това е и годината, в която Мария Лалева изцяло сменя дотогавашното си професионално поприще, заемайки се с написването на сценария на филма „Дамасцена“ (2017 г.).

Дебютният ѝ роман „Живот в скалите“ (2018 г.) покорява сърцата на българските читатели и оглавява няколко класации – топ 100 на „Хеликон“ за най-продавана книга (2019); топ 50 за най-продаван български автор за (2019 и 2020); най-продавана книга на десетилетието (класацията на „Хеликон“) и единствен български автор в топ 10.

През 2019 г. Мария Лалева представя третата си стихосбирка – „Благословете Юда“, а две години по-късно вторият ѝ роман – „Пасиансът на архангелите“, повтаря успеха на дебютната ѝ книга и се превръща в истински бестселър на 2021 и 2022 г.

За енергията на думите, силата на книгите, личността и мисията на учителите, писателката Мария Лалева в специален разговор за в. „Аз-буки“.

– Госпожо Лалева, образите на кои свои учители и вдъхновители сте съхранили в паметта си? С какво сте ги запомнили и за какво сте им благодарна?

– Най-яркият и светъл образ на учител за мен е на моята преподавателка по български език в гимназията – Красимира Кацарска. Тя е човекът, който ми показа света на думите, тяхната енергия, и най-вече ми посочи тяхната сила.

– Кой запали любовта ви към словото и волно или неволно ви е подтикнал по пътя към настоящото ви призвание?

– Моята майка беше първият човек, благодарение на когото обикнах книгите. Обичаше да ми чете на глас по цели вечери и от съвсем малка ме запозна със стиховете на Вапцаров и Яворов, с разказите на Елин Пелин и Йовков. Тя ми подари първата „сериозна“ книга, както я наричахме – на Томас Ман. Тя беше човекът, който ме накара да се влюбя в поезията, в ритъма ѝ, в римата.

– Кои за вас са най-паметните уроци, научени през училищните и студентските години? Какви качества изградихте благодарение на своите преподаватели?

– Най-важното нещо, което научих от един мъдър мой преподавател беше изречението: „Когато завършите училище,  училището наистина започва“. Много е трудно да отделя случки и думи, уроци и поуки, но със сигурност това, което ще запомня от училищната скамейка и университета, е качеството да бъдеш приятел, и твърдата ми убеденост, че големите учители са преди всичко големи личности.

– Как писателят у вас би описал работата на учителя? Професия, призвание или дарба е тя?

– Тя за мен е всичко изброено, плюс усещането за мисия. Наистина вярвам, че учител е звание и е плод на дълъг път на самата личност навътре в себе си, преди да поеме навън и да се превърне в учител. За да понесеш отговорността на тази професия, се изисква огромна любов към човека по принцип. В моето съзнание любовта и отговорността са взаимно и неразривно свързани.

– Вашата майка е била учител – какво влияние оказа това върху вас?

– Понякога беше трудно, защото изискванията и очакванията към мен бяха много по-високи, но пък точно това ме научи на търпение и дисциплина. Или поне да ценя и уважавам тези качества, когато ги забележа у другите.

– Кога осъзнахте силата на словото и каква отговорност носи пишещият човек към четящите го?

– Словото е визитната картичка на човека. Човек не може да избяга от думите си, те наистина приличат на самия него. Може да са много красиви и съвършени, но ако им липсва мелодията, ако им липсва честността, те трудно достигат до другия. Думите създават реалност и това е най-великото им качество. И това ги превръща понякога в оръжие. От най-страшните, защото взаимодействат с умовете и сърцата на хората. Пишещите лозунги и пропаганда много добре познават механизма на въздействие на думите върху човека, за съжаление.

– Книгите ви „Живот в скалите“ и „Пасиансът на архангелите“ се превърнаха в истински бестселъри у нас. Каква е вашата формула за добре написан роман? Към какво се стремите?

– Към честност. Нищо повече. Честност.

– Имате многобройни срещи с читателите в цяла България. За какво са жадни четящите хора у нас, какво ви споделят?

– За добро и за човешко отношение. Това, което липсва в нашия свят в момента. Няма го човека. Има медийни продукти и образи, има виртуални величия, има изкуствено създадени имена и легенди в литературата, киното ни, театъра, но хората са жадни за човешкото в дните ни.

– С какво вдъхновение се ражда най-новата ви книга, която предстои да излезе тази година?

– Много трудно върви, защото книгата изисква пълно отдаване – на време, на енергия, на внимание, на любов. Поне при мен е така, един телефонен разговор може да ме извади от строя за дни напред. Затова не ми е нужно толкова вдъхновение, колкото пълно отшелничество, когато я завършвам. Светът е прекалено шумен за деликатната природа на думите. Те вибрират на много висока честота и е нужна тишина, за да се настроиш на тази честота.

– Вярвате ли, че книгите имат силата да бъдат учители?

– Аз вярвам, че всеки е учител и всеки е ученик едновременно. Точно това казва един от героите в новата ми книга. Ако човек е настроен към развитие и промяна, към разширяване на съзнанието си, той се учи от всичко, дори от тишината и болката, дори от предателството и врага. Никой не идва и не си отива, не ни наранява и не ни спасява случайно. Просто трябва да видим урока.

– Каква би трябвало да е есенцията на съвременното образование – вашето мнение?

– Това е огромна тема. Съвременното образование е мъчение и за учители, и за ученици. Единици са тези, които умеят да създадат онази взаимна атмосфера на доверие и обич, достойна за думите „образовам“ и „уча“. Това, в  което винаги съм вярвала, е, че може би на децата им е нужна повече свобода, за да покажат способността си да мислят  и повече смелост да изричат на глас несъгласието си с нашите изводи. Децата имат правото на свободата да счупят нашите модели и догми. Мисля, че образованието ще се възроди, когато думи като „истина“, „красота“, „любов“ и „свобода“ отново добият реален смисъл в ежедневието ни.

– Любимите ви български думи?

– Споделям, промяна, любов, милост, прошка, милосърдие, честност, усмивка, дете, Бог.

***

„Думите са енергия и тя не бива да се пилее напразно. Точно затова, когато е най-тъжен или най-щастлив, човек мълчи. Тогава цялата му енергия е впрегната – или за да го спаси от болката, или за да го доближи до Бога.”

Из „Пасиансът на архангелите”

***

„Благодарността, синко, започва с радостта, че те има. После е смелостта да се познаваш. И накрая – да се споделиш с другия. Нецелият човек не е свободен да се радва, нито е пораснал да разбере колко много трябва да е благодарен. И за колко много неща. Той е казал на Вселената – за да се зарадвам, ми трябва еди-какво си или еди-кой си. И Дядо Боже му вика: „Ми, добре, изживей си трябването, щом така си избрал“. И онзи цял живот търси ли, търси, живее си в трябването, в нямането на нещо, в липсата на някого… А не в имането. Пък после се сърди на Дядо Боже.

– Е, това, което има, нали пак го е избрал сам? И Дядо Боже вече му го е дал. Защо не му даде и това, което му липсва?

– Ето това е голямата тайна. Дядо Боже вече му е дал и това, дето му липсва, но човек рече ли си, че нещо го няма, спира да го вижда…“

Из „Живот в скалите“

Your Image Description

Свързани статии:

Карен Алексанян, създател на Двора на кирилицата: За мен най-благородна е учителската професия Нежни фурии на терена „Бърза помощ“ спасява ДНК Текла Алексиева от улица „Усмивка“: Рисуването за мен е начин на живот

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags авторбългарски авторилитератураМария ЛалеваУчителите в моя живот

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Спортът прави щастливи децата в село Трудовец

Next article

Таланти представят в МОН изложба на картини и дърворезби

Next article
Таланти представят в МОН изложба на картини и дърворезби

Таланти представят в МОН изложба на картини и дърворезби

Мързелив ли е Ян Бибиян

Мързелив ли е Ян Бибиян

„Бърза помощ“ спасява ДНК

„Бърза помощ“ спасява ДНК

Последни публикации

  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"