"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2024 Брой 10, 07.-13.03.2024 г.

Безплатното висше – заедно с по-високи стипендии и заплати

Елена Василева by Елена Василева
06-03-2024
in Брой 10, 07.-13.03.2024 г.
A A
Снимка – БТА

Мярката с премахването на таксите за студентите в държавните университети трябва да се съчетае с други мерки. Тази позиция изрази министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред Просветната комисия в НС в отговор на въпрос на нейния председател Красимир Вълчев, който попита има ли страната ни проблем с достъпа до висше образование и финансирането на калпак не слага ли край на политиката на защитените специалности.

Министър Цоков посочи, че това, че студентите няма да плащат такси, не означава, че ще се променят принципите от гледна точка на приема на кандидат-висшисти, т.е. университетите пак ще предлагат тези специалности, които преценят.

По думите му, от една страна, безплатното висше образование нарушава философията на приоритетните професионални направления, но от друга – от опита в последните години може да се направи извод, че не при всички направления, обявени за приоритетни, имаме увеличение на приема.

Докато при педагогика това се е случило,

при тежкото машиностроене и енергетиката например няма ръст на студентите.

Министърът заяви, че с премахването на таксите се запазват защитените специалности, както и стипендиите за тях, като държавата пак ще плаща за 12 студенти в дадена специалност, дори в нея да има само двама студенти. Запазва се студентското кредитиране, както и възможността за договори между студенти и работодатели. Той обаче се обяви за добавяне на други мерки заедно с въвеждане на безплатното висше образование.

„Аз съм „за“ това да се миксира с други мерки – като значително увеличаване на стипендиите в защитените и приоритетните специалности, да се изведат възможности за индивидуализиране на академичното израстване на всеки студент по отношение на образователното му развитие, да се увеличи издръжката за определени професионални направления и да се намали ножицата между тях“, посочи той.

Според него тази мярка трябва да се гледа не като отделен инструмент, а заедно с други елементи от системата на висшето образование, включително да се осигурят и

повече средства за увеличение на заплатите на преподавателите.

Относно въпрос за нуждата от по-голям контрол над висшите училища – във връзка с установените нарушения в ЮЗУ, министър Цоков посочи, че МОН се опитва да подхожда професионално и внимателно, отчитайки академичната автономия, на която лично той държи много.

„Имахме две срещи с ректора, удължихме времето за отговор с 1 месец – до 15 април, за да получим отговор за несъответствията, ще видим какво ще получим. Много е труден балансът за търсене на възможност за ефективен контрол и спазване на автономията. Позицията на МОН не е особено благоприятна, ние действаме достатъчно колегиално, срещаме се, търсим възможности да се подобрят нещата, без да се прилагат други административни мерки“, заяви той, призовавайки законодателят да помисли евентуално за други форми за регулиране на въпросния баланс.

Your Image Description

Свързани статии:

Дебат за новите учебни програми МОН осигурява 7 стипендии на млади учени в Швейцария София (29 януари 2024) В Министерски съвет се провежда брифинг във връзка с предложението на правителството за отпадане на таксите за обучение на студенти и докторанти. На снимката: председателят на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев (дясно), министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков (втори отдясно), народният представител от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова (ляво) и министър-председателят акад. Николай Денков (втори отляво). Снимка: Христо Касабов/БТА (БТ)Правителството предлага безплатно висше образование Променят експресно Закона за висшето образование

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags висше образованиеДенятКрасимир ВълчевМОНпроф. Галин Цоковстипендиитаксиуниверситети

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Приемат номинации за наградите „Питагор 2024“

Next article

Вестник „Аз-буки“ – брой 10/2024 г.

Next article
Вестник „Аз-буки“ – брой 10/2024 г.

Вестник „Аз-буки“ – брой 10/2024 г.

Мартеници пътуват от Италия до България

Мартеници пътуват от Италия до България

Правила и ограничения при изплащането на командировъчни

Правила и ограничения при изплащането на командировъчни

Последни публикации

  • Министърът на образованието и науката проф. Сергей Игнатов: Смисълът на училището е създаването на човешко същество
  • Министър Сергей Игнатов откри STEM център в СУ „Христо Ботев“ в Нова Загора
  • България почете героите от 1876-а
  • Ученик от Ямбол е най-добрият млад автомонтьор
  • Близо 700 млн. евро вече са договорени по Програма „Образование“
  • В Спортното училище в Сандански подготвят победители със STEM образование
  • „Кариера и бизнес 2026“ събра над 40 компании и стотици студенти в УНСС
  • Книги на „Аз-буки“ за българската история в Италия бяха представени на международен семинар в Рим
  • Над 150 участници в Деветата спартакиада на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета
  • „Аз-буки“ и Бургаският свободен университет подписаха меморандум за сътрудничество
  • Петото издание на „Добрите практики на фокус“ събира над 500 учители
  • Зам.-министър Николай Витанов участва в дискусия за бъдещето на висшето образование
  • Отчитат положителни резултати по проекта SUMMIT
  • Среща със словото: „Аз-буки“ гостува на деца от 104. ДГ в рамките на „Походът на книгите“
  • Министър Сергей Игнатов посети три видински училища
  • Над 500 учители подобряват уменията си за проследяване на детското развитие
  • Педагози от 11 училища обсъждат възможности за подобряване на партньорството с родителите
  • Над 4000 деца и младежи посещават школите в ЦПЛР – ОДК в Пловдив
  • И детските градини се включиха в честванията на Априлското въстание
  • Министър Сергей Игнатов: Българските учители палят огъня в сърцата на децата
  • Зам.-министър Лазарова чества 150 години от Априлското въстание с ученици и учители от област Пазарджик
  • Българските училища отбелязват 150 години от Априлското въстание по целия свят

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education – Scientific journal
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"