28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге.
Избраха ни за Център за високи постижения заради много от нещата, които сме направили досега и по отношение на материалната база, и като начин на преподаване – казва директорът Станчо Атанасов. – Ще стъпим на тях и ще продължим да надграждаме. По принцип от години говорим за обучаваща среда, не само за кабинети. Успяхме да изградим доста сериозен STEM център с 8 – 9 различни зони.“
В STEM центъра на гимназията има зона за компютърна графика, зона за зелена енергия, зона за електроавтомобили, зона за изкуствен интелект, зона за професионално музикално студио и зона фотографско студио, както и две зони за отдих.
Любопитното в случая е, че STEM центърът се изгражда с доброволния труд на учителите. Те поемат изцяло ремонтната дейност. Това позволява 90% от средствата да се дадат за съвременно оборудване. Защото, освен че трябва да осигури подходяща среда за обучение, за педагогическия екип е много важно STEM центърът да разполага с възможно най-новите технологии в различните професионални направления. Децата ще се обучават по тях и излизайки на пазара на труда, ще знаят, че са се докосвали до най-съвременните достижения в съответната сфера.
„Заради всичко това и заради резултатите на учениците в изпълнение на проектите в STEM центъра бяхме определени и за Център за високи постижения – подчертава директорът. – Това ще ни позволи да доизградим материалната база с обзавеждане и оборудване, които осигуряват прилагането на иновативни методи на преподаване,, като интердисциплинарния подход за придобиване на високотехнологични умения.“
В момента тече обществената поръчка за оборудването, което трябва да е изключително професионално и възможно най-доброто, което може да предложи пазарът. Идеята е всичко това да бъде актуално поне в следващите 10 години, уточнява Станчо Атанасов. А не да се търсят най-евтините варианти, които бързо ще излязат от употреба. Подготвени като документация са и заявките за най-модерната техника за визуализиране – с леддисплей, със специални системи за обучение.
В гимназията се изучават специалностите „Електрически превозни средства“, „Компютърна графика“, „Компютърна техника и технологии“, „Системи за сигурност“, „Кетъринг“, „Икономика и мениджмънт“. Кетърингът е добре обзаведен от години. В него също се влагат сериозни средства и е един от най-добрите в страната.
„И сега имаме много сериозна техника за компютърната графика, но преди това разполагахме с много по-малко средства – подчертава директорът. – Сега се взимат професионални 3D принтери и 3D скенери, с които могат да се разработят и програмират различни неща, които да бъдат обвързани с другите професии. Например с 3D принтерите ще се изработват елементи за електромобили, което е в специалността „Електрически превозни средства“. Тази техника позволява със специални лазери да се правят различни матрици и елементи.“
Проектът за изграждане на Центъра за високи постижения е с краен срок 2025 г. Но педагогическият екип на гимназията е амбициран да го направи в много по-кратки срокове, както и STEM центърът, който е изграден за два месеца, а не за година, както е било по план.
„За нас е важно колкото може по-рано да притежаваме тези неща, защото учениците трябва да се обучават с това оборудване – казва директорът. – Някои залагат по-големи срокове за изпълнение. Но трябва да се знае, че всяка техника си има съответни характеристики. И ако нещата се проточат във времето, заложените от нас характеристики и модели може вече да не съществуват. Затова правим всичко възможно да получим оборудването колкото се може по-бързо – в рамките на тази календарна година, да не чакаме 2025 г.“
В Центъра за високи постижения ще има 4 нови лаборатории по съответните професионални направления, 15 кабинета, оборудвани с дигитални устройства. В него ще има условия да се изнасят лекции на три езика.
По отношение на дейността на Центъра за високи постижения в момента се водят разговори и се сключват договори за сътрудничество с висши училища, които проявяват интерес. Както и с училища от областта. Подписани са и договори с браншови организации. Техни експерти ще изнасят лекции в училището по съответните професионални направления.
В гимназията има 510 ученици, но техният брой ще се увеличи, уверен е директорът. Особено след пробива отпреди няколко години, когато деца от София идват да учат в професионалната гимназия в Своге. Днес в гимназията такива деца са 21. Това радва педагогическия екип, защото конкуренцията на столичните училища е много голяма.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg