28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ в Русе.
Центърът за високи постижения в областта на професионалното образование и обучение ще бъде изграден в цялото училище с всичките му пет прилежащи сгради, а не в отделно помещение“, започва разговорът ми с инж. Камелия Денчева – директор на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ в Русе. Целта е да се осъвремени учебната база и да се осигури качествено образование в областта на професионалните направления, които предлагат – „Строителство“ и „Дизайн“.
„Искаме учениците ни да се обучават с иновативни подходи в модерна среда, за да могат по-лесно да се адаптират към пазара на труда след завършване на средното си образование. Преходът от обучение към работа трябва да бъде плавен“, категорична е събеседничката ми. Инж. Денчева и целият ѝ екип работят в посока изграждането на високотехнологична образователна среда, основана на принципа на знанието чрез тясно сътрудничество с университети, изследователски центрове и местния бизнес.
„Ще заложим на проектно базирано обучение и интердисциплинарен подход за придобиване на високотехнологични умения. Не на последно място, сме решили да инвестираме и в обучението на учителите. Те са ключът към постигането на високи резултати от страна на учениците“, обяснява директорката. В гимназията в Русе квалификацията на преподавателите е поставена
на първо място.
Учителите редовно участват в различни обучения и форуми. Стремят се всеки ден да надграждат знанията си и да не спират да се развиват професионално.
Моята събеседничка посочва, че отпуснатите средства от МОН за изграждането на бъдещия център за високи постижения ще бъдат разпределени по следния начин. 55% са за модернизиране и текущи ремонти на учебната среда и 45% – за закупуването на съвременна техника за обучение по професионална подготовка.
В областта на строителството специалностите, които предлагат, са „Строителство и архитектура“, „Архитектурна реставрация“, „Водно строителство“, „Транспортно строителство“ и „Геодезия“, а в дизайна и визуалните изкуства – „Компютърна графика“, „Графичен дизайн“, „Интериорен дизайн“ и „Пространствен дизайн“. За всяка от тях е предвидено да се набавят съвременно оборудване, обзавеждане и техника за придобиване на практически умения. Възпитаниците им са 520. Това са 20 паралелки по 26 ученици.
„Радваме се на устойчив прием и броят на децата не се променя – казва директорката. И допълва: – Всяка година определяме план-прием за различни професии. Целта е да не се насища пазарът на труда в областта“, разказва директорката. През новата учебна 2023/2024 г. учениците ще могат да избират сред „Строителство и архитектура“, „Транспортно строителство“, „Геодезия“, „Компютърна графика“, „Интериорен дизайн“, „Пространствен дизайн“ и „Графичен дизайн“. Приемът е в четири паралелки от седем специалности. „Пространствен дизайн“ е напълно нова специалност и ще се предлага за първи път през новата учебна година. За щастие, в училището не срещат проблеми с намирането на преподаватели за практическа подготовка. От миналата година имат двама учители, представители на бизнеса, които са решили трайно да заменят частния сектор с учителската професия.
От години гимназията работи в тясно сътрудничество с Русенския университет „Ангел Кънчев“. По проекта „Подкрепа за дуалната система на обучение“ непрекъснато правят съвместни обучения на преподаватели и представители на местния бизнес. Такава форма на обучение имат учениците им от направление „Строителство“. Тази година средното си образование завършиха възпитаниците им от специалностите „Архитектурна реставрация“ и „Геодезия“. Много от тях са получили предложение за постоянен трудов договор.
Ежегодно през май в гимназията в Русе отличават най-изявените през петте години на обучение ученици. Отличието се присъжда не само за отличен успех, но и за активно участие в състезания, конкурси, Ученическия съвет (УС) и училищния живот. Приза „Училищна звезда“ през 2023 г. получава Веселин Великов – председател на УС. „Разбихме стереотипа. За пръв път наградата отиде при момче. Досега все бяха момичета“, шегува се моята събеседничка. Плакетът е изработен от възпитаниците им от „Интериорен дизайн“ в ателието по керамика в училището. Абитуриентката Стела Павловна пък получава на официална церемония Почетна грамота и Плакет на учениците от образователните институции, постигнали завидни резултати в своето обучение от кмета на Русе Пенчо Милков. Отличието се присъжда за отличен успех.
Гимназията може да се похвали с много успешни възпитаници. „В Центъра за високи постижения сме заложили още една цел – да разработим механизъм за проследяване реализацията на учениците след завършване на средното им образование.
В момента в България такъв няма. Всички данни се събират на базата на лични контакти и на доброволни начала“, обяснява инж. Денчева. Идеята за разработването на такъв механизъм ще бъде от полза не само на гимназията в Русе, но и на всички училища в страната. Освен това той ще отговори и на нуждите на бизнеса, който ще може да има достъп до т.нар. база данни с подготвени по конкретна професия кадри. „Силно се надявам да можем да го реализираме в Центъра“, казва моята събеседничка
От опит посочва, че около 90% от бившите ѝ възпитаници записват да следват висше образование в университет. Традиционно по-голямата част от младите хора избират Русенския университет „Ангел Кънчев“ и Университета по строителство, архитектура и геодезия в София. „Разчитаме на дуалното обучение. Когато един работодател е харесал конкретен ученик, той го финансира за семестриалните такси в университета и след това ученикът се връща на работа във фирмата“, разказва директорката. Вече три-четири компании процедират по този начин.
Ръководството на гимназията се гордее и с разнообразния извънкласен живот, който имат.
Най-силната им страна е проектната дейност.
Активно работят по програма „Еразъм+“, където са акредитирани за дейности по мобилност. През лятото на учениците им предстои практика във фирми за интериорен дизайн и строителство в Болоня, Италия.
Отделно към гимназията имат и Център за професионално обучение на възрастни. Той също е реализиран по проекти и е акредитиран за мобилност по програма „Еразъм+“. Създаден е през 2008 г. по програма ФАР и е лицензиран в НАПОО. Ежегодно в него се обучават около 20 – 30 възрастни в различни направления. „Проектният ни опит в международни дейности е достойно оценен“, споделя инж. Камелия Денчева.
Клубовете по интереси в русенската професионална гимназия са в областта на спорта, музиката и танца. С голямо желание учениците се включват във всякакви инициативи. С много настроение организират училищни концерти и прояви. Ученическият съвет е изключително активен. Постоянно предлагат идеи за разнообразяване на учебната среда. Сами организират изпращането на дванайсетокласниците.
Емблематичното дърво пред школото служи за декор за всеки празник.
На Коледа то е украсено с топки и гирлянди, на 14 февруари – със сърца, на 1 март – с мартеници, на 8 март – с цветя, на 1 ноември – с будилници.
„Децата ни са много активни, креативни и инициативни. Това ме радва и ме прави горда с тях“, казва директорката. Всички тези техни качества проличават и по редицата отличия и награди, които получават всяка година от международни, национални и регионални конкурси и състезания. От конкурса „България – в картини и слово“ с награда в училището се завръща не само ученичката от VIII клас Деница Георгиева, но и ръководителката на клуба „Живопис“ към училището Ивелина Станева. Учениците от клуба получават и награди от Националния конкурс с международно участие за рисунка на тема „Аз, ти, той – ние сме Европа“, организиран от международното дружество „Елиас Канети“, „Гьоте институт“ и Художествената галерия – Русе.
През 2023 г. отборът на гимназията печели и първо място от националния кръг на състезанието „Най-добър млад керамик“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg