"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 23, 2023

Професията отваря врати за успешна реализация

В ПГ по техника и технологии „Христо Ботев“ в Смолян подготвят висококвалифицирани кадри за пазара на труда

Диляна Кочева от Диляна Кочева
07-06-2023
in Брой 23, 2023
A A

28 професионални гимназии ще бъдат модернизирани с над 96 милиона лева с цел повишаване на конкурентоспособността и развитие на партньорски взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Днес ви срещаме с един от бъдещите центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение – Професионалната гимназия по техника и технологии „Христо Ботев“ в Смолян.

 

Всяка година учениците участват в различни професионални форуми, където с гордост представят предимствата
на избраната от тях специалност

Гимназията ни обучава ученици по три професионални направления и съответно по три специалности – „Автотранспортна техника“, „Електрообзавеждане на производството“ и „Компютърна техника и технологии“. Затова и нашият център за високи постижения ще бъде именно в тези области“, казва пред „Аз-буки“ директорът на Професионалната гимназия по техника и технологии „Христо Ботев“ в Смолян инж. Пламенка Вягова. Планират да купят високотехнологично оборудване за нуждите на обучението на своите възпитаници.

„Иска ми се учениците ни след завършване на средното си образование да бъдат напълно подготвени за пазара на труда. Те трябва да познават и да могат да работят с най-модерната и съвременна техника, нужна за професията, която са си избрали“, отбелязва моята събеседничка. По практика ще оборудват седем работилници, а по теория – кабинети и компютърни зали.
Със заявка за дуално обучение и с подкрепата на работодатели от областта през следващата учебна 2023/2024 г. обявяват план-прием за нови специалности – „Мебелно производство“ и „Машини и системи с ЦПУ“.

„Имаме традиции в обучението по производството на мебели и машиностроенето. В годините назад имахме такава паралелки. Хубавото е, че сега новите специалности са инициирани от бизнеса. Това означава, че децата, които ги изберат, след това ще има къде да работят“, казва инж. Вягова. Директорката разказва, че в последно време наблюдава леко отдръпване от страна на родители и ученици от професионалните паралелки. Повечето от тях след завършване на VII клас се насочват към Природо-математическата гимназия „Васил Левски“ и Езиковата гимназия „Иван Вазов“ в града. „Родителите не искат децата им да станат работници. А истината е, че съвременното производство няма нищо общо с това, което е било по тяхно време“, разказва тя.

На екипа на гимназията предстои голяма разяснителна кампания. Преди началото на новата учебна година ще гостуват в основни училища в Смолян, за да разкажат какви специалности предлагат и каква е тяхната реализация. Инж. Вягова не може да си обясни защо днес професионалното образование не се смята за престижно. „България има нужда от добре подготвени кадри с професия. Преди 15 години децата ни бяха в пъти повече. Но нещата сега са различни“, допълва тя.

Всяка година участват в различни професионални форуми. През май се включват в събитие под надслов „Европейска година на уменията 2023 г.“, организирано от Областния информационен център в Смолян. Учениците им винаги с удоволствие и голямо желание се включват в подобни инициативи. Тогава имат възможност креативно да представят изучаваните професии, като демонстрират действието на изработени от тях модели и проекти, както и техниката на част от заниманията по интереси.
По покана на ЦПЛР – ОДК, Смолян, с готовност се включват във форума „Избери своето бъдеще“. Тогава учениците от професионалната гимназия с гордост демонстрират работата на електронни изделия и макети към дипломни проекти, изработени от самите тях.

„Участието в такъв вид форуми е полезно за всички участници. От една страна, учениците от прогимназиален етап получават първите си практически уроци по кариерна ориентация, а от друга – нашите възпитаници чрез своя труд представят професиите, които изучават“, разяснява инж. Вягова. И е категорична, че добре усвоеният занаят може да бъде много добре заплатен.
Горда е, че повече от половината ѝ възпитаници след завършването на образованието започват работа по специалността, по която са се обучавали. Други решават да продължат във висше училище. Обикновено избират филиалите на Техническия университет – София, в Пловдив и на Пловдивския университет в Смолян. Причината за това е желанието да бъдат по-близо до семействата си и липсата на средства за издръжка извън града.

Учениците редовно участват и в състезания. Благодарение на доброто си представяне някои от тях вече са получили стипендия за безплатно обучение в техническите университети във Варна и Габрово. „Много се радвам на високите им постижения.
А каквото и да изберат нашите дванайсетокласници – вече бивши възпитаници, бъдещето е пред тях“, казва инж. Вягова.

Директорката отбелязва, че в гимназията срещат затруднения с намирането на добре подготвени млади хора, които искат да работят в училище като учители по практическо обучение. Засега намират, но се притеснява какво ще се случи следващата или последващата година. „Истината е, че дипломираните инженери могат да си намерят по-добре платена работа. Те много лесно и бързо се реализират на пазара на труда. Трудно е да върнеш в училище такъв специалист“, обяснява директорката.
Засега училището има доста млади учители по професионална и общообразователна подготовка. Директорката е на мнение, че младите хора комуникират по-добре с млади хора. Разликата във възрастта между учители и ученици не трябва да бъде много голяма, защото така се загубват връзката и разбирането между поколенията.

„Професионалното образование е интересно и разчупено. Благодарение на него получаваш знания, които наистина имат практическо измерение. Всеки час учениците ни изработват различни предмети, които могат да ползват в живота“, казва моята събеседничка. Миналата година в гимназията е имало и клуб по роботика, където учениците са изработвали прекрасни неща. Тази година няма, защото ръководството е решило клубовете по интереси да бъдат свързани с трите специалности, които се изучават при тях. По този начин учениците имат още възможности за допълнителни знания и за усвояване тънкостите на професиите. Практически съвети и сложни задачи решават в клуба по приложна електроника. На учебен полигон, разположен в училището, пък се провеждат уроците по картинг за бъдещите автотранспортни техници.
В часовете по „Електроконструктор“ възпитаниците им се учат да свързват схеми, които не са заложени в учебната програма.

В гимназията в Смолян все още няма STEM кабинет, но предстои изграждането му със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Ръководството е решило да направи три кабинета – по природни науки, математика и информатика, и не на последно място – зала с 3D принтер. „Идеята е да не повтаряме това, което ще направим като център за високи постижения. Сега ще имаме възможността да подобрим материалната база както за общообразователната подготовка, така и в сферата на професионалното обучение“, разказва директорката. Категорична е, че правят всички възможно на децата да им е интересно в училище. През настоящата 2022/2023 г. учениците в ПГТТ в Смолян са 225. В гимназията кипи богат извънкласен живот. Възпитаниците им всяка година участват в кампанията на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ на БАН – „Написаното остава. Пиши правилно!“. За тазгодишното си участието учениците от първи гимназиален етап получават сертификат, изготвен от учителите им по БЕЛ. А дали ще имат и награда от Института, предстои да се разбере. Възпитаниците на училището редовно участват и в регионални и национални състезания, свързани с изучаваните професии, и печелят престижни награди. Тази година имат и класиран ученик за националния кръг на състезанието по български език „Стъпала на знанието“.

Изнесените уроци в училището също не са рядкост. По случай 24 май часът на класа за IX клас се провежда в Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян. Учениците посещават и Историческия музей в Панагюрище и родната къща на Райна Княгиня за урок по история и цивилизации. Там се запознават с историята на Априлската епопея и делото на главната учителка в девическото училище Райна Попгеоргиева.

В гимназията в Смолян не липсват и спортни занимания. Учениците тренират футбол, волейбол и баскетбол. Редовно се организират футболни турнири между класовете. Последният от тях е на патронния празник на школото – 2 юни. На терена един срещу друг застават VIII срещу IX клас. „Децата ни обичат спортните занимания и винаги ги очакват с нетърпение“, обобщава инж. Вягова.

Your Image Description

Свързани статии:

Да възхитиш фирмите с професионална подготовка Отчаянието не е решение Бургаското Механо с чисто ново BMW Високите критерии водят до високо качество

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Професия

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Да възхитиш фирмите с професионална подготовка

Next article

В храма на просветата

Next article
В храма на просветата

В храма на просветата

Силата на ученическите съвети

Силата на ученическите съвети

Героите сред нас

Героите сред нас

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"