Ученици и учители от цялата страна се включват в кампанията „Училище без агресия“ на Министерството на образованието и науката. В своите есета децата споделят реални случаи на тормоз, за да отправят своите послания срещу агресията. Три от историите, базирани на истински преживявания на ученици, родители, учители, са филмирани от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и ще бъдат предоставени на училищата като форма на методическа подкрепа. Това заявява в интервю на сайта на МОН Грета Ганчева – директор на дирекция „Приобщаващо образование“ в Министерството.
По време на кампанията през 2022 г. са събрани 196 истории, модели и добри практики от училищни психолози, директори на училища и ученици. „Това е сред най-добрите инициативи на МОН. Надяваме чрез тези филмирани истории, базирани на истински преживявания на ученици, учители и родители, тя да достигне до най-широка аудитория и да постигне търсения ефект – да наведе на размисъл и да насърчи към действия цялата училищна общност, от която неразделна част са и родителите. Да се подкрепят усилията за постигане на позитивен организационен климат и подкрепяща среда“, казва Грета Ганчева.
Има все повече данни за инициативи на ученическите съвети, свързани с превенцията на агресията, както и с благотворителна цел, за оказване на помощ и подкрепа на техни съученици, за конкретно споделена обща кауза. Първите стъпки в тази посока вече са направени с подкрепата на педагогическите специалисти и учителите в училищата.
Освен активизирането на ученическите съвети и постепенното увеличаване броя на педагогическите съветници и психолози в тази посока се работи и чрез различни програми и проекти. „Осъществяваме мониториране дейността на училищата по Механизма за противодействие на тормоза между децата и учениците в образователните институции“, допълва Грета Ганчева.
Проект „Успех за теб“ е насочен към предоставяне на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на учениците. Той започва да се изпълнява от МОН от началото на тази година по Програма „Образование“ 2021 – 2027. В него са заложени и обучения на педагогически специалисти за прилагане на Програмата „Стъпки заедно“, за да се развива капацитетът на училищата за създаване на сигурна и приобщаваща образователна среда. Програмата „Стъпки заедно“ е резултат от междуинституционална работна група в МОН. Тя е насочена към създаване на сигурна училищна среда и превенция на насилието и тормоза в училищата. С подкрепата на УНИЦЕФ – България, е осъществена пилотно в пет училища в страната в продължение на две години.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg