"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 18, 2023

Завръщането на бобъра

ХІІІ софийски фестивал на науката събира учени от 11 държави

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
03-05-2023
in Брой 18, 2023
A A
Страхотни експерименти отново ще предизвикват удивление

Как звучи гласът на 3000-годишна мумия? Има ли бъдеще човечеството според писателите фантасти? Какви са големите очаквания в астрономията? Ще има ли хапче против остаряване? Какво общо имат технологиите с истината, изкуството, етиката и политиката? Как тайните на човешкия мозък и ДНК на акулата ни дават повече информация за хората?

Това са само малка част от стотици въпроси, които ще бъдат дискутирани по време на ХIII софийски фестивал на науката от 11 до 14 май в „София Тех Парк“. Участие във форума ще вземат 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи и творци от 11 държави – Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия. Отговорите ще убедят зрители на различни възрасти и участниците в петте зали за работилници, че науката е достъпна, динамична и от огромно значение за живота на всеки от нас.

Тринадесетото издание на Фестивала се организира от фондация „Красива наука“ заедно с основния партньор – Министерството на образованието и науката, и с подкрепата на Столична община. Събитието е част от Календара на културните събития на столицата.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на Фестивала.

Програмата включва и няколко тематични цикъла – „Космос“, „Здраве“, „Нашата планета“, „Наука и изкуство“, „Технологии и годишнини“.

 

Да остарееш, без да се състариш, е темата на британеца Андрю Стийл. След докторантурата си по физика от Университета Оксфорд той решава, че стареенето е най-важното научно предизвикателство на нашето време, и променя изцяло кариерата си, като се отдава на компютърна биология.

В лекцията си той ще отговори на въпроса можем ли да забавим процеса на стареене или дори малко да обърнем неговия ход? Една-единствена промяна в ДНК на кръглия червей удвоява неговия живот. Недохранените мишки живеят 50% по-дълго. А има същества, които сякаш никога не остаряват. Тези факти подсказват, че този процес може би е обратим. И някой ден това да доведе до създаването на хапчета срещу стареене.

Как хроничният стрес се отразява върху метаболитните процеси в организма и върху здравословното ни състояние? Ново безпрецедентно проучване на български учени, водени от химика проф. Милен Богданов, дава недвусмислени отговори на тези въпроси. Посетителите ще могат да научат за разликата между стреса и хроничния стрес; за ролята на кортизола и други хормони и още много други интересни и полезни заключения от проведеното изследване.

На анатомични пътешествия кани посетителите д-р Ваньо Везиров. С неговата лекция продължава серията от срещи във Фестивала, в които успешни учени разказват за своите лични истории. Младият лекар открива начин да принтира 3D човешки кости. Той предпочита да живее в мазе, за да може да си купува принтери, и превръща колата си в кемпер, за да обиколи 30 университета в Европа. В своята лекция той ще разкаже кой е най-точният модел на череп и какво е бъдещето на медицината и пресечните точки на 3D принтирането с медицината.

Украинските невроучени Павел Белан и Нана Войтенко ще говорят за красотата и тайните на мозъка. Но какво знае съвременната наука за него? Учените ще отговорят на въпросите доколко изобщо можем да твърдим, че познаваме мозъка? Как работи той насън и наяве? Какво представлява оптогенетиката и възможно ли е с помощта на светлината да се контролира мозъкът и поведението?

Един от водещите български учени в областта на молекулярната генетика и синтетична биология – проф. Роберт Пенчовски, ще говори за новите антибиотици. През последните години много от съществуващите антибиотици се оказват неефективни срещу човешки патогенни бактерии заради широкото разпространение на антибактериална резистентност вследствие на неправилното прилагане на антибиотици не само в хуманната, но и във ветеринарната медицина. Освен това фармацевтичната индустрия, като цяло, не е финансово заинтересована от създаването на нови антибиотици заради ниските печалби. Всичко това налага прилагането на по-ефективни методи за разработването на нови антибактериални агенти.

Напоследък често слушаме за радиоактивни вещества по медиите, но колко знаем за тях?

Знаем ли изобщо нещо за радона, къде можем да го срещнем и какво е отражението му върху нас? Сред радиологичните проблеми радоновият се отличава с обективно високата си значимост за здравето на хората… и ниското ниво на обществена осведоменост и интерес. Въз основа на преки епидемиологични данни Световната здравна организация посочва облъчването от радон в сгради като втора по важност причина за белодробен рак след тютюнопушенето, а за непушачите той се оказва причина номер едно. Броят на хората, които радонът убива в много страни по света, включително в България, е сравним с жертвите от катастрофи по пътищата. Все още обаче общественият интерес към проблема е малък. Проф. д-р на физическите науки Добромир Пресиянов ще разкаже как се измерва радонът и какъв иновативен принос има българската наука в тези методи. И как с помощта на компакт диск или DVD може да се определи облъчването от радон.

На големите очаквания в астрономията ще се спре в лекцията си Никола Каравасилев – един от най-популярните астрофизици в България. Новите открития в областта на астрономията все по-често „пренаписват“ учебниците и понякога предлагат неочаквани предизвикателства пред учените. Основен принос за тези открития имат новите технологии, които се използват в наблюдателната астрономия.

Как астрономите откриват екзопланети и как български учени участват в търсенето и изучаването им, е темата на астрофизика доц. д-р Владимир Божилов от катедра „Астрономия“ към ФзФ на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“. Днес учените са открили над 5000 планети, които обикалят в орбита около звезди в далечния Космос. Някои от тях са твърде различни от Земята, а други може би ще бъдат идеален избор за космическите туристи на бъдещето.

На възхода на бозайниците ще се спре британският палеонтолог Стийв Брусати. Той ще покани присъстващите на продължилото 325 милиона години пътешествие на нашите предшественици, които успяват да оцелеят в сянката на динозаврите, да се спасят в най-лошия ден в историята на Земята, а след това бързо да увеличат числеността, за да завладеят планетата. Хората са бозайници, подобно на повече от 6000 други животински вида – от мишките и прилепите до слоновете и китовете. Стийв Брусати е консултант на филма „Джурасик свят: Господство“.

Какви истории крие ДНК на акулата, която е 1,5 пъти по-голяма от тази на човека? Според учени това означава, че акулите умеят много неща, които ние, хората, не умеем. За това ще говори Гибс Кугуру – един от стипендиантите и изследователите на National Geographic за 2022 г., който се е посветил на изучаването на ДНК на акулите. Той е от Кения, научил се е да работи „на терен“ с голяма бяла акула, докато е бил в екипа на компания за гмуркане в клетка в Кейптаун, ЮАР. В момента е докторант в Университета „Вагенинген“ в Нидерландия. Надява се с помощта на филми да промени обществените нагласи срещу акулите и така да помогне за опазването на техните популации.

Учени от няколко държави, сред които България и Чехия, стартират мащабен нов европейски проект за изучаване на сеизмичната активност на континента, включително и на Балканите, както и дълбочинния строеж на района. В края на миналото лято в България са разположени сеизмични станции, които събират данни за движението на адриатическата литосферна плоча и причините за земетресенията по нашите земи. Детайлната информация за строежа на земната кора дава на учените знания за процесите, които водят до сеизмичните явления.

След цели 150 години, в които се счита за изчезнал вид в България, бобърът се завръща по нашите земи. Добрата новина съобщава Благовеста Димитрова – докторант по екология в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН. Успешните опити за изкуствено възстановяване на популацията им в Румъния проправи пътя на бобрите през Дунава до нашите земи. Първото доказано наблюдение на това завръщане е от септември 2020 год., когато учените откриват следи от бобри в североизточната част на Дунавската равнина. След половин година, през април 2021 год., са направени и първите снимки, доказващи присъствието на бобъра в този район. Това завръщане поставя много нови въпроси пред учените – за мястото на вида в българската фауна, ролята му в екосистемата, и много други.
На Фестивала ще има щандове, на които ще се правят експерименти и демонстрации от учени от институти на БАН, Националния STEM център, проектите на Фонд „Научни изследвания“, университети, технологични партньори, образователни институции.

На свой щанд ще представи продукцията си и Национално издателство „Аз-буки“.

За най-малките посетители ще се проведат 39 работилници. В тях ще се правят експерименти, които ще могат да повторят и у дома.

Your Image Description

Свързани статии:

Наука с потенциал за бизнес Откриха нова кубомедуза Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на XIII Софийски фестивал на науката 100 млрд. евро за „Хоризонт Европа

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Наука с потенциал за бизнес

Next article

Да създадеш иновативни продукти в туризма

Next article
Да създадеш иновативни продукти в туризма

Да създадеш иновативни продукти в туризма

Младите имат думата в Русенския университет

Младите имат думата в Русенския университет

Технологиите и дигиталният свят

Технологиите и дигиталният свят

Последни публикации

  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"