Елица Хадживълчева разказва за здравнообразователната програма за превенция на инсулта „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ за деца от 6 до 9 години
Могат ли децата да бъдат истински герои за своите близки и да реагират адекватно в случай на инсулт? Отговорът е категорично „да“, а Елица Хадживълчева е тази, която влага цялото си сърце в мисията повече деца и техните семейства да се научат да разпознават симптомите на инсулта и да знаят как да помогнат навреме. Тя е национален координатор за България на здравнообразователната програма „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“, насочена специално към деца от 6 до 9 години и техните близки. Програмата използва ентусиазма на малчуганите да предават знанията в семейството си за разпознаване на симптомите на инсулт и правилна реакция в случай на спешност. От април 2021 г. благородната мисия на инициативата намира изключително топъл прием сред училищата и детските градини в цяла България и е кауза, която безкористно обединява ученици, учители, лекари, институции и бизнес.
„Ние, възрастните, когато чуем инсулт и си мислим – смърт, загуба, край. Докато програмата „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ не говори за загуба, тя говори за живот. И всеки от нас може да бъде „бърз герой“, ако усвои жизненоважните знания и умения, които даваме с Програмата. Помагаме животът да бъде спасен, а не да бъде изгубен от инсулта – това е смисълът на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“, това е и смисълът на превенцията изобщо“, споделя Елица Хадживълчева.
България е на първо място в света по инвалидизация и смъртност от инсулт. Всеки ден някой от нас губи майка или баща, а децата ни – любима баба или дядо. Но инсултът е лечим, ако се разпознае навреме!
За силата да продължиш, когато животът ти отнеме скъп човек, удовлетворението да посяваш семенца на знанието у деца и възрастни, и благодарността за споделена мисия в името на доброто, запознайте се с Елица Хадживълчева и „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“.
Мария Георгиева
Как съумяхте да превърнете една огромна лична загуба в настояща мисия на своя живот?
– Беше много трудно. Това съвпадна с онзи период в живота, около 40-те години, когато човек започва да си задава въпроси – защо му се случва дадено изпитание и, разбира се, защо е дошъл на тази земя. Когато внезапно изгубих съпруга си, видях колко неработеща е системата при спешен случай – с инфарктно състояние, особено в малките градове. Тази лична трагедия изцяло пренареди живота ми, включително позиционира мен самата по нов начин – като отношение към света. През 2017 г.
създадох фондация „Сърце до сърце за България“ и в следващите две години се занимавах с мащабни кампании за превенция на сърдечносъдовите заболявания в у нас. През 2019 г. бях поканена на официалното представяне на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ – международен проект, създаден от Световната организация по инсулт и Angels Initiative. Тогава бяхме едва осем представители от целия свят. Представиха ни Програмата, която обучава децата как да разпознават симптомите на инсулта и как да помагат адекватно в случай на спешност. Днес вече 25 държави са част от тази инициатива.
В началото никой в България не знаеше за съществуването на Програмата. През април 2021 г.,
когато приключи пандемията и децата се върнаха в класните стаи, направихме първото представяне, а СУ „Васил Левски“ в Севлиево се превърна в първото училище, където реализирахме тази животоспасяваща програма. Така започна всичко.
– Получихте ли подкрепата на държавните институции, как работите с тях?
– През 2020 г. Министерството на здравеопазването даде специална препоръка към МОН, което одобри инициативата и изпрати официално писмо към всички РУО в страната. Така получихме институционалната подкрепа и на двете министерства за каузата на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“. Активна подкрепа получаваме и от Българското дружество по неврология, лично от акад. Иван Миланов и от цялата неврологична общност. Програмата е част от мащабната мрежа „Училища за здраве в Европа“ по инициатива на СЗО и ЮНЕСКО.
– Първичните срещи, които организирате, обединяват учители, невролози, местните институции и бизнес. Каква е народопсихологията ни относно здравните проблеми изобщо?
– В началото организираме среща с общинските власти, представители на РУО, експерти по образованието и социалните дейности, директори на училища и детски градини, представители на Спешна медицинска помощ, медицински специалисти в областта на неврологията и медии. След това първо представяне всички присъствали се чувстват не само професионално ангажирани, но и изключително вдъхновени, а инициативата се превръща в лична кауза за всеки. После продължаваме работата си с учителите във всяко училище. Материалите са напълно подготвени така, че учителите работят с тях без никакви усилия и с огромно удоволствие.
За тези две години, в които разпространяваме Програмата, се убедих, че в цяла България има много добре подготвени неврологични отделения. Тоест, ако повече хора разпознават правилно симптомите на инсулта, реагират без паника и навреме стигнат до болница, шансът да преживеят инсулта без тежки последици, е над 90%. За лечението на инсулта най-важни са първите три часа, така наречените „златни часове“. Именно нашата собствена народопсихология ни е довела до черната статистика да сме първи в света по смъртност и инвалидизация от инсулт. За съжаление, поради непознаване на симптомите, когато усетим, че нещо ни се случва, най-често предпочитаме да изчакаме. Казваме си: „Ще ми мине“. Просто винаги си намираме някакво оправдание да отложим спасителния ход. А при инсулта такъв аванс няма.
– Колко училища досега са обучили възпитаниците си на жизненоважното знание, което може да спаси човешки живот? Какви са видимите резултати от вашата мисия?
– До този момент 250 училищата, 900 класа, над 4000 деца и близо 700 учители са станали посланици на Програмата. Тя работи така, че едно дете обучава шестима възрастни – родителите си и своите баби и дядовци. И ако използваме тази проекция, това са над 24 000 възрастни, които вече знаят как да разпознават и реагират в случай на инсулт. Групата деца от 6 до 9 години е избрана неслучайно. Това е времето, в което бабите и дядовците обръщат най-голямо внимание на своите внуци, най-активно общуват с тях, а децата разказват и ентусиазирано споделят какво са научили в училище. Така всъщност ние предаваме жизненоважното знание за инсулта директно на най-рисковата група – хората над 50 години.
– Как се случва провеждането на самата програма и как учители, родители и деца се превръщат в посланици на благородната ви кауза?
– Учителите са посланици на Програмата. Те я приемат с чисто сърце като безкористна, изключително важна за обществото мисия. Цялата методология, презентации и учебници са безплатни за учителите и учениците. Учебниците са персонални за всяко дете. Преподавателите споделят, че никога досега не са разполагали с толкова добре направен учебен материал. Оценяват го високо, а самите деца работят по него с огромно удоволствие и интерес.
При започване на Програмата родителите получават писмо, в което обясняваме мисията на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ и защо е толкова важна за всяко семейс-
тво. Родителите сами регистрират детето си на сайта на Програмата, за да имат лична ангажираност. Програмата е изцяло безплатна. Стремежът ни е всяко семейство да получава тези жизненоважни знания безплатно и да се ангажира чрез емоцията, която преживява детето му по време на обучението с важността на знанията, които остават в семейството.
Обучението е разпределено в 5 учебни часа, в рамките на месец и половина. Програмата е изцяло интерактивна и много забавна за децата. Тя включва видеоклипове, театър, рисуване, различни игри, плакати с полезна информация, материали, които децата изработват. Всяко дете има лична маска на супергерой, собствена членска карта, имат специална песен на мисията. Цялото това творческо занимание ги зарежда с огромен ентусиазъм и желание да споделят наученото в къщи и с повече хора.
Разковничето на „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ е, че децата винаги искат да бъдат супергерои и чрез тази програма реално се превръщат в такива за своето семейство. Те са щастливи, чувстват се специални и отговорни, затова че могат да бъдат полезни на близките си.
– Кой е най-удовлетворяващият момент за вас от всички вложени усилия?
– Фондацията „Сърце до сърце за България“ и „БЪРЗИ ГЕРОИ 112“ за мен не са просто работа, те са моят живот. Всеки път, когато има тържество за приключване на Програмата, виждам как това, което живее у мен, е преляло във всички, които са участвали в нея. Щастлива съм, че много хора в България осъзнават смисъла на тази програма, подкрепят я с всички сили и я превръщат в своя кауза.
Научете повече на: www.fastheroes.com и фейсбук страницата FAST Heroes 112 / БЪРЗИ ГЕРОИ 112.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg