Отрасловият съвет обсъжда темата. Решенията ще се вземат от членовете му, от МС и НС
С работата си на 2 март 2022 г. Отрасловият съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование откри дискусията за началото на учебната година, нейната продължителност и продължителността на ваканциите – с други думи за пълния преглед на учебното време. Предстои анализ. Ще се обобщят и мненията на учители, ученици, родители. Крайното решение ще бъде взето по законовата процедура – в Отрасловия съвет, в Министерския съвет и в Народното събрание.
Неразривно свързан с темата за графика на учебното време е прегледът на учебните програми и учебното съдържание. Работна група вече се е заела с този въпрос. Става дума за учебните програми и учебното съдържание от I до X клас.
„Двата въпроса – за графика на учебното време и за промяната в учебните програми и учебното съдържание, са тясно свързани – коментира министърът на образованието и науката акад. Николай Денков. – Искаме да разберем къде са проблемите. Но нищо не трябва да се прави прибързано. Решението за промяна на началото и края на учебната година и от коя година ще се случи това, ще бъде взето след анализ.“ Какъв е смисълът на този анализ, акад. Денков поясни, цитирайки Айнщайн: „Лудост е да правиш едно и също нещо отново и отново, и да очакваш различни резултати“.
Какво показват данните от редица европейски държави. Първият учебен ден е на 1 септември в Белгия, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Словения. На
6 септември учебната година започва в Хърватска, а на 13 септември – в Испания и Турция.
Но в Дания учебната година започва на 9 август, на 10 август – във Финландия, в Нидерландия – 23 август, в Швейцария – 9/29 август.
Интересно е сравнението на дните за лятна ваканция.
В България те са средно 92 дни, докато в Австрия са 64 дни, а в някои държави лятната ваканция е около 50 дни. Интересна е и статистиката за минималния брой часове от I до X клас, приравнени към астрономическите часове. Първокласниците в Нидерландия учат 940 часа, а у нас учат най-малко – 411 часа. Но в периода I – VI клас часовете за обучение на учениците в Нидерландия са равномерно разпределени по 940 часа, докато у нас те се увеличават с годините от 411 до над 700 часа. В Нидерландия десетокласниците имат 1250 часа за обучение годишно, а в Дания – 1200 часа. В почти всички държави часовете учебно време на десетокласниците са над 800 часа. У нас те са 864 часа. Само в Словения часовете са по-малко – 728 часа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg