"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 5, 2022

Мисия „Топъл физкултурен салон“

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
02-02-2022
in Брой 5, 2022
A A
С ритуал за наричане за здраве и берекет в СУ „Христо Ботев“ в Славяново, област Плевен, започва пресъздаването на обичая „Камила“. После пъстрото шествие от ученици поема по улиците и дворовете на населеното място

Антоанета НАЙДЕНОВА

Бъдещите абитуриенти от СУ „Христо Ботев“ в град Славяново, област Плевен, организираха благотворителна кампания „За топъл физкултурен салон“, за да съберат средства и да купят климатик за физкултурния салон на училището. Те подреждат кът за коледни фотосесии в обособена за целта училищна зала и предлагат на местните жители да им правят празнични фотоси без фиксирана цена, а срещу дарения в подкрепа на каузата според възможностите на хората.
Резултатът е 14 дни на усилени снимки всеки следобед, 56 фотосесии и събрани 2115,34 лв. С тях на Ивановден в доскоро неотоплявания физкултурен салон на училището е монтиран климатик.

Радостина Стефанова,
директор

„Учениците ни се почувстваха значими и се вълнуваха от всяка подкрепа – разказва с гордост техният класен ръководител Любина Найденова, учител по икономически дисциплини. – Оказа се, че хората в Славяново имат големи и топли сърца, с ентусиазъм да помогнат на родното училище за пореден път. Последната Коледа на випуск 2022 се превърна в специална, заредена с духа на онова, което децата научиха в училище – след нас остават делата и обичта, която сме раздали!“
В училището учат 168 деца и всяка година се приема по един
I клас. „Паралелките са маломерни, защото населеното място е малко и има висока миграция – обяснява директорът на СУ „Христо Ботев“ Радостина Стефанова. – Опитваме се да задържим децата, и затова в гимназиален етап започнахме да предлагаме три специалности с икономически профил в зависимост от нагласите на учениците – „Сътрудник в малък и среден бизнес“, профил „Предприемачески“,
и „Деловодител“, която е с предполагаем недостиг на пазара на труда. Изучаваните професии се редуват, като през следващата учебна 2022/2023 г. ще бъде обявен прием в предприемаческия профил по желание на сегашните 15 седмокласници. Надяваме се, че ще останат при нас, защото след завършването на VII клас някои деца се насочват към професионалните гимназии в Плевен.“
Това, че паралелките в гимназията в Славяново са компактни, им дава възможност по-лесно да спазват противоепидемичните, мерки и засега нямат проблеми с COVID. Децата учат присъствено, свикнали са с тестовете. Само
8 ученици учат онлайн. „Очаквах да имаме повече проблеми, тъй като децата ни са от уязвимите групи, но колегите си свършиха добре работата с родителите. При нас се работи с много обяснения, но вече всичко е нормално“, казва Радостина Стефанова.
Училището разполага с голяма база и две сгради. В по-малката учат децата от I до IV клас, а в голямата са учениците от V до XII клас. Организацията на обучение е целодневна до VI клас, а другите са на едносменен режим само сутрин.
Началото на светското образование в Славяново е поставено още в края на ХІХ век. Със съдействието на будното население на тогавашното село Славяново през 1914 г. е построена голямата двуетажна сграда на сегашното училище. „Строено е с мисъл и качествено, така че да можем да го ползваме 110 г. по-късно без много ремонти. Покривът например никога не е ремонтиран. Преглеждахме го с експерти от общината, които казаха, че гредите могат да изкарат още 110 години“, твърди директорът.
Училището разполага с кабинети по готварство и фризьорство, които се използват за заниманията по интереси на учениците, три компютърни кабинета с осигурена постоянна интернет връзка, физкултурен салон, медиен център, актова зала, добра открита спортна база и библиотеката с богат фонд от учебна, художествена, научна и научнопопулярна литература. За учениците от началния етап на обучение е осигурен безплатен обяд, а за 3 – 4 деца, които пътуват от съседните на град Славяново села – Коиловци и Тотлебен, е осигурен транспорт съвместно с общината.
Педагогическият екип се състои от 21 човека, които се опитват да оказват допълнителна подкрепа на учениците по всички възможни начини. Осигуряват се разнообразни занимания по интереси и се работи индивидуално с учениците с обучителни затруднения. През тази учебна година в училището има клубове по здравословно хранене, фотографски дизайн, клубове „Ние сме различни, ние си приличаме“, „Да поговорим за…“, в който се обсъждат всякакви наболели теми с по-големите ученици, правят се презентации и т.н.
Училището работи по различни проекти и програми, като „Подкрепа за успех“, „Образование за утрешния ден“, „Равен достъп до училищно образование“. А миналата година печели проект по
ПУДООС за чиста околна среда и по него правят класна стая на открито. „Децата ни са добри, качествени хора – имат право и заслужават да им се осигурят добри условия за обучение“, категорична е Радостина Стефанова.
Повечето деца са от уязвимите групи, но не са билингви, въпреки че се самоопределят като етнически турци. Родителите подкрепят всички начинания на училището, постоянно са в контакт с учителите и директора през социалните мрежи и се разбират добре, имат си доверие. Училището работи по Механизма за обхват заедно с местните социални служби и полицията, с които също взаимодействат добре. „Децата, които са в България, сме ги обхванали при нас или в НУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Славяново. Много деца обаче заминават с родителите си в чужбина, после някои се връщат, пак се записват и е трудно да наваксаме пропуските“, казва директорът.
След завършването на средното образование някои деца продължават да учат в Свищовската академия или във Великотърновския университет, други започват да работят или заминават при родителите си в чужбина.
„При нас основната цел е да задържим децата в училище, затова се опитваме всячески да ги разнообразяваме, за да им е интересно и да идват“, споделя Любина Найденова. Тя е работила като учител и в Свищов и твърди, че най-голямата разлика в това да си учител в по-малко населено място, е, че всичко се прави заедно. Има добро взаимодействие между училището, читалището, кметството и местните власти. „Учителите се радват на уважение от страна и на учениците, и на родителите, което носи своя невероятен чар“, споделя тя. Любина води и клуб с елементи на религия като част от заниманията по интереси. В него организират благотворителни инициативи – покрай тях децата се запознават и с основните християнски ценности.
За втора поредна година на Богоявление и на Ивановден настоящи и бивши възпитаници на СУ „Христо Ботев“ участват в пресъздаването на обичая за здраве и берекет „Камила“ в Славяново. Те са част от самодейния състав на местното читалище „Паисий Хилендарски 2001“,
което е инициатор на възраждането на тази стара традиция. Читалищният деец Мая Личева е човекът, който със своя опит и ентусиазъм успява да увлече около 20 младежи. Те обикалят от къща на къща, преоблечени като различни персонажи – полицай, който води танцуваща камила, булка, която плаче за нея, и от стопанина на дома зависи дали тя ще бъде пожалена, а котаракът върви с магарето след тях. Пъстроцветната компания е придружена от страховити кастарлаци – младежи със страшни маски, които скачат, дрънкат с чановете си и тупат с тояги гърбовете на стопаните за здраве. Заедно с тях из града обикаля и младежки духов оркестър.
Това пъстро шествие тръгва от училищния двор. Там разиграва ритуала с наричането за здраве първо пред учителите и децата, а след това продължава по улиците и дворовете. Възрастните хора са доволни, че традицията се пази и предава, че младите хора приемат да я пресъздават с ентусиазъм.
„Най-ценното е, че младите хора сами си правят костюмите за ритуала, всичко минава през техните ръце, и те също много се забавляват – убедена е Любина Найденова. – Подобни ритуали се правят и в съседните плевенски села, но героите, които обикалят по улиците и къщите са различни, има модификации. Младите хора в града са много сърцати и добри, отнасят се с уважение към всички колеги и към хората в Славяново. Опитваме се да възпитаме у тях самочувствието, че стига да искат, могат да постигнат всичко“.

Your Image Description

Свързани статии:

Умението да се радваш на успехите си Школа за легенди и шампиони С упование и вяра, с гордост, чест и достойнство Молекули в ролята на хардуерни елементи

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Маршрути

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Да учиш чрез игра

Next article

Промяната е възможна

Next article
Промяната е възможна

Промяната е възможна

Бургаско училище  по модел на Харвард

Бургаско училище по модел на Харвард

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

6,6 млрд. евро готови за инвестиции в България

Последни публикации

  • 190 години просветно дело в Якоруда
  • В МОН действа щаб във връзка с проблемите с транспорта в София и предстоящите матури
  • Изкуството да отстояваш позиции
  • Българска ученичка завоюва първа награда за физика и астрономия в САЩ
  • В крак с новите технологии
  • Млади звезди се захранват с хаоса, за да изградят планети
  • Красотата на детството
  • Министър Вълчев гостува на Нов български университет
  • Подкрепа за развитие на дуалното обучение
  • Еврокомисията инвестира 1,25 млрд. евро в научни изследвания
  • Министър Красимир Вълчев откри STEM център в Костенец
  • В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български език
  • От състезанието към куиза
  • Изследовател от топ 2% учени в света влиза в екипа на българския INSAIT
  • Колко струва закупуването на осигурителен стаж
  • Снимка на броя: Бъдещи журналисти
  • Дигитализират модули от външните оценявания и матурите
  • Важни са научните доказателства, а не научните награди
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • 2260 паралелки за приема в VIII клас за новата учебна година
  • 95 талантливи ученици на финала на Националната олимпиада по астрономия
  • Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"