Учениците от БУ „Дунав“ в Австрия вече се подготвят за Коледното тържество, на което ще представят наши традиционни обичаи
Антоанета НАЙДЕНОВА
В рамките на един месец българският журналист и публицист Георги Тошев гостува на два пъти на учениците от Българското училище „Дунав“ в австрийския град Линц и неговия филиал в Залцбург. „При второто си посещение на 5 ноември той направи много интервюта с наши деца. Каза, че ще ги включи в епизод от своята поредица „Другата България“, който ще бъде излъчен в началото на 2023 г. – разказва пред „Аз-буки“ директорът на БУ „Дунав“ Дарина Тонкова. – Преди около месец Георги Тошев представи своята книга и филм за Георги Парцалев, а сега и за Невена Коканова. Те бяха посрещнати с голям интерес от нашите ученици и техните родители. Много ме зарадваха неговите наблюдения колко сме сплотени и че сме като голямо семейство.
За нас е много важно да създадем приятна, приятелска атмосфера и децата да идват при нас с желание. Работим много и с техните родители, за които организираме курсове по немски „Мама и татко учат немски“. Те се провеждат съвместно с Института по междукултурна педагогика към Народния университет в Линц. Така им помагаме да се интегрират по-лесно към новия си живот в Австрия, но без да губят себе си и без да се асимилират, като продължават да ценят и спазват всички български традиции.
В училището правим и образователно кафене за родители с външни лектори от Народния университет на Горна Австрия. Темите са актуални, свързани с възпитанието и обучението на децата им и техния живот в страната. Например запоз-
наване със системата на обучение в Австрия, за това как да се справят с липсата на концентрация при ученето на децата си, и т.н.“
С помощта на родители Дарина Тонкова основава училището през далечната 2005 г. За тази цел тя наема стая в студентското общежитие, в което живее по онова време. В първата година на прохождането си училището има едва 6 деца. Пос-
тепенно школото към културното дружество „Дунав“ в Линц се разраства и сега в него се обучават над 150 българчета на възраст между 4 и 17 години. Най-много са учениците в Линц, за които часовете се провеждат в петък в сградата на основното училище „Кореф“, а в събота – в църковния храм „Св. Францискус“. В петък се провеждат и заниманията на учениците във филиала на училището във Велс,
а в неделя – в Залцбург.
За учениците от по-отдалечените райони е предоставена възможност за дистанционно обучение. „Предлагахме тази форма на обучение и преди ковид, което ни помогна много бързо да реагираме на промяната и да не загубим никакъв учебен материал. Направихме акаунти на всички деца във виртуалните класни стаи в „Гугъл“, които продължаваме да използваме. Въпреки че децата сега посещават присъствено училището, продължаваме да качваме учебния материал и домашните в класните стаи в „Гугъл“, за да могат родителите да видят какво правим и докъде сме стигнали в училище“, обяснява Дарина Тонкова. Тя добавя, че от 4 години има ученичка от Любляна, Словения, която се обучава изцяло дистанционно. Освен нея има и около 10 деца от района на Залцбург, които след VII клас ходят веднъж месечно присъствено в училището, а през останалото време учат онлайн.
В училището се обучават деца на българи и от смесени бракове, живеещи в австрийските провинции Горна Австрия и Залцбург, по адаптираните програми на МОН по български език, история и география. Тук те намират подходяща среда, където обогатяват речника си и се насърчават да разговарят помежду си на български език. Все повече от учениците на БУ „Дунав“ са родени в Австрия. Но те имат поне по един или двама родители, които са българи. В домовете им се говори на роден език, което много помага за по-нататъшното им обучение в школото.
От тази година училището преструктурира учебните си програми, които вече няма да са в рамките на 30 учебни седмици и учебната година да приключва в края на юни. Броят на учебните седмици е намален и обучението ще бъде до средата на май, което се компенсира с въведените по-дълги учебни дни през годината. „Това се наложи, защото в Австрия през май има много религиозни празници и почивки, когато децата много пътуват с родителите си и губят от часовете – казва Тонкова. – По този начин ни се отдава и възможност да използваме свободното време, за да възобновим „зелените“ и „сините“ училища съответно на планина или на море, които организирахме за децата и родителите им от всички филиали преди пандемията. Тези неформални контакти ни сплотяват още повече и мотивират децата да ходят на българско училище, въпреки че са на 1500 км от България.“
Тази година БУ „Дунав“ в Линц се гордее, че има ученици от горния курс – смесена паралелка с деца от VIII до X клас, които са много будни и идват с огромно желание в училището. „Това ме радва, защото след четвърти клас интересът на българчетата зад граница към родния език обикновено намалява. Обучението в австрийските училища изведнъж става много трудно и отнема свободното им време“, споделя Дарина Тонкова.
Какво прави школото, за да ги задържи? Организира уъркшопове, празнува традиционните български празници – 24 май, Баба Марта, Великден, Коледа, осигурява занимания по музика и в театрален клуб. За най-малките са организирани извънкласни дейности от типа на образователните игри, които са най-подходящи за възрастта им. По покана на директора идват и външни гости, като журналиста Георги Тошев, проф. Румяна Конева – директор на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, и др. Очакват онлайн гостуване на куклен театър на студентите от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и техния преподавател доц. д-р Катя Симеонова. Те ще зарадват децата с драматизацията „Маратон за герои“ с ръчно изработени кукли и ще изнесат беседа на тема „Опазване на природата“.
За Коледното тържество са поканили и гости от Виенския куклен театър. А техните ученици също вече се подготвят много усърдно с пиеса. Тя ще пресъздаде на сцената българските коледни традиции с коледарите, как се приготвя едно българско семейство за празника, какви ястия се готвят и т.н.
Тази година по стечение на обстоятелствата в училището стартира и нов курс – „По рецептите на баба“. Целта е да се запълни свободното време на второкласниците, на които им се образува „прозорец“ в обучението и трябва да започват малко по-късно от останалите. Тъй като повечето от тях имат братчета и сестричета в други класове, за да бъдат ангажирани през това свободно време, участват в импровизирани кулинарни часове. В тях те готвят различни вкусни неща от българската традиционна кухня. Така децата си намират една българска баба Петя в Австрия – майката на Дарина Тонкова, и всяка събота училищният им ден започва с приготвянето на питки, банички, мекички, палачинки, гевречета, курабийки.
„Създаде се още по-приятна атмосфера. Децата са много щастливи, носят си престилки и точилки и много се забавляват с готвенето и с общуването с баба Петя. Защото на българските деца зад граница като че ли най-много им липсва контактът с баба и с дядо. Така, без да искаме, направихме нещо много полезно за нашите деца и за тяхното неформално общуване – обяснява Дарина Тонкова. – При нас те намират среда, в която се чувстват добре дошли, на своето си място. Могат да говорят на езика, който познават най-добре, да изразяват емоциите си. Важното е, че идват с желание, подкрепят се, помагат си, създават приятелства, които остават и извън училище. И това ме радва.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg