Стела МАРИНОВА
Българският жестов език ще може да се изучава в детските градини и училищата от I до XII клас от 15 септември 2026 г. Заниманията ще бъдат доброволни за всички чуващи деца. За целта в градините ще има ново специално образователно направление, а в школата учениците ще могат да учат жестовия език като специален избираем предмет. По този начин децата ще могат да общуват свободно с връстниците си с увреден слух.
Възможността е заложена в приетия миналата година Закон за българския жестов език. „Регламентирано е задължително от учебната 2026/2027 г. да бъде въведен избираем предмет за всички чуващи деца и те да имат възможност да го учат. За децата с увреден слух задължително ще се осигури такова обучение. „Идеята ни е нашите деца да се чувстват спокойни в училищната среда и да могат свободно да общуват със своите съученици – дали на единия, дали на другия или на двата езика“, споделя пред „Аз-буки“ д-р Бояна Алексов – главен експерт в дирекция „Приобщаващо образование“ в МОН. Така родителите ще могат да избират дали децата им да учат допълнително английски, математика, български език или жестов език. Д-р Алексов допълва, че за да може да стартира обучението по специалния предмет, първо трябва да бъде разработена учебна програма, както и да бъдат обучени специалисти, които ще преподават по български жестов език.
За да се стигне дотук и да бъде приет законът, с който се признава езиковият статут на българския жестов език и зачитането на правото на глухите и на сляпо-глухите лица на изразяване и на информация чрез него, се работи от 7 – 8 години. По време на първата Научна конференция на тема „Жестовият език в образованието и науката“ д-р Алексов и директорът на дирекция „Приобщаващо образование“ Грета Ганчева обобщиха всички стъпки, които Министерството е предприело за реализирането на тази водеща политика.
През 2019-а е създадена междуведомствена работна група в МОН, в която активно се включват и представители на организации на и за глухи и сляпо-глухи лица. Тя изготвя проекта на Закон за българския жестов език. Междувременно са разработени и методически ръководства за обучение по български жестов език в предучилищна и начална училищна възраст, за подготовка на преводачи от и на български жестов език, както и за обучение на сляпо-глухи хора по български жестов език и алтернативни средства за комуникация. Още преди признаването на статута на българския жестов език е разработен и речник, в който са представени структурата на езика, граматиката, теоретичната му част, както и детски речник на български жестов език. Възложено е и разработване на дигитален онлайн речник и сайт на българския жестов език в подкрепа на обучението деца с увреден слух (4 – 11 г.).
С приетия закон се регламентира и правото на безплатни преводачески услуги.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg