Предвиждат се промени в Закона за ПОО, намаляване броя на специалностите и засилване на партньорството по сектори
Министерството на образованието и науката подготвя реформи в професионалното образование, които трябва да са факт до края на 2023 г. Това стана ясно по време на работната среща на началниците на регионалните управления на образованието с министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов, зам.-министър Мария Гайдарова и експерти от МОН, на която се обсъдиха всички аспекти около началото на новата учебна година.
„Ангажирали сме се със съществена реформа, която трябва да се осъществи в кратки срокове – до третото тримесечие на 2023 г., както е заложено в националния План за възстановяване и устойчивост“ – информира Ваня Тивидошева, дирекция „Професионално образование и обучение“. – За целта ще трябва да променим Закона за професионално образование и обучение, така че да улесним съответствието на търсените и предлаганите квалификации в по-оперативен порядък и да актуализираме списъка на професиите. Това означава да намалим броя на специалностите, които в момента са 514, и да мислим в посока на прием по широкопрофилни професии и специализации в XI и XII клас.“
Сред приоритетите е професионалното образование и обучение да се разшири по устойчив начин, включително дуалната форма. Друг приоритет е партньорският формат в професионалното образование и обучение, който е по-широк от този при дуалното обучение, защото в него трябва задължително да се включват и висшите училища. Идеята е браншовите организации, местните власти и висшите училища да работят заедно на секторен принцип, което да доведе до повишаване качеството на обучението във всяка една от специалностите.
За тази цел МОН работи заедно с Националната агенция за професионално образование и обучение, МТСП, с национално представените работодателски организации, обсъжда промените и с консултативния съвет по ПОО към министъра на образованието, но все още е в процес на работа. Концепцията е да се работи по браншове – например от сектор „Туризъм“ всички средни и висши училища, експерти, работодатели да разработват заедно цялата учебна документация – от образователните стандарти, през учебните програми до изпитните програми.
Учебната 2022/2023 г. започва с 2347 училища и 1799 детски градини.
„През лятото имаше ремонти в близо 900 училища, като в преобладаващата част вече са приключили. В около 60 училища ремонтните дейности ще продължат, но за учениците ще бъдат осигурени условия за нормален учебен процес“, каза пред БНР Евгения Костадинова – директор на дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН. Безплатните учебници и учебните комплекти за учениците до VII клас вече са доставени.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg