"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2022 Брой 16, 2022

Символ на българския народен танц

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
20-04-2022
in Брой 16, 2022
A A

С концерт-спектакъл под надслов „Училището – традиция, знание, толерантност“ на 20 април СУ „Елин Пелин“ във Варна отбеляза своята 60-годишнина. То е уникално с професионалното образование на танцьори за български народни танци.

Танцовите състави на СУ „Елин Пелин“ във Варна печелят редица отличия от форумите, в които участват

Откриваме и развиваме таланта на учениците, съхраняваме и популяризираме българския фолклор у нас и в чужбина чрез танци, костюми, красота, съчетана с изяществото на цветове и багри, оцелели през вековете до наши дни. Училището ни стана символ на танцовото умение“, коментира пред в. „Аз-буки“ Донка Иванова – директор на СУ „Елин Пелин“ във Варна. Създадено на 1 декември 1961 г., то въвежда изучаването на български народни танци през 1994 г. – в началото в профил „Изкуства – хореография“.
Мисията на варненското школо в обучението на българския фолклор и народен танц получава допълнително развитие преди пет години. СУ „Елин Пелин“ – Варна, започва да осъществява обучение по професия „Танцьор“ и специалност от професия „Български танци“. Днес всички ученици от I до VII клас (общо 15 паралелки) изучават хореография, а професионалното образование след VIII клас е за професия „Танцьор“, специалност от професия „Български танци“.
„Доказахме през годините, че чрез българските народни танци изпълняваме своята задача да преподаваме най-важния урок – урока по родолюбие“, коментира Донка Иванова. И посочва
предимствата за учениците от придобиване на професионално образование с професия „Танцьор – български танци“.

Донка Иванова,
директор

При завършването възпитаниците на школото в специализираните паралелки придобиват III степен на професионална квалификация и възможност за продължаване на образованието във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, АМТИ – Пловдив, и в Югозападния университет в Благоевград с прием по специалности като „Българска народна хореография и артмениджмънт“, както и „Туризъм“ в Икономическия университет – Варна.
Завършилите паралелките с народни танци в училището във Варна основно се реализират професионално в областта на хореографията, в професионални и частни танцови състави, като аниматори и др.
„Освен развиването на уменията за културно-творческа изява, включително и чрез участие в национални и международни конкурси и фестивали, създаваме условия за творческа изява на учениците като предпоставка за интегрирането им. Задържат се в класните стаи учениците от уязвими групи, които имат затруднения с усвояването на хуманитарни и математически науки, но имат вроден усет за танц и музика и обичат да се изявяват на сцена“, коментира директорът Донка Иванова. Според нея българският фолклор е спойката, която свързва поколение след поколение различни етноси и култури. А професията танцьор е в унисон с установения принцип за равен достъп до образование и гарантира изпълнението на една от основните цели на закона – ранно откриване и насърчаване развитието и реализацията на силните страни и заложби на всяко дете. Една от осемте европейски ключови компетентности е тъкмо развитието на творческите изяви в училище.
Любовта към танца, удовлетвореността от сценични изяви спомагат за интеграцията на учениците, мотивира ги да идват на училище с желание.
„Има една магия, нещо общо между танц, музика, песен, обичаи и обредност.
Тази магия пази българското хилядолетия наред.
При българския фолклор все се връщаме, когато търсим идентичността и автентичността си. Защото това е наистина наше – без влиянието на модерното, без в него да има технологии и без вайкането и въздишките на делниците ни“, допълва Иванова.
От 24 май 2000 г. е традиция учениците от СУ „Елин Пелин“ да дават началото на празничното шествие на варненските училища с танцовата композиция „Празнична сюита“. А творческото им присъствие в културния живот на Морската столица е всекидневие.
Като признание за професионалните успехи и приноса в обществените събития на града, училището е удостоено от общината с „Награда Варна“ през 2011 г. С усилията и вдъхновението на екипа СУ „Елин Пелин“ се е превърнало в храм на духовността и танцовото изкуство в града.
Със съдействието на Министерството на културата през 2001 г. е създаден хореографски гардероб. С подкрепата на учители, партньори, деца и родители той се попълва постоянно с носии от различни етнографски области. И към момента хореографският гардероб разполага с над 2000 народни костюма от всички части на страната.
За професионалното образование „Танцьор“, специалност „Български танци“, ръководството на училището в морския град е осигурило и много добра материална база – четири оборудвани хореографски зали, съблекални и баня, както и многофункционална зала, открита през 2013 г., която предоставя възможност и за концертни изяви. Богата библиотека с учебни помагала по хореография допълва условията за обучение по български фолклор.
„В училището работят високо квалифицирани преподаватели с богат професионален опит, с множество лични награди от национални и международни конкурси, концерти и други прояви. Много от учителите по хореография в различни институции – университети, фолклорни ансамбли и други, са именно възпитаници на СУ „Елин Пелин“, паралелка с профил „Изкуства – хореография“, разказва директорката Донка Иванова. Двама от преподавателите по хореография в училището – Радослав Иванов и Галя Желева, също са завършили СУ „Елин Пелин“, профил „Изкуства – хореография“. А след завършване на висше образование са се завърнали в своето школо.
„Може би българският фолклор и обучението в народни танци изглеждат малко архаични за съвременния ни ритъм на живот, но много хора намират в него утеха, надежда и безгранично удовлетворение на търсенията си. Един друг, чуден свят, който ни говори чрез музика и танц. Фолклорът е връзката ни с минало, бъдеще и настояще, той е бил неизменна част от живота на българина, съхранил се е във времето и днес намира място в сърцата на всички нас.
В него е събрана философията на народа ни, всички песни и танци – това е нашата история, това е България“, продължава директорката емоционалния си разказ за варненското СУ „Елин Пелин“, преди да изреди част от стотиците успехи, награди и участия на възпитаниците си.
Учениците от училищните танцови ансамбли на СУ „Елин Пелин“ много пъти са представяли дос-
тойно училището и Варна на различни национални танцови фестивали и конкурси. Сред последните им награди са II място за учениците от XIА клас под ръководството на Галя Желева – старши учител хореограф, на фестивала „Като жива вода“ – Суворово 2020 г. III място за учениците от XА клас – паралелка с професия „Танцьор“ с ръководител Галя Желева на националния музикален фестивал „Пролетно надиграване“ във Варна. Грамота с плакет за учениците от двата художественотворчески танцови състава с ръководители Радослав Иванов и Тодор Тодоров в заключителния концерт на Европейския младежки музикален фестивал „Силата на песента“ 2019 г. Второ място с диплом и сребърна лира за танцовия състав с ръководител Тодор Тодоров на националния музикалнофолклорен конкурс „Орфееви таланти“ – Пловдив, 2019 г. Учениците от ХТТС с ръководител Тодор Тодоров получават звание „Лауреат I степен“ на националния фолклорен конкурс „Бъдност за талантите на България“ 2019 г. – София. Специална награда за учениците от IXА клас – паралелка професия „Танцьор“, с ръководител Галя Желева на XII празник на фолклорното изкуство „Като жива вода 2019“ – Суворово. Първа награда за учениците от ХТТС с ръководител Радослав Иванов от XII празник на фолклорното изкуство „Като жива вода 2019“ – Суворово. Първо място със златен медал за учениците от ХТТС с ръководител Галя Желева в XIX детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“ 2019 г. Първо място със златен медал и за Детския танцов състав с ръководител Галя Желева на ХVІІ детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“. През 2020/2021 г. поради епидемия от COVID-19 не са провеждани повече конкурси и фестивали.
Ученици от СУ „Елин Пелин“ все по-често са канени за участия в различни постановки и спектакли, като едно от последните им представяния е в постановката на Варненския театър за опера и балет „Българи от старо време“.

Your Image Description

Свързани статии:

Дом на традиции и иновации Училище с нищо несравнимо Как да се постигат резултати в класните стаи Рокля от спомени в куфар

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Юбилей

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Дом на традиции и иновации

Next article

Рокля от спомени в куфар

Next article
Рокля от спомени в куфар

Рокля от спомени в куфар

Майстори зад стенда  и на волана

Майстори зад стенда и на волана

Кои са най-добрите млади строители

Кои са най-добрите млади строители

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"