До края на април МОН ще предложи за обществено обсъждане проект на нова система за атестиране на преподавателите във висшите училища. Това стана ясно от отговорите на министъра на образованието и науката акад. Николай Денков на актуални въпроси на членове на парламентарната Комисия по образованието и науката.
„По редица причини и по отношение на оценките за акредитация, и по отношение на оценките за атестация системите работят така, че всички са отличници. Разбира се, това не отразява реалното състояние, което е видно от данните на Рейтинговата система“, посочи министърът. Затова фокусът на усилията е тези системи да бъдат изградени отново и да започнат да работят правилно. „И да е ясно, че който се справя добре, който преподава на високо ниво и това е припознато от работодателите и студентите, който прави научни изследвания, който прилага знанията за нещо полезно за обществото и икономиката, той ще получи висока оценка“, заяви министър Денков.
Той коментира още, че МОН ще представи критерии за разпределение на предвидените в бюджета допълнителни 20 млн. лв. за висшите училища тогава, когато има добре програмирана система за атестация.
В отговор на въпрос министър Денков обяви, че в момента се окомплектова и екипът на Националния STEM център. В него и в трите регионални центъра учителите ще се обучават как да преподават в STEM среда – както в учебните часове, така и като извънкласни дейности. И това обучение трябва да започне още от идващото лято, по думите на министър Денков.
Пред Парламентарната комисия бяха представени и резултатите от пилотно проучване в средните училища в Бургас по инициатива на народния представител Христо Симеонов. В него са се включили над 300 директори, учители и специалисти от образованието в областта.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg