"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2021 Брой 49, 2021

Големите се връщат в клас

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
08-12-2021
in Брой 49, 2021
A A

Повече от 285 000 ученици от V до XII клас учат присъствено от началото на тази седмица в цялата страна. Това са над 66% от всички ученици в прогимназиалния и гимназиалния етап на образование, информират от МОН.
Почти 245 000 деца са в училище с тестване за COVID-19 веднъж седмично или със „зелен сертификат“ в общините със заболяемост над 250 на 100 000 души. Други близо
40 500 ученици са в клас без тестване в общини с по-ниска заболяемост.
„Надявам се това да е последният първи учебен ден за тази учебна година“, коментира министърът на образованието и науката акад. Николай Денков пред „България он еър“. По думите му една от положителните страни на присъственото обучение е, че ще привлече и онези 37% от децата от уязвимите групи, които не участват в онлайн часовете.
Повече от 60% са подадените декларации за съгласие за изследване с щадящи тестове. Присъствено учат обаче малко над 53% от учениците в съответните общини, защото не във всички паралелки поне половината ученици се тестват или имат „зелен сертификат“.
Най-много ученици от V до XII клас са се върнали в училище в областите Благоевград (69,90%) и Ловеч (69,33%). На опашката по този показател са областите Кюстендил (27,99%) и Видин (34,56%).
Декларации за съгласие се приемат
непрекъснато. Имайки предвид опита от връщането в училище на децата от I до IV клас, Министерството на образованието и науката очаква броят на учениците, включени в присъствени занятия, да продължи да расте през следващите дни. Осигурени са достатъчно тестове за еднократно изследване за COVID-19 на всички ученици в страната през следващата седмица.
„Наличните щадящи тестове за ученици у нас са 750 000. Присъственият учебен процес е осигурен до 17 декември – каза министър Денков. – Имаме уверение от Министерството на здравеопазването, че са сключили договори с доставчици. За седмица се използват около 500 000 теста за изследване на учениците. Това означава, че вероятно тестовете ще стигнат до края на календарната година.“
Учениците ще се тестват в училище в началото на първия присъствен учебен ден за съответната седмица. Отсъствалите в деня за изследване ще бъдат проверявани в първия ден, в който идват на училище. Изключение се прави за децата със специални образователни потребности, които ще бъдат тествани от родителите си вкъщи.
Освободени от тестване са притежателите на зелен сертификат – документ за ваксинация, преболедуване, наличие на антитела или отрицателен резултат от лабораторно изследване.
От 6 декември са разрешени и присъствените занятия в центровете за подкрепа на личностно развитие и в Националния дворец на децата, ако са спазени противоепидемичните мерки, предписани от Министерството на здравеопазването. Това са изискванията за не повече от пет човека в помещение, физическа дистанция от 1,5 метра и носене на защитни маски за лице, хигиена на ръцете, редовно проветряване на всеки час и дезинфекция.

Your Image Description

Свързани статии:

14,2 млн. лв. за училища в чужбина Повече са обхванатите деца Финансират обучения по програмиране и бизнес Акад. Николай Денков: Европейските университети трябва да се развиват по-бързо

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Репортер

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Още веднъж за деепричастията

Next article

Посланици на здравето

Next article
В ход е дигиталното обучение

Посланици на здравето

В ход е дигиталното обучение

Враца с Ден на младите учители

Олимпийско злато по наука и изкуство

Олимпийско злато по наука и изкуство

Последни публикации

  • Бакалавърските програми трябва да бъдат по-широко специализирани
  • STEM център и нов физкултурен салон за учениците в с. Скравена
  • Икономически университети организират единен приемен изпит по математика на 15 юни
  • Нова употреба на глагола споделям
  • Трупа ли се осигурителен стаж по време на неплатен отпуск
  • Снимка на броя: Дядо вади ряпа
  • Държавата плаща за обучението на 1988 студенти с договори с работодател
  • Тервел Замфиров, световен шампион по сноуборд за младежи, студенти и мъже: Ден, в който не науча нещо ново, е безсмислен за мен
  • Министър Красимир Вълчев: Просперират страните, заложили на висшето образование
  • Мерки за пренастройване на образователната система
  • Връчиха първите Национални награди за приобщаващо образование
  • МОН ограничава максимално задължаването за закупуване на допълнителни учебни помагала от учебната 2025/2026 г.
  • Поскъпват процедурите, извършвани от Националната агенция за оценяване и акредитация 
  • Три нови позиции в Списъка със специалностите от професии с очакван недостиг на пазара на труда
  • Да учиш сред природата
  • Третокласници написаха книга за доброто
  • 225 години духовност и традиции
  • 561 български младежи ще пътуват безплатно из Европа
  • Министър Красимир Вълчев: Да научим децата да бъдат дигитални създатели
  • 10 удивителни срещи в Трявна
  • Над 2900 зрелостници ще се явят на трета матура
  • Наградиха участници в ученическия конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"