В това е убеден директорът на ПМГ „Васил Друмев“ във Велико Търново Ангел Гушев – носител на Наградата „Акад. Благовест Сендов“
Здравка МАСЛЯНКОВА
Наградата и дори самата номинация е голямо признание, още повече че тя е на името на големия български учен, политик и общественик академик Благовест Сендов. За българското образование емблематична ще остане и системата на Сендов, която предлага нови методи на обучение, включва промяна в учебното съдържание, интеграция на учебни предмети и изучаване на програмиране още от пети клас. Тези авангардни за времето си идеи са много актуални и днес“, коментира Ангел Гушев. Той получи отличието в навечерието на петдесетгодишния юбилей на Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“, чийто възпитаник и директор е днес. „Тази награда е признание и за заслужения ни престиж на модерно, конкурентоспособно и привлекателно иновативно училище. Училище, превърнало се в емблема на Велико Търново, в запазена марка за високото качество на учебния процес и успешната реализация на своите възпитаници“, посочи Гушев.
Животът на 51-годишния Ангел Гушев буквално е свързан с Природо-математическата гимназия във Велико Търново. Завършва я през 1988 година и отново се връща в нея за началото на учебната 2004/2005 година като учител по математика, информатика и информационни технологии. На следващата година става неин заместник-директор по учебната дейност, а от 2016 г. е директор на ПМГ „Васил Друмев“.
„Имам фамилна „обремененост“. Пътищата на баща ми и на брат ми са свързани с математиката и с това училище“, разказва с гордост Ангел Гушев. Неговият баща приживе е един от най-уважаваните учители по математика в Природо-математическата гимназия, а по-малкият му брат доц. д-р Веселин Гушев днес е заместник-декан на Факултета по математика и информатика в Софийския университет. „Ако има някой, на когото действията са гледани под лупа, това съм бил аз, тъй като тежестта на фамилията е голяма и няма как да не бъдеш на ниво, влизайки в час с учениците“, казва директорът. Разказва малко известна семейна история за дългогодишното мъжко и професионално приятелство, започнало от студентската скамейка на своя баща Андрей Гушев с Благовест Сендов.
Сериозната подготовка по математика за Ангел Гушев започва с решаването на планини от сборници със задачи при подготовката му за кандидатстване в ПМГ. „Още тогава се знаеше, че за да те приемат в Математическата, трябва стабилна и задълбочена подготовка. Така е и днес, а училището държи първенството в област Велико Търново по бал за прием в осми клас от години“, уточнява моят събеседник.
„За всички нас наградата ще бъде стимул за поставяне на по-високи цели и постигане на по-големи резултати в учебния процес. Колкото и да се развиват технологиите, образователният процес винаги ще има нужда от учителя, а да си учител, не е просто професия, а призвание“, казва Ангел Гушев.
Трета учебна година учениците са в режим на онлайн обучение и това създава трудности, споделя училищният директор, който продължава да преподава математика на осмокласниците в ПМГ „Васил Друмев“. „Има предмети, в които обучението в електронна среда трудно може да се доближи до това в присъствена форма. Математиката е един от тях, но и не само. Обучението по природни науки, по професии, където се налага децата да имат и практика, да наблюдават опити, да могат сами да работят по това, което им се преподава, и да се упражняват, е трудно при отдалечен достъп“, коментира Гушев. Но подчертава, че гимназията, която ръководи, е облагодетелствана, защото в училището след седми клас идват ученици, които са положили много труд, за да се подготвят по математика и да бъдат приети в Математическата гимназия. „Учениците добре се справят с технологиите, въпросът е доколко може комуникацията с тях да бъде на ниво, доколко възприемането на преподавания материал е на нужната висота в дистанционната форма. Сверяването на часовника се случва в периодите, в които учениците са в присъствено обучение. Със сигурност има пропуски, те са индивидуални и трудно може да се направи паралел кое се усвоява по-добре и кое – по-лошо“, коментира Гушев.
Като учител по математика, споделя, че му е по-лесно да преподава геометрия онлайн, защото от години в ПМГ се използва динамичният софтуер „ГеоГебра“ при споделяне на екрана. Чертежите се правят интуитивно, динамично и техниките бързо се усвояват от учениците. За преподавателите по физика, химия, информационни технологии, където се използват дълги формули, са осигурени графични таблети. „Такава е ситуацията, опитваме се да дадем най-доброто от себе си. Важна е обратната връзка с учениците, защото дори само по погледа можеш да разбереш какво се случва с преподавания материал“, коментира Ангел Гушев.
Заради условията на онлайн обучение в Природо-математическата все още пустее първият във Великотърновска област STEM център за природни науки, изследвания и иновации, открит през пролетта на 2021 г. В края на миналата година за първи път министърът на образованието и науката възложи на гимназията национална иновативна задача, която се изразява в създаване на нов модел на обучение в професионално направление „Компютърни науки“. Сключен бе и договор за
сътрудничество между ПМГ и Техническия университет в София. Трудно се изпълняват дейностите по тази задача в условията на онлайн обучение, признава Ангел Гушев. Предстои своите занимания с учениците да започнат преподавателите от Техническия университет, за съжаление, също в електронна среда. Занятията изискват много практика и нагледно изпълнение на задачи, което се затруднява от онлайн обучението.
В ПМГ „Васил Друмев“ учат 667 ученици в 26 паралелки, от които 5 са професионални. Очаква се в края на тази година в училището да започне цялостна реконструкция и модернизация на сградата за 1,365 млн. лв. Средствата идват от МОН. Благодарение на това от идната учебна година учениците ще минат на едносменен режим на обучение.
„Пожелавам успех на учителите и да продължават да работят, така че пламъкът в очите на учениците им да не стихва. Защото успехът на учителя се измерва с този на неговите ученици, с тяхната оценка, когато завършат училището, да имат усещането, че си е струвало“, казва Ангел Гушев – носителят на наградата „Академик Благовест Сендов“ в категорията „Учител“ за принос в образованието и науката.
Директорът на Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново Ангел Гушев е третият носител на Националната награда за принос в образованието и науката „Академик Благовест Сендов“, в категорията „учител“. Наградата е по инициатива на Университета по библиотекознание и информационни технологии и с активното съдействие на Синдиката на българските учители и Министерството на образованието и науката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg