"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2021 Брой 33, 2021

COVID-19 или ковид?

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
18-08-2021
in Брой 33, 2021
A A

Илияна Кунева*

През последната година и половина ежедневно срещаме в писмени текстове наименованието на заболяването COVID-19. То представлява инициално съкращение от COronaVIrus Disease 2019. Официалното наименование, написано на латиница, е и един от правилните варианти за употреба в текстове на български – препоръчително е в официални документи и при специализирана терминологична употреба то да се пише според международно установения начин. Поради това, че името на латиница е инициално съкращение, не са правилни вариантите Covid-19 и covid-19. Съответно на кирилица също не е подходящо името на болестта да се пише като Ковид-19 или ковид-19.
В текстове с популярен характер, в които е по-уместно да се използва вариант с писане на кирилица, се появяват колебания. Транслитерирането на съкращението като КОВИД-19 е възможен вариант, макар това инициално съкращение да не отговаря на съществуващо словосъчетание в български. Този нетипичен начин за предаване на чужди инициални съкращения на български е по-скоро изключение – среща се в малко на брой случаи като НАТО и ЮНЕСКО.
Друг правилен вариант е думата да се пише само с малки букви – в резултат на честата употреба тя се е превърнала в обикновена дума: ковид (срв. RADAR – радар). Този начин на изписване е подходящ за текстове с популярен характер. С начална малка буква думата се пише и когато е употребена пред съществително име в съчетания като ковид криза, ковид отделение (или слято ковидкриза, ковидотделение), но е възможно и
КОВИД криза, КОВИД отделение – само разделно.
И така, правилни са следните варианти на изписване в български текстове: COVID-19, КОВИД-19, ковид, ковид криза и ковидкриза, КОВИД криза.

*Д-р Илияна Кунева е главен асистент в Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН.

Your Image Description

Свързани статии:

Правна рамка и нормативна рамка За Крали-Марковата сабя дамаскиня, „сама що се дипли“ Новият ДДС или новото ДДС Родо̀пчанка или родопча̀нка

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Написаното остава

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Игра с падащи звезди

Next article

Училищата затварят само в краен случай

Next article
В ход е дигиталното обучение

Училищата затварят само в краен случай

В ход е дигиталното обучение

Обществена поръчка за 24 500 таблета

В ход е дигиталното обучение

Форум събира учени от три континента

Последни публикации

  • Домакинството ни на Световното първенство по унивеситетски дебати – кулминация от натрупания опит и успехи
  • Нанси Асенова от НУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград спечели отличието „Млад медиатор“ за 2025 г.
  • Ученици от ОДК – Кюстендил, по следите на Освобождението
  • „Яворови дни“ в Бургас – среща на поезия, памет и младост
  • Дронове влизат в часовете в село Труд
  • Световните вицешампиони по университетски дебати Велина Андонова и Алек Селвелиев: Младите трябва да се интересуват от случващото се
  • Списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ вече е част от европейската база данни ERIH+
  • 5 евро или 5 евра
  • Вече 100 години Професионалната техническа гимназия във Враца подготвя кадри за българската икономика
  • Столичното 2. СУ „Емилиян Станев“ откри STEM център на два етажа и с 8 зали
  • Отново е време за конкурса „Млади таланти“ на МОН
  • Български учители могат да кандидатстват за стипендии по програма „Фулбрайт“
  • Онлайн платформа дава възможност на четвъртокласниците да проверят уменията си за изследването PIRLS
  • Институции и бизнес: Дуалното обучение дава реални умения и бърза реализация
  • Софийският университет разкрива две нови специалности
  • Започна кандидатстването за XVIII издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
  • Най-малко 20% от приема в „Икономика“ ще бъде с математика
  • Отпадат таксите за обучение в професионално направление „Металургия“
  • Създават Национален център за спортна наука и иновации в „София Тех парк“
  • В Министерския съвет: Правителството гарантира съхраняването на Античния театър и Амфитеатъра на Сердика
  • Красимир Вълчев, министър на образованието и науката: Системата има нужда от стабилност, но реформи трябва да се правят (ВИДЕО)
  • МОН разработи визия за използване на изкуствения интелект в училище

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"