Татяна ДИКОВА
Пет бургаски училища и 10 детски градини са с одобрени проекти за създаване на класни стаи на открито, за изграждане на екозони за обучение сред природата. Целта е повишаване мотивацията на децата и учениците да се научат да живеят в хармония с това, което майката Земя ни е дарила, стимулиране на тяхната любознателност и желание за откривателство, за придобиване на знания и умения за опазване на чиста околна среда.
Малчуганите от десетте детски градини ще имат за задача да изградят зеленчукови и билкови градини с възможност за рециклиране и компостиране на отпадъците. За децата ще се построят и лаборатории на открито, та от ранна възраст да се научат да наблюдават природните процеси и явления. А опознаят ли ги, ще знаят на по-късен етап и как да ги управляват.
Ековъзпитанието навлезе в българското училище и детската градина. Надеждата е оттам да навлезе и във всяко българско семейство. Тогава няма да ставаме свидетели на срамни сцени как вече като възрастни изхвърляме ненужните битови и строителни отпадъци край реки, в гори, дори до магистрали. Няма да се налага да правим „съботници“, за да изчистим България за един ден, нито да бием тревога, че вместо своите традиционни обитатели морето ни все по-често мирише на всичко друго, но не и на така ценните за нас йодни пари.
Природата винаги ще си вземе своето, е казал Уилям Шекспир. Въпросът е да не го вземе от хомо сапиенс, за когото науката е категорична, че има силно развит главен мозък, даващ му възможност за разсъждение, говор и самоанализ. Затова на училищата и детските градини се пада нелеката задача да развият от ранна възраст тези възможности, ако искаме да живеем в райска градина .
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg