„Съвременният свят изисква наука, полезна за хората. Затова е необходимо да изградим истински научни центрове, в които българските изследователи да преследват целите си и да се съревновават с колегите си по света. Когато бъдат осъществени идеите на този бъдещ център за върхови пос-
тижения, реалността за науката в България ще надмине всички наши мечти.“ Това коментира министърът на образованието и науката Николай Денков по време на церемонията за първа копка на новата сграда на института GATE.
„В съвременния динамичен и интензивен свят е много важно, научните постижения да бъдат видими по света, за да бъдат полезни на хората. Да бъдат изграждани истински научни центрове, в които десетки учени да преследват общи цели и да работят по свързани задачи, за да могат да се конкурират с колегите си по света. В следващите няколко месеца ще направим всичко възможно, за да привлечем колеги от България и чужбина, така че да направим научната дейност на страната отново водеща в света“, добави той.
Заедно с него на първата копка присъстваха проф. Анастас Герджиков – ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Константин Павлов – кмет на район „Лозенец“, и директорът на Института проф. Силвия Илиева. Специално живо включване на събитието направи д-р Мануел Алейшо от Генералната дирекция за научни изследвания и иновации на ЕК.
GATE е институт за „Големи данни в полза на интелигентно общество“. Той ще е свое-
образен научен парк на СУ „Св. Климент Охридски“. На застроена площ от 602 кв.м в четириетажната сграда ще има три иновационни научни лаборатории, зали за обучения и срещи, специализирано оборудване. Енергийноефективната и мултифункционална сграда трябва да отвори врати през 2023 г. Тя ще се намира между историческите сгради на факултетите по математика и информатика, физика и химия и фармация в кампуса на СУ. Освен за изследователите на института GATE новата сграда ще бъде отворена за студенти и партньори за демонстрации, експериментиране и тестване на нови технологии и решения, както и за семинари и събития.
Центърът за върхови постижения ще представлява екосистема, в която ще се генерират проекти в сътрудничество с правителството, индустрията, БАН и обществените организации. Научните изследвания на Центъра ще са фокусирани в четири направления – бъдещи умни градове, интелигентно правителство, умна индустрия и циф-
рово здравеопазване.
Работата по създаването на Института започва през 2019 г., като той е единственият подобен център в Източна Европа, и ще бъде свързващо звено с мрежата от 55 центъра за големи данни в Западна Европа. Бюджетът за изграждане му е 30 млн. лв., като се финансира по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. Директорът на Института проф. Илиева отбеляза, че мисията на неговите изследователи е да го превърнат в мост между науката, правителството и индустрията и да допринесат за повишаване качеството на живота на хората чрез изследвания и мултидисциплинарни проекти.
„Софийският университет винаги е стимулирал развитието на научните изследвания и за нас е гордост това, което постигнахме в последните години в областта на науката, благодарение на множеството мащабни проекти. Сферата, в която институтът GATE се развива, е изключително важна, резултатът за първите две години от съществуването му е видим“, коментира и ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков.
От основаването си до момента институтът GATE успява да привлече финансиране от национални и международни проекти, което над два пъти надхвърля планираното. Привлечените изследователи са с 15% над заложените и Институтът започна два значими пилотни проекти с важно обществено значение – в приложните области „Градове на бъдещето“ („Цифров двойник на града“) и „Дигитално здравеопазване“ („Цифрово моделиране на пациенти с когнитивни нарушения“).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg