"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 13, 2021

Езикът е емоция, а писането – преживяване

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
31-03-2021
in Брой 13, 2021
A A

 

Първият учебен ден на българчетата в Милано беше присъствен, но сега обучението им е онлайн

Първа награда за колективна работа в секцията „Училища“ грабна Българско училище „Пейо Яворов“ в Милано от XXX международeн поетически конкурс „Младежи и поезия“ в Триуджо, Италия. В надпреварата се включиха общо 573 автора с 526 творби. Сред участниците бяха ученици от Италия, България, Румъния, Албания, Северна Македония, Хърватска, Молдова, Украйна, Русия, Германия, Нигерия, Египет, Китай, Виетнам и други. Призове от конкурса печелят и участници от столичните училища „Българско школо“ и 105. СУ „Атанас Далчев“.
„За шеста поредна година участваме в този младежки поетичен конкурс и се представихме впечатляващо. В категорията до 12 г. спечелихме още две престижни награди – второ място за Ерик Педрани и шесто за Лили Иванова. 17-годишната Маринела Димитрова стана първа в секцията фотопоезия, а специална награда за млади гласове получи Даниел Афдзаал на 9 г. Много скъпа ни е и наградата, присъдената на нашата преподавателка Дарина Наумова за преводаческа дейност и сътрудничество“, разказва директорът на Българското училище в Милано Гергана Христова.
Организатор и председател на конкурса „Младежи и поезия“ е поетът Алесандро Вила, който е голям приятел на България. Той е работил с ученици от литературно студио „Пегас“ в Перник и поне веднъж годишно участва в лаборатории за поезия в БУ „Пейо Яворов“. При тези занимания
Алесандро обяснява на децата какво представлява поезията, нейните закони, запознава ги с поетическите фигури и образи по подходящ за възрастта им начин. По време на лабораториите обикновено децата пишат поезия на италиански, която след това превеждат на български.
От 2017 г. българското училище в Милано организира годишен фестивал по творческо писане „Тук България под небето на Италия“ по идея на вицепрезидента на езиковия и културен център „Тук България“ – Мария Ганчева. Всяка година децата пишат текстове по различна тема. Първата година Фестивалът се провежда в Брунате, Италия, където през 1912 г. умира големият български поет Пенчо Славейков. Тогава учениците пишат за неговите възгледи за щастието, изразени в книгата му с лирически миниатюри „Сън за щастие“. Темата на второто издание на Фестивала е „Нови дефиниции на любовта“, на третото е за мечтите, а през миналата година форумът се провежда виртуално под мотото „Граматиката на фантазията“, посветен на 100-годишнината от рождението на Джани Родари.
„Всеки език е емоция и писането е силно преживяване. За участие в нашия фестивал редовно идват преподаватели от България заедно със свои деца и работят съвместно с нашите ученици – споделя Гергана Христова. – През годините сред участниците са преподаватели и деца от столичната Школа по творческо мислене и писане „Вярабел“, от „Българско школо“, от 105. СУ – София, от литературно студио „Пегас“ в Перник и от сливенската Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“.“
Българското училище в Милано отваря врати в началото на 2014 г. То е основано от езиковия и културен център „Тук България“. През тази учебна година в него се обучават около 80 деца от Милано и от други градове в Северна Италия. Най-много са учениците до V клас, но има деца във всички класове и дори няколко бъдещи абитуриенти. Имат и детска градина с 12 – 13 деца на възраст 4 – 5 г.
„От 3 седмици отново сме в червената зона и сме изцяло онлайн“, казва директорката на „Пейо Яворов“. Иначе в училището се прилага присъствено, дистанционно и смесено обучение, при което децата, които живеят по-далече, ходят присъствено веднъж в месеца, за да се приобщят към колектива, а през останалото време са във виртуалните класни стаи.
Организацията на обучението от разстояние е отработена и училището не среща никакви проблеми. Ползват платформата на СУ „Св. Климент Охридски“ – ezik.bg, от която са доволни. Имат място за качване на свои материали и развити уроци за всеки клас.
„Електронната форма на обучение има своите предимства. При нея най-важна е методиката на обучение и да се намери правилният формат – обяснява Гергана Христова. – Най-голямото предимство е, че можем да обхванем повече деца, които живеят извън Милано. Това дава възможност на повече семейства и техните деца за достъп до родния език. Но при присъственото обучение почти всички деца посещават нашите занимания по народни танци. Те се водят от професионален хореограф, който проявява огромно търпение и обич към децата. Дори и да не станат танцьори, те свикват с ритъма и музиката, която няма къде другаде да чуят, стават им близки, общуват с други българчета.“

 

Алесандро Вила: Обществото става все по-консуматорско

– Г-н Вила, как възникна идеята да правите поетичен конкурс?
– Центърът „Младежи и поезия“ се роди на базата на предишния ми опит. Предвид големия интерес, през 1991 г. се роди идеята за международна награда, в която главни действащи лица са младите хора. Чрез него се популяризират знанията по италиански език и култура в чужбина. Инициативата намери благоприятна среда в Източна Европа – Полша, Украйна, Румъния, Хърватия, Сърбия и България.

– Имат ли още интерес към него младите хора в днешните технологични времена?
– Технологиите и интернет донякъде потушиха интереса към културата и поезията, особено в западните страни. Консуматорството рискува да постави чувствата и емоциите „в чекмеджето“. Но за щастие, в страни, където културата и традициите все още са важна основа за идентичността на човека, поезията успява да привлече младите хора и да им даде шанс да общуват по начин, различен от виртуалния. Да бъдат „личности“, а не „числа“. Поезията може да се превърне в полезен инструмент, за да се опознаят по-добре и да научат повече за света вътре в нас и за света, който ни заобикаля.

– Откога има българско участие в Конкурса?
– Българското участие датира от самото създаване на Центъра.
В началото то беше спонтанно, чрез почти случайни контакти, ограничен до някои ученици. От 2003 г. интересът се увеличи, започнахме първите съвместни проекти и семинари за поезия с български организации, училища и клубове в Перник и София, а от 2013 г. – в Сливен и в Българското училище в Милано. Така се стигна до големия брой участници днес.

– Колко пъти сте посещавали България и по какви поводи?
– Първото ми пътуване до България беше през 2003 г. С посредничеството на една млада ученичка – Христина Бойкова, посетих гимназия в Горна баня в София, където направихме поетична работилница. Ходих и в Перник и осъществих първите контакти с местния поетически клуб „Пегас“. Задълбочихме ги през 2004 г., а на следващата година се върнах в Перник с кмета на Триуджо. Подписахме споразумение между двете общини за постоянна лаборатория за поезия и културен обмен. През 2006 г. се върнах в София като част от културен проект, съфинансиран от ЕС и регион Ломбардия, включващ Румъния и България.
През 2013 г. се запознах с две забележителни преподавателки – Жанет Борлакова и Вяра Николова от София. С тях успяхме да развием забележително сътрудничество и проведох няколко поетически лаборатории в 105. СУ – София, и в „Българско школо“. Проведох и лекция в Сливен, насочена към поети и ученици, в местната гимназия. По време на тези две пътувания имах възможността да се срещна с български поети и писатели, както и с представители на местната администрация, което разшири възможностите за общи проекти.

– Какво най-много ви впечатли в България?
– Гостоприемството и вниманието. Освен това ме радва, че в контак-
тите с ученици и училища те ме разбират и са в състояние да оценят това, което казвам и правя. Нещо, което, за съжаление, не се случва в Италия от години поради известна незаинтересованост към поезията до голяма степен поради консуматорски настроеното общество.

Your Image Description

Свързани статии:

Направи едно добро Доказано: звуците от природата подобряват здравето Гласът на учените трябва да се чува Традиции на над два века

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Ние по света

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Варненските симфоници празнуват

Next article

22,2% от децата в ЕС – в риск от бедност

Next article
22,2% от децата в ЕС –  в риск от бедност

22,2% от децата в ЕС – в риск от бедност

Гласът на учените трябва да се чува

Гласът на учените трябва да се чува

В ход е дигиталното обучение

На състезание с домашния компютър

Последни публикации

  • Подкрепа за развитие на дуалното обучение
  • Еврокомисията инвестира 1,25 млрд. евро в научни изследвания
  • Министър Красимир Вълчев откри STEM център в Костенец
  • В един от най-престижните университети в САЩ ще се преподава български език
  • От състезанието към куиза
  • Изследовател от топ 2% учени в света влиза в екипа на българския INSAIT
  • Колко струва закупуването на осигурителен стаж
  • Снимка на броя: Бъдещи журналисти
  • Дигитализират модули от външните оценявания и матурите
  • Важни са научните доказателства, а не научните награди
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • 2260 паралелки за приема в VIII клас за новата учебна година
  • 95 талантливи ученици на финала на Националната олимпиада по астрономия
  • Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти
  • Над 47 млн. лв. за безплатни учебници за всички
  • Детска градина „Деница“ с плакет на МОН за 50-годишнина
  • Министър Вълчев: Ще предложа законодателни промени, с които кметовете да могат да обявяват неучебни дни само след съгласуване с МОН (ОБНОВЕНА)
  • „Мисия чист въздух“ – фестивал на химията в Бургас
  • Студенти ще могат да оценяват качеството на обучението в реално време с електронна платформа
  • Академия за млади таланти в село Дреновец
  • Образователен форум събира иновативни училища и експерти в село Бистрица
  • Четири медала от Международната Менделеевска олимпиада по химия

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"