Заплатите на педагогическите специалисти стават двойни спрямо 2017-а
За втора поредна година ръстът на разходите за сектор образование в държавния бюджет нарастват с над 14%.
В проектобюджета за 2021 г. за него са предвидени 5,642 млрд. лв. (4,5% от БВП), което е ръст от 818,8 млн. лв. спрямо ревизираната оценка за 2020 г. Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза предвижда през 2022 г. разходите за образование да бъдат 5,585 млрд. лв. (4,3% от БВП), а през 2023 г. – 5,490 млрд. лв. (4% от БВП).
С разпределението на средствата в проектобюджета правителството изпълнява своя ангажимент за двойно увеличаване на учителските заплати в сравнение с 2017 г. За новото нарастване на възнагражденията им през 2021 г.
са предвидени 360 млн. лв. Още 57,8 млн. лв. се насочват за ръст на заплатите и на непедагогическия персонал, предвид увеличаването на минималната работна заплата на 650 лв.
В тази връзка, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев коментира, че догодина средствата за възнаграждения на учителите ще бъдат с 1,380 млрд. лв. повече спрямо 2017 г. Той посочи, че има безпрецедентен ръст на средствата за образование. „Ако искаме да имаме добро образование, трябва да имаме добри, мотивирани и подкрепени учители. Учителят ще остане основният фактор за качествено образование, затова беше важно да вземем решението да инвестираме в учителите“, отбелязва той.
Образованието остава за поредна година приоритет при определяне финансовата рамка на държавата. Актуализираната бюджетна прогноза за периода 2021 – 2023 г. предвижда приоритетно със средства от държавния бюджет да бъдат финансирани инвестициите в образователната инфраструктура и модернизиране на материалната база в детските градини и училищата. Акцент е и повишаването на приложимостта на училищното образование за постигане на професионална реализация, като ключово значение ще има разширяването на обхвата на дуалното обучение и увеличаване на възможнос-
тите за осъществяването му по различни професии съобразно потребностите на бизнеса на регионално и областно равнище.
За образование и наука за 2021 г. са осигурени допълнително 70 млн. лв. за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски градини, детски ясли и училища. Същата сума се планира и за 2022 и 2023 г.
С други 38 млн. лв. ще се подпомага заплащането от родителите на такси за хранене на децата от задължителното предучилищно образование и за компенсиране на разходите за отглеждане и обучение на деца, които не са приети поради липса на места в държавни и общински детски градини и училища. За разширяване на достъпа и обхващане в задължително предучилищно образование на 4-годишни деца са предвидени 36 млн. лв. За осигуряване на транспорт на деца и ученици, включително за поддръжка на автобуси за 2021 г. са заложени 46 млн. лв. В следващите две години тази сума нараства на 47 и 48 млн. лв. Нови 20 млн. лв. се насочват за продължаване модернизацията на училищните кабинети в системата на средното образование и изграждане на STEM среда.
Стандартите за финансиране на детските градини са увеличени средно с 14%. Стандартите за неспециализираните училища, професионалните гимназии и паралелки за професионална подготовка – дневна форма на обучение и дуална система на обучение, на специалните училища и центровете за специална образователна подкрепа са увеличени с 13%. Стандартите за ученик в други форми на обучение (вечерна, задочна, индивидуална и самостоятелна) са увеличени средно с 15%.
Нормативите за финансиране за дейности по подпомагане на равния достъп и подкрепа за личностно развитие и развитие на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие са увеличени в границите от 10 до 15%, като някои от тях запазват нивото си от 2020 г.
Допълващият стандарт за ученик в комбинирана форма на обучение е увеличен с 16%, а този за ученик в дневна форма на обучение и дуална система на обучение в първи и втори гимназиален етап е увеличен съответно с от 22% до 39% в зависимост от вида на паралелката, в която се обучава ученикът. Допълващият стандарт за ученик с разширено изучаване на музика е увеличен с 16% спрямо 2020 г. Допълващите стандарти за материална база и за поддръжка на автобуси запазват нивото си от 2020 г.
По национални програми за образованието са предвидени 80 млн. лв. за мерки за повишаване нивото на компютърни и цифрови умения на човешките ресурси в страната с цел широкото използване на ИКТ и базираните на тях услуги и постигането на цифров растеж. Ще се прилагат политики на всички етапи на образователната система, както и на системата на продължаващата квалификация и придобиването на нова или допълнителна квалификация. Мерките ще имат специална насоченост към младите хора, безработните, икономически неактивните и представителите на групите в неравностойно положение.
За продължаване на реформите и осигуряване на политиките за устойчиво развитие и разширяване на достъпа до висше образование за 2021 г. се планират 65,9 млн. лв. От тях 48,7 млн. лв. са разписани за увеличаване на възнагражденията на най-ниските академични длъжности във висшите училища с цел задържането на млади преподаватели и обезпечаването на кадри в системата на висшето образование.
Ще продължат да се изпълняват и реформите, насочени към преструктуриране на приема към професионални направления с очаквано по-високо бъдещо търсене на пазара на труда, усъвършенстване на Рейтинговата система на висшите училища, предоставяне на публични гаранции за студентски кредити и премахване на ограниченията за прием на студенти от българските общности в чужбина.
Проектът на бюджет за 2021 г. за държавните висши училища е изготвен въз основа оценка на промените в средно приравнения брой студенти в резултат на измененията на условията и реда при определянето и изпълнението на определения държавен план-прием. За продължаване на реформите и осигуряване на политиките за устойчиво развитие и разширяване на достъпа до висше образование за 2021 г. са осигурени допълнителни 6 млн. лв. за увеличаване на средствата за стипендии на студентите. За увеличаване на средствата за издръжка на обучението са записани 11,7 млн. лв., а за реализиране на национални мерки и дейности в областта на висшето образование чрез изпълнение на национални програми за 2021 г. са разчетени 10 млн. лв.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg