"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2020 Брой 38, 2020

По-различният първи учебен ден

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
16-09-2020
in Брой 38, 2020
A A
Теодор няма търпение да тръгне на училище.
Избра си дори чин предварително

Семейство Иванови е сред многото бургаски семейства, които за първа година изпращат ученик. Теодор прекрачи прага на ОУ „Георги Бенковски“, което се намира в квартал „Зорница“.
Петя, майката, се грижи за него и за сестричката му Белослава. Таткото Ивайло Иванов е директор на Териториално поделение – Бургас, на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Младото семейство се грижи само за двете си деца.
„Със сигурност след няколко месеца ще дадем Бела в детска ясла, за да се върна на работа в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, за да помагам на семейния бюджет. Това донякъде оказа влияние и при избора на училище за батко Теодор. Доверихме се на училището, което е близко до мястото, където живеем. Така ще ни е по-лесно да го вземаме и водим. Със сигурност предпочитаме целодневната форма на обучение“, коментира Петя.
Вече мина първата родителска среща. На нея е присъствал и Теодор. „Нямам търпение да дойде първият учебен ден. Аз си избрах чин. Искам да ходя на училище“, казва Тео, докато препуска с тротинетката на детската площадка.
Семейството не е притеснено излишно от мерките за сигурност, които налага пандемията.
„В никакъв случай не съм излишно притеснена от мерките за сигурност. Искам децата да са в клас. Моята специалност, както и тази на съпруга ми са съвсем различни. Не се чувствам подготвена да обучавам в домашни условия детето. Пък и нямам този авторитет, който ще има учителката. Нито знанията. Да, мерките са по-различни тази година, но те трябва да бъдат спазвани – без излишно напрежение“, категорична е Петя.
По нейни думи и майките, с които контактува на площадката, са на мнение, че няма нищо по-добро от присъствието на децата в клас.
Семейство Иванови вече знаят и името на класната ръководителка – Елина Цветанова. Чули са прекрасни отзиви за целия екип на ОУ „Георги Бенковски“.
Освен това подчертават и факта, че първолаците влизат в напълно реновирана класна стая. Прекрасно оборудвана. „Спокойна съм – децата трябва да са в училище, да са в клас“, отсича Петя.
Що се отнася до маските, тя няма притеснения, защото и сега, когато се влиза в магазин, малкият Теодор знае, че трябва да сложи маска. „Даже много пъти той ни напомня на нас, възрастните, да си вземем маските, като излизаме от дома. То сега вече проверяваме – маска, телефон, пари. Това са трите неща, без които не напускаме дома“, смее се Петя.
Второкласникът Атанас Павлов, който е в класа на Милена Петкова и Дочка Георгиева в друго основно училище на Бургас – ОУ „Свети Климент Охридски“, също няма търпение да прекрачи прага на класната стая. Майка му Росица Проданова е купила вече пет маски.
„Не знам доколко и как децата сами ще спазват необходимите изисквания за предпазване от пандемията. Изцяло разчитам на учителите, които ще бъдат натоварени и с тези допълнителни ангажименти. Поне вече има изградена връзка на доверие и екипност между тях и децата и те са непоклатими авторитети в очите на децата. Това със сигурност ще помогне да се спазват изискванията.“ Тя със също подкрепя тезата на Петя, че присъственото обучение е за предпочитане.
На противоположното мнение е бургазлийката Таня Русева, чиято дъщеря е ученичка в VII клас в ОУ „Васил Априлов“. Изразява го в писмо до ОбС – Бургас. Жената не е съгласна, с мерките за COVID-19 в учебните заведения. Майката не желае детето да ходи на училище с маска, шлем или каквото и да било средство, препятстващо свободното дишане. Тя се обявява и срещу дезинфекцирането, отива и още по-далеч – категорична е, че дъщеря не бива да бъде имунизирана, ваксинирана или подложена на каквато и да е интервенция в учебното заведение без нейно знание и писмено съгласие.
Като основен мотив за това жената изтъква в писмото, че „липсват официални данни, както и медицинско или клинично потвърждение на твърденията на главния държавен инспектор и специалистите от НОЩ, за безспорната необходимост от носене маски“.
Майката настоява да се свика извънредно заседание на ОбС, което да обсъди предложението носенето на предпазни средства в учебните заведения да става само по желание или по преценка на родителите, а освен това да се премахнат т.нар. изолационни кабини. Мотивът за второто е, че те са в противоречие както с Конституцията, така и с Конвенцията за правата на детето и Хартата за правата на човека.
Тържествата за първия учебен ден във всяко българско училище тази година бяха различни в зависимост от това как всеки директор е преценил да се усети празникът.

Your Image Description

Свързани статии:

Център за научни инициативи Чужденци избират Медицинския във Варна УНСС с юбилейна стотна учебна година Над 1600 първокурсници в Русенския университет

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Първи учебен ден в 1. ОУ в Костинброд

Next article

Пак усмивки в Началното във Варна

Next article
Пак усмивки  в Началното  във Варна

Пак усмивки в Началното във Варна

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Обсъждат бъдещето на стартъпите

56% от европейците искат повече пари за борба с кризата

Избират Европейската столица на иновациите

Последни публикации

  • Отличиха медалистите от международните олимпиади по природни науки за 2025 г.
  • Модерно е да се рефлектира вместо да се размишлява
  • Русенският университет изпрати випуск 2025
  • Снимка на броя: На добър час, ученици!
  • По-доброто професионално образование и обучение ще направи Европа по-силна
  • Децата ще могат да подават сигнали за насилие около тях през мобилно приложение
  • Стъпки за развитие на качеството на висшето образование
  • Преводачът Иглика Василева: Преводът винаги е съавторство
  • „Приятели“ за братята в Албания
  • 35 млн. лв. за борбата с агресията в училище
  • В Министерския съвет
  • „Силен старт“ за още 58 детски градини
  • Задържаха ученик за стрелба с газов пистолет в Спортното училище в Хасково
  • Близо 700 проекта за училищни STEM центрове се финализират
  • УНСС откри 105-ата академична година
  • „Литературата не е музей“ преобразява уроците по литература
  • 21 университета и едно лечебно заведение с договори за антиплагиатски софтуер
  • Над 716 000 ученици влизат в класните стаи
  • Министър Красимир Вълчев: Колкото по-рано включим децата в образователната система, толкова по-успешно ще бъде приобщаването им
  • Изданието „Написаното остава! Пиши правилно! 101 езикови бележки“ с премиера в БТА
  • Столичното 51. СУ откри новата учебна година с тържествен водосвет
  • Началникът на кабинета Таня Михайлова откри нов STEM център в НУ „Иван Вазов“ във Враца

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"