"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2020 Брой 28, 2020

България очаква 2,7 млрд. евро

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
08-07-2020
in Брой 28, 2020
A A

Според предварителните разчети се очаква България да получи 2,7 млрд. евро от Фонда за справедлив преход. Те ще помогнат на страната ни по-лесно да изпълни изискванията на Европейския зелен пакт, чиято крайна цел е постигането на неутрална по отношение на климата икономика към 2050 г. Предвижда се да се изгради газова инфраструктура, която да замени използването на въглища.
„Очаква се Европейският парламент да разгледа в пленарна зала разпределението на средствата по Фонда за справедлив преход в края на септември 2020 г.“, каза българският евродепутат Андрей Новаков. Той и неговите колеги Радан Кънев и Искра Михайлова участваха в онлайн брифинг, организиран от Бюрото на ЕП в България, за да разяснят акцентите от пленарното заседание на ЕП на 8 – 10 юли. На него ще се разглеждат пакет „Мобилност“, стратегията на ЕС за общественото здравеопазване след COVID-19, специално разпределените средства за инициативата за младежка заетост. Българските евродепутати засегнаха и други теми от дневния ред на ЕП като плана за възстановяване на Европа, Многогодишната финансова рамка. Те споделиха и какви са очакванията им от Германското председателство на ЕС.
Според Радан Кънев смисълът от финансовите инструменти на ЕС е те да послужат като гаранция и да доведат до привличането на частен капитал, да се запази персоналът от въглищните райони и да се пренасочи към алтернативна заетост, което може да се случи с частни инвестиции и публично-частни партньорства. Зеленият преход в България трябва да се фокусира върху съвместната работа на държавата и местните общности, за да се изгради интегрирана национална система за възстановяване и преход към зелена икономика. Ключово е обвързването на плана за възстановяването на Европа от кризата с пандемията със Зелената сделка и следващия многогодишен бюджет. И е добре, че това ще се случи под председателството на Германия, подчерта Кънев.
На въпрос на в. „Аз-буки“ дали подкрепят предложенията на ЕК за намаляване с 20% на средствата за Европейския корпус на солидарността, с 13% за програма „Творческа Европа“ и със 7% за „Еразъм+“, които ще се отразят върху едни от най-засегнатите сектори на културата и образованието, евродепутатите се обединиха около тезата, че все още предстоят много преговори. „Все още сме много далече от реалните суми, които ще бъдат заделени за секторите „Култура“ и „Образование“. Първо трябва да се приеме планът за възстановяването на Европа и неговото прилагане. И може да се окаже, че накрая ще се получи реално увеличаване на средствата за тези сектори“, коментира Искра Михайлова. Тя подчерта, че в момента се изпълняват много мерки в подкрепа на възстановяването на културата в Европа, но друг е въпросът дали България се възползва от тези възможности.
Приоритетите са възстановяването на Европа и Зелената сделка и е възможно това да доведе до намаляване на средствата по някои от другите програми, отбеляза Андрей Новаков.
През есента на тази година ще излязат първите доклади за спазването на върховенството на закона във всички държави на ЕС. Зам.-председателят на ЕК с ресор ценности и прозрачност Вера Йоурова предложи страните от ЕС да получават средства от Фонда за възстановяване и следващия бюджет, само ако имат достатъчно механизми за справяне с корупцията и добре работеща съдебна система. Българските евродепутати се обединиха около това, че безспорно върховенството на закона трябва да се спазва. Но тепърва предстоят разговори за това дали и как то може да се обвърже с разходването на европейските средства, които и сега се контролират от няколко различни институции.

Your Image Description

Свързани статии:

Доходите на 48% от българите са засегнати Възобновяват културните дейности координирано Подготвят нова европейска иновационна програма Послание за мир в Деня на Европа

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Европа

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
share2Tweet
Previous article

300 университета в евромрежи

Next article

Случаят така че

Next article
Защо „мекането“ е толкова заразно?

Случаят така че

В ход е дигиталното обучение

20 млн. лв. за STEM центрове в училищата

Държавата ще поръчва на БАН научни консултации

БАН създаде робот срещу COVID-19

Последни публикации

  • Интегрален тест в VII клас след промяна в учебните програми
  • Софийският университет е сред първите 50% от най-добрите в света в QS University Rankings 2026
  • Какво трябва да знаем за отпуска при две и повече деца
  • Национално състезание по пътна безопасност във Враца
  • Тържество на таланта
  • Бебешката зала в Габрово – възродената сцена за детски усмивки
  • Първо българско училище в Остин отпразнува края на учебната година
  • ДГ „Еделвайс“ докосва сърцата
  • Децата учат най-добре чрез преживявания
  • Чудесата нямат край
  • Удължават общественото обсъждане на промените в Закона за предучилищното и училищното образование
  • Доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова, ректор на УАСГ: Нужно е още по-тясно сътрудничество между бизнеса и висшето образование
  • Споделянето е пътят към успеха
  • Форум за киберсигурността събра експерти
  • За целувката и изцелението
  • Три стипендии за деца с дарби от Фотоконкурса на „Аз-буки“
  • Снимка на броя: Златни медали
  • Публикации от международна научно-техническа конференция издава „Аз-буки“
  • В 12 детски градини започва програма за насърчаване на физическата активност
  • Студенти с престижни награди
  • Млади изследователи и арт изобретатели
  • Повече защитили докторанти в БАН

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Български език и литература
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"