Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2020 Брой 22, 2020

Аз съм изследовател

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
27/05/2020
in Брой 22, 2020
0
Аз съм изследовател

Задачата на малките изследователи е за кратко време да съберат максимално количество информация за разпространението на различни биологични видове

5
Споделяния
0
Прегледи
Share on FacebookShare on Twitter
Задачата на малките изследователи е за кратко време да съберат максимално количество информация
за разпространението на различни биологични видове

Националният природонаучен музей при БАН с подкрепата на National Geographic Society обявява конкурс за ученическо есе на тема „Аз съм изследовател“. Целта на конкурса е да подбере участници в изследователска експедиция, част от мрежата iNaturalist BioBlitz, под ръководството на учени от
НПМ – БАН.
National Geographic Society периодично финансира биоблиц изследователски експедиции за ученици. Целта е за кратко време да бъде събрано максимално количество информация за разпространението на различни биологични видове.
Всички направени наблюдения се споделят в свободната база данни на сайта на iNaturalist – една от най-успешните платформи за гражданска наука в момента, съдържаща милиони наблюдения от целия свят. Така всеки възрастен, младеж, дори дете може да допринесе за науката, използвайки само собствения си телефон.
Докторантът в Националния природонаучен музей при БАН Виолета Желязкова е
първият изследовател, спечелил такъв проект в България
За място на провеждането му бе избран Природен парк „Витоша“. По време на експедицията участниците ще трябва да фотографират и съберат максимално количество информация за разпространението на различните видове растения, животни и гъби.
Експедицията ще се проведе на 19 и 20 септември т.г. с базов лагер хижа „Червената шапчица“. Ръководители ще са учени от НПМ – БАН – специалисти по насекоми, птици, прилепи, влечуги и растения. Във вечерните часове програмата включва разходка с ултразвукови детектори, с които се улавят звуците, издавани от прилепите.
Организаторите покриват всички разходи по престоя – една нощувка в хижата и храната на участниците. Не се покриват разходите за транспорт.
Родителите са добре дошли но само ако сами осигурят нощувката си в друга хижа или в палатка. В конкурса могат да участват деца от 9 до 18 г., като предварително те трябва да изпратят в електронна форма есе на тема „Аз съм изследовател“.
Подробна програма за експедицията и допълнителна информация за конкурса ще бъдат обявени във FB страницата на събитието и в сайта на Музея.

Your Image Description

Свързани статии:

Светът е виртуална сцена Онлайн ученическа конференция за корейската култура Безкомпромисни в облеклото Всеки ученик трябва да се чувства ценен

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Сюжети

Последвайте ни в социалните мрежи

Previous article

Светът е виртуална сцена

Next article

Онлайн ученическа конференция за корейската култура

Next article
В ход е дигиталното обучение

Онлайн ученическа конференция за корейската култура

Последни публикации

  • Два медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета
  • Приложение ще проверява възрастта на децата в интернет
  • Имат ли езикознанието и математиката допирни точки?
  • Програма „ДОМИНО 2“ беше представена в кампанията „Парад на професиите“
  • МОН организира дискусия за повече инвестиции в науката
  • Учители обсъждат в София нов инструмент за проследяване на детското развитие в градините
  • Отличия за призьорите в XXIX национален конкурс за весела детска рисунка „Малките нашенци“
  • Рекорден брой участници събира XXXI национален конкурс „Диньо Маринов“ във Варна
  • Над 150 младежи участват в 52. национална младежка астрономическа конференция
  • Бобрите допринасят за биоразнообразието на влажните зони
  • „Математиката не е само за зубъри“, в това е категоричен младият учен Владимир Митанкин, един от хората, въвели термина полуцели числа
  • В Кюстендил откриха нов STEM център в ПГ по селско стопанство
  • От зов за помощ до реална подкрепа
  • От часа по програмиране до „Онлайн лекар“ – ученички от Варна разработват здравен стартъп
  • Проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите: Необходима е промяна в модела на финансиране на университетите
  • Как се появяват нови думи?
  • Приказната нощ на Русе
  • Ученици стажуват пробно по проект за дуално обучение
  • Предложение: „Треньор по вид спорт“ и „Помощник-треньор по вид спорт“ стават регулирани професии
  • Министър Сергей Игнатов обсъди с ректора на Бургаския държавен университет развитието на научната дейност на висшето училище
  • Поздравителен адрес от министъра на образованието и науката проф. Сергей Игнатов до „Аз-буки“
  • От 1896 г. до днес: „Аз-буки“ – гласът на българското образование

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education – Scientific journal
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

en_US
bg_BG en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.