"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2020 Брой 14, 2020

33 589 души ще имат шанса да станат студенти

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
01-04-2020
in Брой 14, 2020
A A

Министерството на образованието и науката публикува проект на Решение на Министерския съвет за броя български студенти и докторанти, които ще бъдат приети за обучение по държавна поръчка и срещу заплащане, както и наши сънародници, живеещи извън пределите на България, и граждани на Северна Македония. Проектът уточнява по колко студенти и докторанти ще се обучават в отделните висши училища и научни организации през академичната 2020/2021 г. Разбивката е и по професионални направления, по специалности от регулираните професии, по образователно-квалификационни степени и по форми на обучение.
Максималният брой студенти в ДВУ, за които държавата осигурява средства, е въз основа на заявената готовност, актуалния капацитет, максимално допустимия брой за обучение във всяко висше училище, оценките от програмните акредитации по професионални направления, оценка на научната дейност по професионални направления, оценката за реализация на завършващите по професионални направления, относителния дял на реализирания прием за предходната учебна година, решения на експертната комисия за потребностите на пазара на труда за нови за дадено висше училище професионални направления. Държавата ще субсидира обучението в 38 ДВУ (включително и военните) на
38 028 студенти, от които 33 589 след средно образование.

МОН предлага за учебната 2020/2021 г. да бъдат приети 2282 докторанти в държавните висши училища, от които 1734 в редовна и 548 в задочна форма на обучение и 326 в научните организации, от които 180 в БАН и 54 – в Селскостопанската академия.
Проектът предвижда и 2000 места за обучението на бакалаври и магистри и 40 за подготовката на докторанти – всички те наши сънародници, които живеят извън пределите на страната. За граждани на Република Северна Македония държавата ни осигурява 150 места за обучение. Прогнозният прием на студенти и докторанти от тези групи е съоб-
разен с предложенията на организации на българските общности в чужбина и българските дипломатически представителства, както и с желанията на кандидат-студентите при проведените информационни кампании в Албания, Косово, Северна Македония, Молдова, Украйна, Сърбия, Кипър и Испания.
Средно приравненият брой учащи се за държавните висши училища (без държавните висши военни училища) в I курс за учебната 2020/2021 г., за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението, е 39 216, от които в редовна форма на обучение – 33 817, в задочна форма – 4600, докторанти в редовна форма на обучение – 1753, и в задочна – 537. Индикативният размер на необходимите средства за издръжката на обучението на студентите и докторантите в I курс през учебната 2020/2021 г. е 117 300 000 лв. Очаква се средствата да са в рамките на утвърдения бюджет за държавните висши училища за 2021 г. – над 502 млн. лв.

Your Image Description

Свързани статии:

Недобросъвестните родители, които не пускат децата на училище, да полагат общественополезен труд Default ThumbnailУЧИТЕЛСКИТЕ ЗАПЛАТИ ВЪРВЯТ НАГОРЕ Във Видин шият защитни маски Новият просветен министър започва с бюджета и НВО

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags АКЦЕНТ на броя

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
share10Tweet
Previous article

И обсерваторията в Силистра с дистанционно обучение

Next article

МОН създаде e-библиотека

Next article
Mинистерство  на образованието  и науката: Обръщение

МОН създаде e-библиотека

На хоризонта – „Питагор 2020“

На хоризонта – „Питагор 2020“

Злато за България от олимпиадата по астрономия в Санкт Петербург

Злато за България от олимпиадата по астрономия в Санкт Петербург

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"