"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2020 Брой 13, 2020

В ход е дигиталното обучение

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
25-03-2020
in Брой 13, 2020
A A

Ще има ли нулева учебна година. Засега едно е ясно – че никой не знае докога ще продължи сложната ситуация. Но сигналите от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев са ясни – няма да има нулева учебна година. Оттам нататък вариантите за възможното наваксване на учебните програми са няколко.

Ако до Великден се възстанови нормалният учебен процес, то особено преструктуриране едва ли ще се наложи. Но ако и през май включително държавата и в частност образователната система се окажат в капана на карантината, най-логичното е лятната ваканция да бъде съкратена, външните оценявания, матурите и кандидатстудентската кампания да се изместят назад във времето. Но министърът на образованието и науката Красимир Вълчев е категоричен, че това ще се случи съгласувано с висшите училища и координирано с останалите европейски страни. А това означава поне с малко да се намалят и тревогите на младите българи, решили все пак да стегнат куфарите си и да учат зад граница. И още нещо, времето за годишните ученически екскурзии – 5 дни, също ще отиде за компенсиране на принудителната карантина.
След дългите и предълги ваканционни дни едва ли някой ще постави под съмнение да се учи форсмажорно, включително и в някои съботи.

Другият възможен времеви прозорец за наваксване на пропуснатия материал е учебната година да започне/ продължи от 1 септември. Засега едно е ясно: „Ако до 13 април се възстановят учебните занятия, ще намалим със сигурност пролетната ваканция и ще я ограничим до великденската“.
Това коментира в ефира на „Дарик“ министър Красимир Вълчев. Той припомни, че именно онлайн ситуацията, в която се намира българското образование, е подходящото време за упражнения и затвърждаване на взетия учебен материал. „Във всяка учебна програма има условно 40% време за затвърждаване на учебния материал и за упражнения. Като най-често именно за това не стига времето. В ситуацията на дистанционна форма на работа правим именно това – децата затвърждават наученото“, коментира министър Вълчев.
Не е тайна обаче, че съществува разлика между децата, които участват в дистанционното обучение, и тези, които не участват. Обикновено говорим за деца от семейства без отношение към образованието и със занижен родителски контрол. „Затова някои ще отучват повече дни. Ще използваме и средствата от оперативната ни програма (ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ – б.а.). Там е заложено допълнително финансиране за преодоляване на образователни трудности. В него ще бъдат включени всички деца, които не са били част от дистанционната форма на обучение“, поясни Красимир Вълчев.
Той не пропусна да коментира и ролята на училището, като място за възпитание.

„Кризата ни дава огромната възможност за една миниреволюция в системата на образованието с прехода към дистанционна форма на обучение, с ангажираността на родителите, с взаимодействието между учители и родители, което винаги съм казвал, че е ключовият фактор при преминаването към нови форми на обучение. Ситуацията позволява да променим погледа на учениците към образованието“, подчертава министър Вълчев.

А учителите са категорични – новите реалности мотивират повече децата. Те са активни, по-творящи и мислещи.

Your Image Description

Свързани статии:

Default ThumbnailДеца говорят с депутати По нелекия път на доверието Автономия – да, но каква Default Thumbnail61 млн. лв. за научни програми

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags АКЦЕНТ на броя

Последвайте ни в социалните мрежи

share3Tweet
Previous article

И пчелите обичат канабиса

Next article

Признание

Next article
Вестник "Аз-буки"

Признание

Всеки помага  с каквото може

Всеки помага с каквото може

Д-р ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители: Време е и директорите да изпълняват задълженията си в рамките на мандатността

Д.ик.н Янка Такева – председател на СБУ: На българския учител може да се разчита

Последни публикации

  • Професионалната гимназия по транспорт в Бургас отново обучава водачи категория „C“
  • Антарктиците потеглят за Ледения континент за 34-ти път
  • Близо 579 млн. евро повече за образование в проектобюджета за догодина
  • Националният музей на образованието с изложба за българското светско училище
  • Заместник-министър Наталия Михалевска откри обучение за учители, свързано с темата за Холокоста
  • Заместник-министър Витанов представи пет ключови приоритета в образованието на Генералната конференция на ЮНЕСКО
  • Таня Михайлова и младите гвардейци на България представиха страната ни в Кипър и Италия
  • Училището в с. Търнава откри нов физкултурен салон, изграден с финансиране от МОН
  • Връчиха 4 първи награди в IX национално изложение „Младежко техническо творчество“
  • На 10 години ДВГ „Палави ноти“ има два албума, видеоканал и детско предаване
  • НПСС с плакет на МОН за своята 25-годишнина
  • Управляемият ядрен синтез може да реши проблема с производството на енергия
  • Просветният министър разговаря с учителите от с. Градец 
  • Президентът Румен Радев отличи млади следовници на будителите
  • Премиерът Росен Желязков: Будителите с техния добър пример са това, което ни обединява
  • Министър Красимир Вълчев откри първия паметник на Стоян Омарчевски в България
  • Ученичка от Бургаската математическа гимназия изуми журито в риалити формат
  • Да учиш със сърце
  • Приветствие на министър Красимир Вълчев по случай Деня на народните будители
  • Технологичното училище „Електронни системи“ ще има нов корпус в „София Тех парк“
  • УниБИТ празнува Деня на народните будители за 23-ти път с научна конференция
  • БАН отбеляза с тържествено събрание Деня на народните будители и 175 години от рождението на Иван Вазов

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"