"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2020 Брой 12, 2020

Таблетът, компютърът, телефонът „стават“ учители

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
20-03-2020
in Брой 12, 2020
A A

Усилията на всички мои колеги са насочени към новата организация на работа и въвеждане на форми на дистанционно обучение – от най-елементарното чрез социалните мрежи до най-сложното, което е онлайн режим за преподаване в класни стаи от електронна среда. През последните дни, включително събота и неделя, с много учителски екипи под ръководството на директорите са направени малки обучения в електронна среда. В социалните мрежи колегите разпространиха различни примери на безплатни ресурси. По този начин си вдъхвахме увереност, че няма нищо страшно и не бива да се опасяваме, че ще се допусне грешка. В такава ситуация подкрепата ни един спрямо друг е много важна. Целта е на преподавателите да се вдъхне смелост, за да могат спокойно да влязат в една много по-различна среда от реалната класна стая.

В страната ни има богат ресурс от електронни платформи – от най-популярните социални мрежи, които се използват масово, тъй като са най-лесни, но и най-малко защитени, към немалка група безплатни готови образователни ресурси. Те трябваше за кратко време да бъдат въведени в употреба. Такива са образователните ресурси на „Гугъл“, „Майкрософт“ и други. За няколко дни се направи голяма крачка в използването на дигиталните ресурси, които в последните години се опитвахме бавно да въвеждаме. Самата подготовка на учителския екип отдавна е тръгнала в тази посока с обучения, започнали още преди 2 – 3 години. Но поставени в такава кризисна ситуация, за една вечер всички осъмнахме с перспективата за виртуално преподаване.

Училището, което ръководя, е празно и цялата комуникация с преподавателския състав е дистанционна. Формиран е екип от трима души – един заместник-директор, компютърен специалист и едно техническо лице, които имат ангажимента да отговарят бързо на въпроси на колегите. Но подобни примери има и в други училища с предварително подготвена дигитална обучителна среда.
Най-трудно ще бъде на преподавателите в XI и XII клас. Компютърната подготовка на учениците е на високо ниво и учителите се притесняват дали няма да се изложат. Във виртуална среда учителят няма да може да ползва своя чар, вдъхновение, речников запас, което е неговото най-сериозно предимство. Във виртуалната среда тези ресурси отсъстват, учителят е един таблет, телефон или компютър. Там е най-голямото притеснение на колегите. Учениците са с много по-различни очаквания и с висока социална критичност.

Не е проблем, ако остане невзета част от материала. Това, което се случва сега, е най-големият скок в нашето образование за последните години. Даже след приемането на новия Закон за предучилищното и училищното образование нямаше такъв скок. Само за една вечер огромен брой училища преминаха на дигитално преподаване. Най-големият урок за учители и ученици е, че имат сигурната нова среда в дигитална обстановка. Разбира се, надявам се този критичен период с дистанционното обучение да бъде по-кратък, за да се върнем в естествената си образователна среда.
Още по темата на стр. 5 и 6

Your Image Description

Свързани статии:

За студентските такси Най-големият урок Ученици от Бургас посетиха ООН МОН осигурява 7 стипендии на млади учени в Швейцария

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

За студентските такси

Next article

През юли обявяват новите мрежи

Next article
1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

През юли обявяват новите мрежи

След 65 години – срочни трудови договори

Училищата в Белене готови за електронно обучение

По-различните уроци

По-различните уроци

Последни публикации

  • Прекратяване на трудов договор срещу обезщетение: как работи на практика
  • Изследователските висши училища остават 12
  • И Варна е красива, и Русе е красиво
  • Без такси за обучение в специалности от професионално направление „Металургия“
  • Дуалното дава възможности
  • УНСС открива и Институт по криптоикономика, блокчейн и иновации
  • 1400 учители участваха в майсторски класове през 2025 г.
  • Марката Езикова гимназия „Пловдив“
  • Девети фестивал на китайската култура в Русенския университет
  • Националната спортна академия „Васил Левски“ отличи „Спортист на годината“ за 2025 г.
  • Нова смяна лекари положиха Хипократовата клетва в МУ – Варна
  • Снимка на броя: На гости в света на науката
  • Ботевградската гимназия по техника и мениджмънт с изцяло обновена сграда, модерно общежитие и нов STEM център
  • Проф. Галин Цоков, директор на Института по образованието: Образованието е начин да променим обществото
  • МОН публикува концепции за промяна на учебните програми
  • „Аз-буки“ с две премиери на Коледния панаир на книгата в НДК
  • Обмисля се възможност за оптимизация на учебниците
  • В Министерския съвет: Правителството определи 278 защитени и 946 средищни детски градини и училища
  • Държавата продължава подкрепата за млади учени
  • Зам.-министър Михалевска участва в майсторски клас за повишаване на аналитичните умения на учениците
  • Нова програма задържа родните таланти
  • Национален форум събира в Бургас учители вдъхновители

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"