Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Main Page Новини Новини 2018 Брой 15, 2018

Механизмът за обхват става постоянно действащ

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
22/06/2019
in Брой 15, 2018
0
Близо 240 са свободните места за директори в системата на образованието
0
Споделяния
0
Прегледи
Share on FacebookShare on Twitter

С превръщането на Механизма в постоянно действащ страната залага като приоритет намаляване на отпадналите и преждевременно напусналите образователната система под 11%.
Институциите натрупаха опит в прилагането на Механизма и сега се прави следващата стъпка – реализиране на устойчивост на постигнатите резултати. Механизмът включва създаването на екипи за обхват; взаимодействие на институциите по прилагането на мерки за обхващане; отпускане на семейни и други помощи в натура спрямо индивидуалните потребности на децата и учениците; подобряване на координацията при прилагане на санкции спрямо родители, които остават неангажирани с образованието на децата си; редовен обмен на информация между ангажираните институции и координиране на техните съвместни действия за налагане на санкции на тези родители.
Нови моменти в проекта на Постановлението са взаимодействие на институциите за проследяване упражняване на правото на децата на задължително образование при пътуване и миграция; обмен на информация и контрол по издадените здравни бележки за извиняване на отсъствия на децата и учениците; внедряване, развитие, поддържане и управление на информационна система за реализация на Механизма. Екипите за обхват се обвързват с конкретни образователни институции. Районът на обхват на всеки екип включва прилежащия район/прилежащите райони на една или повече образователни институции. При осъществяване на дейностите за обхващане, включване и превенция на децата и учениците, които не са обхванати, които са отпаднали или които са в риск от отпадане от образователната система, институциите си взаимодействат и обменят информация по ясно регламентирана процедура с конкретизирани срокове и задължения. Необходимите за работата на Механизма средства са предвидени по бюджета на Министерството на образованието и науката за 2018 година.
На страницата на МОН е публикуван и проект за промени в Наредба № 10 за организация на дейностите в училищното образование. На общините се дава възможност да насочват деца, чийто майчин език е ромски, към определени от тях училища, ако родителите го желаят и има свободни места в тези образователни институции. Осиновените деца ще могат да посещават училище близо до дома си независимо от момента на тяхното осиновяване. Дете с един починал родител, както и дете от семейство с повече от две деца ще могат да ползват определени предимства в групите при класиране за I клас.
Другата промяна е свързана с възможностите всяко училище по специалности от професионално направление „Изкуства“ с решение на педагогическия съвет да може да провежда изпит за проверка на способностите. Профилираните гимназии с профил „Математически“ или „Природни науки“ могат да разширят областите на състезанията, на които да се явяват учениците, желаещи да продължат обучението си в V клас на места от държавния план-прием. Променен е и срокът за утвърждаване със заповед на държавния план-прием от компетентния орган, което ще позволи административният акт да бъде публикуван за обществено обсъждане.

 

Четете повече в бр. 15, 12 – 18 април 2018 г.

Your Image Description

Свързани статии:

Европейски облак за отворена наука до 2020 Default Thumbnail22 000 деца върнати и останали в училище Близо 240 са свободните места за директори в системата на образованието Default ThumbnailЕвропейският суперкомпютър

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags АКЦЕНТ на броя

Последвайте ни в социалните мрежи

Previous article

На Вас ти говоря, госпожице доктор

Next article

Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2018, Volume 26

Next article

Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2018, Volume 26

Последни публикации

  • Децата от 9. ДГ „Зора“ в Монтана пресъздават българските традиции
  • Два медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета
  • Приложение ще проверява възрастта на децата в интернет
  • Имат ли езикознанието и математиката допирни точки?
  • Програма „ДОМИНО 2“ беше представена в кампанията „Парад на професиите“
  • МОН организира дискусия за повече инвестиции в науката
  • Учители обсъждат в София нов инструмент за проследяване на детското развитие в градините
  • Отличия за призьорите в XXIX национален конкурс за весела детска рисунка „Малките нашенци“
  • Рекорден брой участници събира XXXI национален конкурс „Диньо Маринов“ във Варна
  • Над 150 младежи участват в 52. национална младежка астрономическа конференция
  • Бобрите допринасят за биоразнообразието на влажните зони
  • „Математиката не е само за зубъри“, в това е категоричен младият учен Владимир Митанкин, един от хората, въвели термина полуцели числа
  • В Кюстендил откриха нов STEM център в ПГ по селско стопанство
  • От зов за помощ до реална подкрепа
  • От часа по програмиране до „Онлайн лекар“ – ученички от Варна разработват здравен стартъп
  • Проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите: Необходима е промяна в модела на финансиране на университетите
  • Как се появяват нови думи?
  • Приказната нощ на Русе
  • Ученици стажуват пробно по проект за дуално обучение
  • Предложение: „Треньор по вид спорт“ и „Помощник-треньор по вид спорт“ стават регулирани професии
  • Министър Сергей Игнатов обсъди с ректора на Бургаския държавен университет развитието на научната дейност на висшето училище
  • Поздравителен адрес от министъра на образованието и науката проф. Сергей Игнатов до „Аз-буки“

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education – Scientific journal
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.

en_US
bg_BG en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.