Приемането на актуализацията на Национална пътна карта за научна инфраструктура е едно от предварителните условия, които страната ни трябваше да изпълни до 31 декември 2016 г. за оперативните програми „Наука и образование за интелигентен растеж“ и „Иновации и конкурентоспособност“. Картата е и сред основните инструменти за изпълнение на предложения проект за Национална стратегия за развитие на научните изследвания, която след одобрение от МС влиза в пленарна зала.
Пътната карта идентифицира съществуващите значими научноизследователски инфраструктури и оценява специфичното оборудване по райони и в съответствие с приоритетите на Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Съоръженията са групирани в шест тематични области. В област „Енергия“ са включени 4 инфраструктури, в „Околна среда“ – 4, в „Здраве и храни“ – 7. В областта „Природни и инженерни науки“ обектите са 3, в „Социални и културни иновации“ – 2, и в „Електронна инфраструктура“ – 2.
Националната пътна карта включва и три етапа на подкрепа за научните съоръжения. Първият продължава до края на 2018 г. и е съсредоточен върху поддръжката на съществуващите обекти. Дотогава се очаква да приключат конкурсите за изграждане на центрове за върхови постижения, центрове за компетентност и за регионални научни центрове с финансиране по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. Ще се използва методика, съобразена с подхода на Европейския стратегически форум за научни инфраструктури (ЕСФНИ), за да бъдат оценени всички съществуващи, изграждащи се и кандидатстващи за изграждане международно и национално значими научни инфраструктури. По този начин списъкът на обектите в Националната пътна карта ще бъде актуализиран в съответствие с актуализирания списък с научноизследователски комплекси в ЕСФНИ.
Във втория етап – 2019 – 2020 г., ще се осигури финансова подкрепа за дейността на всички значими научни инфраструктури, включени в Пътната карта. Възможно е да бъде подкрепено развитието и на нови обекти. Последният етап обхваща 2020 – 2023 г. и предвижда развиване на инфраструктурите и регулярна оценка на тяхната работа.
Четете повече в бр. 18, 4 – 10 май 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg