Програма за обработка на естествен език ще помага на българските лекари и на здравния мениджмънт за подобряване на превенцията и лечението на хора, болни от диабет.
Тя ще работи над данните от медицинските документи на диабетиците в цялата страна и ще позволява извличане на информация по различни критерии – приемани медикаменти, стойности на кръвна захар, тегло… Разработката е на младия учен д-р Ивелина Николова от Института по информационни и комуникационни технологии при БАН. Нейната идея печели финансиране по Програма за подпомагане на младите учени в БАН, която се финансира от Министерството на образованието и науката. Д-р Николова ще работи по програмата в продължение на година заедно със своя научен ръководител проф. Галя Ангелова. „Имаме натрупан опит от други две разработки, свързани с обработка на епикризи на диабетноболни и на медицински документи. Програмите се наричат екстрактори и работят с техники за обработка на естествен език. Идеята е сега да анализираме данните от регистъра на диабетноболните у нас, да потърсим закономерности между различните характеристики на пациентите. Акцент ще бъдат рисковите фактори за развитието на заболяването и състоянието на пациента“, разказва Ивелина. Тя си партнира със специалисти от Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология „Акад. Иван Пенчев“, които й дават информация кои фактори са важни за лекарите и изследователите. „Очакваме да научим повече за връзките между развитието на болестта и рисковите фактори. Закономерностите ще бъдат важни както за по-доброто разбиране на характера на заболяването, така и за вземане на управленски решения за подобряване на превенцията и здравния мениджмънт. Според последната статистика от 2014 г. у нас има над 450 хил. души с диагноза диабет, което представлява над 6 на сто от населението на страната“, допълва Ивелина. Тя избира да се занимава с тази тематика, защото вижда как резултатите от работата й се прилагат в практиката. Работи в Института от 2002 г., като преди това завършва специалност „Информатика“. Зад гърба си има специализации в Португалия, Япония и САЩ. „Работата в областта на науката е интересна, защото имам възможност да навляза дълбоко в търсене на решение на даден проблем, да експериментирам с различни средства, които все още не са се доказали напълно в индустриалния свят. Тук не се работи за бързо решаване на конкретна задача, както е в индустрията“, казва Ивелина. Според нея за всеки учен специализациите в чужбина са задължителни. Те са възможност да се срещнеш с други колеги, работещи по сходни проблеми, да обмениш опит. Дават важни контакти и не на последно място – кураж за следване на новите идеи.
Галя МЛАДЕНОВА
Четете в бр. 13, 31 март – 6 април 2016 г.
Normal 0 21 false false false BG X-NONE X-NONE „Само за година променихме немалко неща. Предприемачеството вече е факт в учебния план на първокласниците.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg