"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Editions
Main Page Новини Новини 2015 Брой 37, 2015

Шахмат в детската градина

v.genkov@azbuki.bg by v.genkov@azbuki.bg
10-09-2015
in Брой 37, 2015
A A

„Опитът ни от предходни години показва, че част от родителите записват учениците в първи клас непосредствено преди началото на учебната година“, казва Марийка Василева – началник на Инспектората. За сравнение тя привежда факта, че в началото на учебната 2014/2015 г. учениците в първи клас са били 793, което е с 41 ученици повече от предварителните данни в края на предходната учебна година. Област Видин е с най-силно изразени демографски проблеми. Процесите на застаряване на населението, породени от ниската раждаемост и икономическата миграцията на населението, са наложили трайна тенденция към намаляване на учениците през последните години. Наблюдава се и значително нарастване броя на децата, отглеждани от настойници – баба, дядо, по-голям брат или сестра, роднина. Израстването и възпитанието в непълноценни семейства поставя сериозни проблеми пред педагогическата колегия в областта. „Друго предизвикателство е нарастващият процент на деца билингви – подчертава Василева. – Това е факт, който в голяма степен влияе и ще влияе върху равнището на образователно-възпитателния процес и резултатите от националното външно оценяване след VII клас и държавните зрелостни изпити.“ Ниските темпове на развитие на икономиката в региона също създават сериозни трудности в областта, което допълнително затруднява училищата при предлагане на прием по професии и специалности. При липсата на реална перспектива за работа след завършване на основно образование все повече родители и ученици предпочитат профилираната подготовка в гимназиите и средните общообразователни училища след завършен VII клас. Кадровото осигуряване с млади хора също е сред големите предизвикателства пред образователната система. „Видинските училища не са застрашени от недостиг на учители, но педагогическата колегия застарява“, категорична е Марийка Василева. Според нея промяната в Кодекса на труда, която дава на работодателите отново инициативата да пенсионират свои служители, ще даде възможност да започне процес на подмладяване на кадрите.

Четете повече в бр. бр. 37, 10 – 16 септември 2015 г.

Your Image Description

Свързани статии:

Default Thumbnail63 на сто от училищата имат до 300 деца Училище с мисия Default ThumbnailОлекотяване на материала, а не опростяване Училище с минало и бъдеще

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Училище

Последвайте ни в социалните мрежи

shareTweet
Previous article

Къща-музей или къща музей?

Next article

Chemistry, Number 5/2015, Volume 24

Next article

Chemistry, Number 5/2015, Volume 24

Pedagogy, Number 8/2015, Volume 87

Помощните училища стават центрове за специална образователна подкрепа – държавни или общински

Последни публикации

  • Домакинството ни на Световното първенство по унивеситетски дебати – кулминация от натрупания опит и успехи
  • Нанси Асенова от НУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Тополовград спечели отличието „Млад медиатор“ за 2025 г.
  • Ученици от ОДК – Кюстендил, по следите на Освобождението
  • „Яворови дни“ в Бургас – среща на поезия, памет и младост
  • Дронове влизат в часовете в село Труд
  • Световните вицешампиони по университетски дебати Велина Андонова и Алек Селвелиев: Младите трябва да се интересуват от случващото се
  • Списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ вече е част от европейската база данни ERIH+
  • 5 евро или 5 евра
  • Вече 100 години Професионалната техническа гимназия във Враца подготвя кадри за българската икономика
  • Столичното 2. СУ „Емилиян Станев“ откри STEM център на два етажа и с 8 зали
  • Отново е време за конкурса „Млади таланти“ на МОН
  • Български учители могат да кандидатстват за стипендии по програма „Фулбрайт“
  • Онлайн платформа дава възможност на четвъртокласниците да проверят уменията си за изследването PIRLS
  • Институции и бизнес: Дуалното обучение дава реални умения и бърза реализация
  • Софийският университет разкрива две нови специалности
  • Започна кандидатстването за XVIII издание на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето“
  • Най-малко 20% от приема в „Икономика“ ще бъде с математика
  • Отпадат таксите за обучение в професионално направление „Металургия“
  • Създават Национален център за спортна наука и иновации в „София Тех парк“
  • В Министерския съвет: Правителството гарантира съхраняването на Античния театър и Амфитеатъра на Сердика
  • Красимир Вълчев, министър на образованието и науката: Системата има нужда от стабилност, но реформи трябва да се правят (ВИДЕО)
  • МОН разработи визия за използване на изкуствения интелект в училище

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Main Page
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Main Page
  • About
  • Team
  • Archive
    • Вестник “Аз-буки” онлайн издание
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"