"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 39, 28.09. – 4.10.2023 г.

Уроци по родолюбие в Хага

Мотивираният екип на най-старото българско училище в Нидерландия - „Св. св. Кирил и Методий“, работи с над 160 деца

Диляна Кочева от Диляна Кочева
27-09-2023
in Брой 39, 28.09. – 4.10.2023 г.
A A

БУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Хага е най-старото българско училище в Нидерландия. Основано от родолюбиви родители с 20 ученици през 2006 г. в град Лайден, днес в него учат 164 българчета. „Училището ни се разраства и се развива с всяка изминала година все по-добре. Независимо че заниманията ни са само в събота, много прилича на стандартно общообразователно училище“, казва директорката му Радостина Шаренкова-Тошкова. Признава, че може би единствената разлика е, че при тях родителите участват много активно в управлението на училището.

Родителският и управителен съвет участва активно в управлението и живота на училището. На снимката (от ляво надясно): Мария Спирова, Меглена Ботева, Живка Янева, Екатерина Рашкова, Радостина Шаренкова-Тошкова (директор на училището), Златка Четрафилова и Веселина Терзиева

В школото в Хага има две подготвителни групи – за малчугани на възраст от 4 до 5 години (детската градина) и за такива от 5 до 6 години (подготвителна група). От I до VI клас учениците им са разделени на отделни класове, а от VII до XII клас има две смесени паралелки. „В VII клас в средното училище в Холандия децата изведнъж се сблъскват с много по-голяма натовареност от тази, която са имали до момента. Това често е причина да решат да спрат да посещават българското училище. Тази тенденция е от създаването на школото досега. Но въпреки всичко фактът, че издаваме удостоверения за завършено средно образование и работим с Министерството на образованието и науката в България, всъщност мотивира много родители да оставят децата си при нас до XII клас“, обяснява моята събеседничка.

Училището издава документ за завършено обучение по български език и литература, история и география на България. „Тези удостоверения в комбинация със свидетелствата за завършен клас от холандските училища, позволяват на децата да се върнат в България и да се запишат в училище там“, допълва тя. Това е основното предимство за хората, които искат да се завърнат в родината. А за останалите училището е място, където могат да поддържат духа, езика и културата. Директорката споделя, че през последните няколко години става свидетел как много българи с временни трудови договори в страната се обръщат към тях за издаване на удостоверение. „Така училището стана много интересно и шарено като профил. През последните 2 – 3 години някъде около 5% от учениците прекъсват обучението си при нас и се завръщат в България“, казва директорката. Иначе повечето от учениците им са от двуезични семейства и са с тенденция за трайно оставане в Нидерландия.

„Опитваме се обучението да премине през всички сетива. В детската градина любимото занимание на малчуганите е да правят туршия с госпожата. Така научават цветовете, опознават зеленчуците, различават вкусове и миризми… Този метод на работа – получаване на знания чрез преживяване, поддържаме от първата до последната година в училище“, казва директорката.

Истината е, че екипът в българското училище в Хага се стреми децата да не свързват родината само с това, което са опитали или видели през лятната ваканция при баба и дядо, а да я опознаят истински. „България не е само слънце и море“, смее се Радостина. В работата им верен помощник са българските филми, песни и книги. Освен това почти всяка седмица посещават виртуално различна българска културна институция след предварителна уговорка с уредниците в музеите. „Буквално обикаляме цяла България“, допълва тя. В часовете по български и история в по-горен курс често провеждат дискусии и дебати, свързани с водещи обществени теми от живота в България. „Искаме да създадем у тях реалистичен, а не идеализиран образ за страната“, казва Радостина.

Тя постъпва на работа в училището през 2008 г. като учител по история и география. Оглавява образователната институция от 2021 г. и междувременно продължава да води часовете по своята специалност в V и VI клас. Като учител, залага на интегрирания подход в обучението, включващ едновременно теми от социална и политическа гледна точка. По този начин се опитва да изгради различни умения у децата като критично и аналитично мислене. В България не е била учител. Завършила е специалността „Етнология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а след това и докторантура по музеология в ИЕФЕМ – БАН. В Нидерландия е работила в „Евроклио“ – Европейската организация на учителите по история. Във времето извън училище преподава в Лайденския университет и ръководи студенти във Windesheim Honours College.

В „Св.св. Кирил и Методий“ в Хага работи екип от 14 силно мотивирани учители с богат опит в преподаването на деца. „Трима от тях са нови преподаватели. Те са студенти и имат огромно желание да работят с деца. Страшно мотивирани и с желание учат нови неща. Останалите ни колеги са дългогодишни служители и тесни специалисти в обучението на многоезични деца, каквито са всичките ни ученици“, разказва Шаренкова-Тошкова.

Историята на всеки от преподавателите в училището ни в Хага е толкова интересна, че си заслужава да бъде разказана. Всички те са цветни, различни и водени от голямото си желание да работят с деца. „Смисълът е в малките неща, даващи голяма надежда на хората“, смята учителят в подготвителната група 1 (детската градина) Емине Ахмедова. Тя владее няколко езика, което много ѝ помага да усеща психиката на своите ученици. В предучилищна група 2 пък работи Ралица Козуева. Като дългогодишен учител, работата с децата я прави истински щастлива. Преминали през нейната школа, учениците са изключително мотивирани.

Първокласниците по пътя на четмото и писмото през настоящата учебна година води Румяна Младенова. „Обичам професията си, да се посветиш на работа с деца, е призвание“, казва тя.

За своя страст определя педагогическата наука и Василка Карпузова. Тя преподава във II клас и възпитава малките ни сънародници в трудолюбие и любов към родината.

Ангелина Стефанова води часовете по български език и литература в двете паралелки в III клас. По професия е учител на деца с езиково-говорни проблеми. Според нея децата са надежда, мисия и инвестиция в бъдещето. „Всяка минута от развитието им е от съществено значение за изграждането им като личности със самочувствие и хора, вярващи в себе си“, категорична е тя. В нейните часове прогресът се постига чрез забав­ление, взаимност и игра.

Христина Христова пък от малка мечтае да стане учител, и днес това е реалност. На мнение е, че най-голямото предизвикателство, което имат пред себе си учители и родители в чужбина, е да обучават и подпомагат развитието на многоезични деца. За целта са необходими много търпение и постоянство, за да можеш да надградиш постигнатото до момента.

Светла Хаджиева е педагог с голям стаж в преподаването в начален курс както у нас, така и в Българското училище в Хага. Тя е класен ръководител на двете паралелки в IV клас и с огромно желание и ентусиазъм се включва във всички инициативи на школото.

„За постигането на високи резултати е необходима подкрепата на родителите“, добавя класният ръководител и учител по български език и литература в V клас Борислава Попова. Помощник-преподавател по литература на учениците в VI клас е студентката по европейско и международно право Маргарита Илиева. Силно вярва, че както в правото, така и в литературата текстът и начинът на изразяване са от решаващо значение. „Истинската магия се крие в силата на думите, способността им да вдъхновяват и променят мисли и перспективи“, твърди тя.

С тийнейджърите в училището работи младата и ентусиазирана Десислава Захариева. През нас­тоящата учебна година тя води часовете по БЕЛ в VII, VIII, IX и X клас. „За мен, като млад педагог, дистанцията учител – ученик е скъсена, тъй като вниквам и разбирам проблемите, през които преминават децата, като ги предразполагам да се чувстват комфортно“, споделя Десислава.

Единственото мъжко присъствие в екипа на Българското училище в Хага е младият Беркант Исаев. Като преподавател по история и география в гимназиален етап, смята историята за неделима част от философията и културата, а нейното преподаване – за основно в образователния процес.
В работата си Люба Мичева пък залага на развитието на критическа мисъл, морал и гражданска позиция у учениците. Понастоящем тя е студент по политология в Лайденския университет и с огромно желание работи през почивните дни в БУ „Св. св. Кирил и Методий“ като учител по български език и литература с най-големите ученици от X, XI и XII клас.

Вероника Бикова е член на учителския екип от около 8 години. Тя се занимава с администрацията в училището. Сред любимите си моменти в работата определя оживените дискусии, свързани със заниманията по интереси. И като споменахме за извънкласната работа в школото, редно е да представим и Таня Маркова – усмихнатото вдъхновение на малки и големи ученици. Тя е ръководител на вокална група „Веселите ноти“.

Безкрайно интересна е и холандката Естер Вилемс, която води уроците по народни танци в училището. Тя се дипломира с най-висока оценка като бакалавър хореограф по български фолклор в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград.

И така става първият чужденец, завършил висше образование в Университета по тази специалност. Водена от любовта си към българския фолклор, с желание и упоритост научава и български език. Всички учители в училището ни Хага работят с много любов и ентусиазъм, водени от обща цел – поддържането на българския дух в Холандия.

Your Image Description

Свързани статии:

Децата от Франкфурт се готвят за първия си тест по български Родината ни живее чрез нас и в нас Звънецът събра за 22-ри път децата в Хамбург Постижения на учени от INSAIT

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Ние по света

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Адаптация в яслата и градината

Next article

С желание и труд всичко се постига

Next article
С желание и труд всичко се постига

С желание и труд всичко се постига

Усмивки, които стоплят

Усмивки, които стоплят

Още над 12 млн. лв. за защитени специалности

Още над 12 млн. лв. за защитени специалности

Последни публикации

  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"