"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2023 Брой 21, 2023

Интердисциплинарни уроци сменят маркера и черната дъска

В Средното училище с езиково обучение „А. С. Пушкин“ – Варна, дават път на младите учители

Стела Маринова от Стела Маринова
25-05-2023
in Брой 21, 2023
A A

Четирима училищни директори са отличени с традиционната награда на Министерството на образованието и науката „Св. Иван Рилски“. Отличието им се дава за това, че стимулират развитието на педагозите и ги мотивират да търсят и прилагат нови и модерни методи на образование. Днес ви срещаме с един от наградените – Светлaн Илиев, директор на Средно училище с езиково обучение „Ал. С. Пушкин“ във Варна. Той акцентира върху вътрешноучилищната квалификация и създаването на интердисциплинарни уроци и методи в STE(A)M обучението. Като дългогодишен директор, има много постижения в управлението на образованието. Два пъти е отличаван с награда „Неофит Рилски“. От Съюза на българските учители печели приз „Директор на годината“ за 2022 г., има „Награда Варна“ и златен почетен знак с лента на кмета на Варна за особени заслуги към образователната система.

 

Директорът Светлaн Илиев провежда два майсторски класа с ученици и педагогическия колектив

Всичко започва преди две години. „Разбрах, че това, което се прави като вътрешна училищна квалификация, не е качествено. Затова взехме решение да променим модела“, обяснява пред „Аз-буки“ директорът на Средното училище с езиково обучение „Ал. С. Пушкин“ във Варна Светлан Илиев. За да определят темата, по която да работят, той прави проучване сред учителите, SWOT анализ за моментното състояние и какво предстои в бъдеще. На тази база предлага на учителите да разработят и изнесат интердисциплинарните и STEM уроците.

Първата година наблягат на проблема от теоретична гледна точка. Правят проучване на методите и подходите. Това ги отвежда до проф. д-р Румяна Неминска от катедра „Педагогика“ към Тракийския университет – Стара Загора, която работи по тези проблеми. Тя представя свой план и модел за разработване на интердисциплинарен урок. Те служат за основа на двата майсторски класа, които директорът провежда в V и в XII клас в присъствието на целия педагогически колектив, а при по-малките – и на родителите.

„Исках да покажа по какъв начин можем да сменим маркера и черната дъска с нещо по-интересно за децата. Получи се добре. Радвам се, че колегите ми повярваха. Разбраха, че интердисциплинарните уроци могат да се провеждат в нашето училище и че са интересен метод на работа, който мотивира учениците. За децата е интересно в час да влязат двама-трима учители и всеки да интерпретира даден проблем спрямо своята научна област. Така часовете по математика, история, литература стават интересни“, казва Илиев.

През първия срок учителите разработват и изнасят интердисциплинарни уроци, които след това публикуват в сборника „Споделено: Добри педагогически практики – STE(A)M уроци“. Той е финансиран със средства от Община Варна и училищното настоятелство.

В Средното училище с езиково обучение „Ал. С. Пушкин“ се обучават близо 1400 ученици, а учителският колектив е от над 100 преподаватели. То е не само най-голямото в областта, а и едно от водещите. На матурите винаги заемат челните места. Четвъртокласниците също постигат отлични резултати, а седмокласниците са в първата петица. „Всяка година влизаме в класацията на 100-те елитни училища в България“, заявява с гордост директорът. Той допълва, че 100% от зрелостниците завършват средно образование още на майската сесия, а след това продължават обучението си и в университет.

В училището се работи главно по ранното чуждоезиково обучение. Още в първи клас започва изучаването на руски език, а във втори – и на английски език. „Целта ни е, когато завършат седми клас, да са усвоили поне ниво В1. Много от тях вземат сертификати по Европейската езикова рамка. Единственото училище в областта сме, в което децата завършват основното си образование, говорейки свободно два чужди езика. Може би затова сме толкова търсени“, казва Илиев.

В осми клас приемат три паралелки с профил „Чужди езици“.
В едната е засилено изучаването на английски език, във втората – на руски, а в третата – на италиански език. Това е единственото училище във Варна, в което се осъществява такъв прием. Имат и професионална паралелка със специалност „Електронна търговия“ с интензивно изучаване на немски език.
„Преди две години реших да направя експеримент как ще се впише една професионална паралелка в профилирана гимназия. Дали учениците ще намерят мястото си сред връстниците си от профилите, където се влиза с по-висок бал. Мисля, че нещата вървят много добре“, казва директорът.

По време на традиционния концерт на училището, който се провежда на 15 май, учениците отправят поздрав на традиционния език, който изучават. Илиев споделя, че му прави впечатление, че деветокласници от професионалната паралелка се представят с блестящо приветствие на немски. На концерта таланта си показват част от гимназистите, които участват в клубове по интереси.
В училището има 8 групи по Националната програма „Заедно в изкуствата и спорта“ и над 30 групи за занимания по интереси. В тях се изучават театър, фолклор, хип-хоп, има и допълнителни занимания по всички предмети, които надграждат учебната програма.

Друга традиция, която съществува от 14 години, е издаването преди 24 май на алманах с творчество
на учениците.

„Той представлява книжка в рамките на около 200 страници, в която публикуваме разкази, стихотворения, интерпретативни съчинения, преводи на български език от и на английски, немски, френски и руски. Има и рисунки на наши деца. Всяка година алманахът е подчинен на определена тема. Тази година темата е „Бъдещето“, обяснява Илиев. Материалите са подбрани от учителите по български език и изобразително изкуство, а коректор е учител по български език и литература. През 2024 г. средното училище ще честват 50-годишен юбилей и отново ще издадат алманах. За педагогическия състав е предвиден сборник с техни научни разработки по предмета, по който преподават, за да бъде популяризирана работата им.

За да отговори на интереса към училището, Община Варна преди 10 години предоставя още три сгради, две от които са изцяло в школския двор. Обучението в средното училище протича на две смени. Надяват се следващите години да успеят да преминат към едносменен режим. Директорът обяснява, че всяка година намаляват броя на новоприетите паралелки с една – от пет на четири. Вече имат и изготвен проект по програмата „Развитие на регионите“ за започване на строеж на пристройка към един от филиалите на училището. Така там ще може да бъде изнесено изцяло обучението на начален етап и целодневното обучение. В момента занималнята се води в един от филиалите, където децата се преместват след приключване на занятията в основната сграда. Там разполагат със стаи за занимания по интереси, стая за отдих, физкултурен салон, компютърен кабинет, в който компютрите ще бъдат подновени с нови. „Изцяло сме разположили целодневната организация във филиала. Когато някое дете се умори и иска да си почине, учителят ще го заведе в стаята за занимания по интереси и започва да работи с него там“, обяснява Илиев.

Директорът е изградил добър колектив, сред който има и млади педагози. Той споделя, че когато се освободи място, предпочита да наема млад учител. Миналата година се налага да търси нов преподавател по физическо възпитание и спорт. Явява се учителка, която викат за заместване, и младеж, който току-що е завършил Националната спортна академия. „Поговорихме си с момчето и видях, че е интелигентно и има желание да работи. Баща му също е учител по физическо. Момчето сподели, че е разработило всичките си уроци, обясни за дипломната си работа. Реших да го назнача. Наистина съм много доволен. Води часовете си методично, както са го учили в Академията. Перфектен е! Дори на колегите с по 15 – 20 години стаж казвам да се учат от него“, разказва Илиев. В педагогическия колектив има и бивша негова ученичка, която преподава български език и литература. С младата учителка той дори прави майсторския клас в пети клас.
„Трябва младите учители да влязат в система. И децата ги харесват. За съжаление, има и такива, които идват и след 2 – 3 месеца си заминават. Този който иска да работи, работи. Дори да срещне в началото трудност, ще се обърне към мен или към колега, който е по-опитен, да му помогне да реши казуса. Когато човек не иска да се предава, нещата вървят“, категоричен е директорът.

Илиев разказва още, че като един от директорите с най-голям опит в област Варна, изнася презентация пред колегите си по време на обучение, организирано от Регионалния образователен инспекторат. В залата вижда много млади хора, към които се обръща с думите: „Послушайте ме. Лидерът трябва да даде пример. Когато лидерът даде пример и учителите повярват, нещата тръгват напред. Всеки ще си научи мястото в каручката, а вие спокойно ще вървите след нея, уверени, че всичко ще бъде наред. Това е моята максима“ .

Родителите са важна част от училищния живот. Чрез училищното настоятелство те подкрепят различни инициативи и подпомагат облагородяването на средата, в която се обучават децата. Например със средства от настоятелството и от училищния бюджет правят STEM лаборатория по природни науки. Там се провеждат лабораторните упражнения по биология, химия, физика, методическото обединение по природни науки – своите интердисциплинарните уроци.

Your Image Description

Свързани статии:

Разпалете любознанието В земята на Ботев Заявления за „Подкрепи една мечта“ Детска полицейска академия и в Смолян

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Признание

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Явора Стоилова, писателка и поетеса: Прекланям се пред възрожденския дух на учителите

Next article

Ученици ще произвеждат млечни продукти в мобилна мандра

Next article
Ученици ще произвеждат млечни продукти в мобилна мандра

Ученици ще произвеждат млечни продукти в мобилна мандра

Училището на Александър  Стамболийски на 140 години

Училището на Александър Стамболийски на 140 години

Предимствата на виртуалната и добавената реалност в клас

Предимствата на виртуалната и добавената реалност в клас

Последни публикации

  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма
  • Цената на труда: Пазарни реалности, правни рамки и социални дилеми
  • 200 млн. лв. за подобряване качеството на висшето образование
  • Снимка на броя: Царство на децата
  • Премиерът Росен Желязков: INSAIT надмина всички очаквания
  • Национално издателство „Аз-буки“ обявява конкурс за научна статия
  • Министър Красимир Вълчев: Предлагаме въвеждане на час по добро
  • Млади химици представят изследванията си пред министъра на образованието и науката

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"