Мария АЛЕКСАНДРОВА
Първокласниците през новата учебна година в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в село Смилян, област Смолян, са 21, а общо 120 ученици ще прекрачат училищния праг на 15 септември. Толкова са и през учебната 2021/2022 г. В близките години също не се очакват маломерни паралелки.
„Село Смилян е известно не само с производството на смилянски фасул, а и с това, че демографската криза не ни е засегнала дълбоко.
В нашето населено място всяка година се раждат около 20 – 25 деца, които записвам в т.нар. тефтер на бебетата на село Смилян“, обяснява директорката Лиляна Балийска. Практиката започва през 2017-а, когато в селото има бейби бум и в училище решават да записват в тефтер колко деца са се родили и колко се очаква да се родят. „През 2017-а се родиха 28 бебета и оттогава до 2022-ра имаме поне по 20 всяка година. Това за нас, като училище, е добре, защото знаем, че паралелките ще са самостоятелни, няма да се налага сливане и няма да се стига до затваряне на образователната институция. Това е една от причините, поради която, като училищен колектив, участваме по всички национални програми и проекти с бенефициент МОН или Община Смолян. Знаем, че има за кого да подобряваме материалната база, за кого да се развиваме, да ползваме добри методи на обучение“, заявява директорката.
Надеждата ѝ е следващите години хората от селото да не емигрират от населеното място, за да може училището и добрата образователна среда да се запазят. „За малките населени места е много важно да се съхранят детската градина и училището, защото тогава младите семейства остават“, подчертава директорката.
В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ около 1/3 от децата са от уязвими групи. Има и ученици със специални образователни потребности, които са интегрирани и посещават училището с желание. „В периода на стартиране на Механизма за обхват направихме статистика, от която се вижда, че имаме само едно отпаднало дете, но по изцяло зависещи от семейството причини. Всички останали ученици завършват основно образование и продължават да учат до XII клас в Смолян. Ако в системата по Механизма видим, че има необхванато дете, го издирваме и установяваме дали е в чужбина, дали не е записано“, разказва Балийска. Тя допълва, че през последните години Общината поема транспорта на пътуващите до Смолян ученици не само от Смилян, а и от всички малки населени места. Това помага да не отпадат от училище.
„Картата за пътуване е над 80 лв., а децата от уязвими групи не биха продължили образованието си, ако семейството им трябва да поема и този разход – казва директорката. – Когато обсъждахме Механизма, сред причините за отпадане на децата след основно образование е необходимостта да пътуват“, обяснява Балийска. Сред останалите фактори са ранните бракове, започването на работа, за да изкарат допълнителни доходи за семействата, промяна на местоживеенето, както и липсата на положителни примери в обособените махали, където няма успешно завършили и реализирали се хора, за да мотивират останалите да продължат образованието си.
Като училище с много ученици от уязвимите групи и със специални образователни потребности, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ получава финансиране за работата си с тях. „Основната причина, за да задържим децата при нас, са заниманията по интереси със спортна насоченост, танци и изкуства. Установили сме, че децата от уязвимите групи не обичат непрекъснато да ги занимаваме с допълнително обучение по български език и математика. Затова ги съчетаваме и редуваме. Ако единият ден е с проектни дейности по български и математика, на следващия ден имаме дейности със спортна насоченост“, споделя директорката. Сформирани са две групи по футбол, както и по една по волейбол и баскетбол. За всяко дете от отборите са закупени спортни пособия. „Ако отборът по баскетбол е с 10 – 12 деца, купуваме 12 топки, за да може детето да знае, че през тези 1 – 2 часа за дейности по интереси ще играе и спортува, а няма да се налага да се изчакват един друг“, казва директорката. Закупили са и 24 велосипеда. „Учителят по физическо участва във всички спортни мероприятия на общинско и областно ниво. Децата се класират на първи места и се връщат мотивирани за следващите дейности. Учениците се представят успешно и в състезанията по БДП и колоездене“, заявява Балийска.
Момичетата са включени в заниманията по танцови изкуства. „Когато децата участват в програмите, е празник за цялото село. Имаме много добро взаимодействие между детска градина, училище и читалище. Който и да има празник, той се организира съвместно от трите институции. Където са децата, там е и населението на селото“, разказва директорката. Като училище с до 400 ученици, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ кандидатства по новата Национална програма „Заедно в изкуствата и спорта“ за сформирането на две групи със спортна насоченост, две за изкуства и една театрална група.
Заниманията по спорт и изкуство се провеждат в рамките на целодневната организация, която е задължителна за всички от I до VII клас. „За да се реализират успешно учениците, е важно да са в училище от 8 до 17 часа. Родителите на учениците от уязвимите групи са на работа и са спокойни за детето си, защото знаят, че е в сигурните ръце на учителите. Учебният процес е до обяд, следва обяд, целодневно обучение и проектни дейности, защото учениците се изморяват от непрекъснато учене“, казва още Балийска.
Обучението на уязвимите групи по български език и литература и по математика по проект „Подкрепа за успех“ дава резултат. От 14 седмокласници, явили се на НВО, всички се представят много добре. Те завършват успешно и са приети в училища в Смолян. Учениците ще продължат средното си образование в Профилираната природо-математическа гимназия „Васил Левски“, Езиковата гимназия „Иван Вазов“, ПГ по икономика, ПГ по техника и технологии, Смолянската професионална гимназия по туризъм и строителство. За постиженията им най-важна роля имат техните преподаватели. В клас с деца от уязвими групи, специални потребности и с таланти те успяват да приложат различни техники, за да обхванат всички групи и да обърнат внимание на всички.
„Трябва да се уважава трудът на учителя. Той е този, който умее да контролира емоциите си, да работи с всички групи при 24 ученици с различен етнос, мотивация за работа, организационна култура. Наричам учителите от начален етап магьосници, а от прогимназиален етап – образователни виртуози. Защото успяват в рамките на
40 минути да заинтригуват дете с ниска мотивация и да надградят знанията на друго с по-висока“, споделя директорката.
Откакто Балийска поема училището през 2016-а, се пенсионират 18 специалисти. Това говори за обновяване на колектива, назначаване на млади и мотивирани учители. Положителната страна е, че Смилян е близо до Смолян, където има филиал на Пловдивския университет. Там завършващите XII клас продължават образованието си в направление „Педагогика“.
„В нашето населено място има млади хора, които искат да практикуват тази професия. Когато обявим свободно място, едно от изискванията е кандидатът да е от Смилян. Не можем да си позволим учител от населеното място да е завършил, а ние да наемем човек от друго. Над 90% от учителите ни са от село Смилян. Успяваме да ги запазим“, разкрива Балийска. Тя отбелязва, че миналата година на две педагожки от училището са присъдени награди „Неофит Рилски“, две са наградени със сертификат „Учител на година“ от Синдиката на българските учители. Една млада учителка печели награда от Община Смолян. „Само от две години е учител по български език и литература, но вече постига страшно добри резултати на олимпиади и НВО. Тя успява да мотивира учениците да участват във всички състезания по предмета“, споделя Балийска. И допълва, че успехът на учениците и образователните институции зависи от доброто взаимодействие с родителите. Затова полагат грижи в тази посока и към момента комуникацията с родителите е на високо ниво.
През новата учебна година по проект „Приобщаващо образование“ ще стартират инициатива за работа с родителите. Училището кандидатства миналата година и вече се изпълняват различни дейности. Оборудват кабинет за приобщаващо образование,
назначават специалисти за работа с деца със специални образователни потребности – психолог, логопед и помощник на учителя. „Наричам помощника на учителя „длъжност спокойствие“. Много деца са диагностицирани със специални образователни потребности, а той ги подкрепя при нужда. Този човек помага на цялото училище“, обяснява Балийска.
Стаите в училището са обновени по различни проекти. Имат и STEM център за начален етап. Ако се класират по новите национални програми, ще продължат с обновяването на базата. През лятната ваканция е извършена профилактика на сградата, направено е основно почистване. „За новата учебна година сме готови с обновена и красива материална база“, заявява директорката на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg