От 24 до 27 март Прага е домакин на 12-ия европейски фестивал „Наука на сцената 2022“. Организатори са „Наука на сцената“ – Чехия, и „Наука на сцената“ – Европа. 450 учители от над 30 страни ще се съберат, за да представят и обменят своите иновативни концепции за преподаване на „Научен панаир – изложба“ в работилници и в кратки лекции. От симфония от атоми до производството на фолио от нишесте и използването на микроконтролери в уроците по физика, отново ще има разнообразие от практически идеи за преподаване от „учители за учители“.
На Фестивала най-изключителните проекти ще получат Европейската награда за учители по STEM и по-късно ще бъдат разпространявани в международен план като курсове за обучение или учебни материали. По този начин учителите достигат с идеите си до хиляди ученици в цяла Европа, с което ги насърчават да обмислят кариера в областта на науката,
ИТ или инженерството.
Тазгодишният фестивал е под патронажа на Мария Габриел – еврокомисар, отговарящ за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, и е одобрен от чешкото Министерство на образованието.
Деветима български учители от всички образователни степени ще представят страната ни на международния форум. Те са победители в националното издание „Наука на сцената“.
Медиен партньор е Национално издателство „Аз-буки“.
„Нашите представители са от София, Пловдив, Плевен,
с. Средище, област Силистра. Те се класираха за националната делегация, като преминаха процес на предварителен подбор в
СУ „Васил Левски‘‘ в Севлиево“, коментира проф. д. н. Ана Георгиева от Института за изследвания на климата, атмосферата и водите – БАН, ръководител на Националния организационен комитет „Наука на сцената – България“ и главен секретар на Съюза на физиците в България.
Журито на националния фестивал „Наука на сцената“ оцени високо изключителни идеи в проектите на Наско Стаменов от НПМГ, София – „Дистанционно обучение – когато кухнята е лаборатория”; на Милена Гошева и Грета Райковска от СПГЕ „Джон Атанасов“, София – „Физика и роботи – обучителен комплект“; на Катя Трифонова и Александър Асенов от СУ „Стоян Заимов“, Плевен – „Чистота и цветове – мисия възможна“; на Христина Костадинова от Езикова гимназия „Иван Вазов“, Пловдив – „MELiSSA (Micro Ecological Life Support System Alternative)“, както и работата на Центъра за устойчиво развитие на образованието в с. Средище, Силистренско, с ръководител Румяна Гълчавова – преподавател в местното ОУ „Цанко Церковски“.
Сега българите се отправят към Международния фестивал, за да вдъхновят и ентусиазират колеги от цяла Европа със своите преподавателски идеи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg