"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Az-buki Weekly
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2021 Брой 17-18, 2021

Смартфон vs мозък

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
27-04-2021
in Брой 17-18, 2021
A A
Все повече експерти и изследвания показват необходимостта от контрол върху използването
на мобилни телефони от подрастващите

Анелия ВРАЧЕВА
По материали
от чуждия печат

Не на шега и не от вчера учените бият тревога, че наличието на телефон се отразява негативно върху познавателните способности на неговия собственик. Според изследванията дори ако е изключен и лежи с екрана надолу, но в същото време се намира в полезрението, познавателните способности и общата мозъчна дейност на човека значително се снижават. Експериментално е установено, че способността на нашия мозък да съхранява и обработва информация значително се повишава, ако при провеждането на тест по контрол на вниманието и когнитивните процеси телефонът ни е в друга стая.
Данните показват, че типичният притежател на смартфон го използва средно 85 пъти на ден. Тук са включени например проверката на телефона веднага след събуждане, преди сън и често посред нощ. Друго изследване, проведено в Тексаския университет в Остин потвърждава колко важно е да „спазваме дистанция“, да се откажем от телефона и в други аспекти на живота – например при шофиране или общуване с приятели и семейството.
„Хората изпитват удоволствие от това, че имат денонощен достъп до виртуалния безжичен свят. Харесват ни връзка, потвържденията, всички тези смайлита, цялата тази информация. Но едва сега започваме да се замисляме каква цена ще ни се наложи да платим за всичко това“, казва Андрю Съливан – писател, редактор и блогър.

Мобилните телефони и умственитес пособности
При изследване, изучаващо влиянието на мобилния телефон върху познавателните способности, Ейдриън Уорд и колегите му от Тексаския университет са провели два различни експеримента с участието на почти 800 потребители на смартфоните. В първия участниците преминават серия тестове, които измерват когнитивните им способности и изискват пълна концентрация. Преди началото на теста всички са задължени да поставят телефоните си на беззвучен авиорежим. Установено е, че участниците, които са оставили телефоните си в другата стая, превъзхождат по резултати тези, чиито телефони се намират редом с тях в процеса на решаването на задачите.
При втория експеримент учените изяснили, че резултатите от теста на участниците, които били определени като извънредно зависими от своите смартфони, са много по-ниски от тези на техните по-слабо зависими колеги.
„Наблюдаваме тенденция, според която, докато телефонът се намира в зоната на видимост, когнитивните способности се влошават. Никой не мисли конкретно за него, но самият процес – опитът да се заставиш да не мислиш за нещо, задейства част от нашите и без това ограничени когнитивни ресурси“, обобщава Ейдриън Уорд.
Един от най-ценните изводи от изследването е, че изглежда, няма никакво значение дали телефонът е включен, или не, дали стои на масата пред нас с екрана нагоре или надолу. Самото му наличие в полезрението ни намалява способността ни да решаваме умствени задачи, изискващи концентрация на вниманието.

Опасност за децата
Подарявайки мобилен телефон на детето си, вие го превръщате в… антена!
Никой не оспорва факта, че при работата на мобилния телефон електромагнитната енергия прониква в мозъка. При други равни условия децата се подлагат на много по-силно и масирано електромагнитно въздействие от възрастните. При тях главата е по-малка и черепът е по-тънък. Експерименти показват, че при облъчване те поглъщат 2 – 4 пъти повече електромагнитна енергия от средностатистически възрастен.
Освен това детският организъм е по-уязвим и чувствителен към факторите на външната среда, особено в определени периоди от растежа – т.нар. прозорци на възприемчивост. Специалистите нямат никакви съмнения, че електромагнитното поле на мобилния телефон променя нормалното функциониране на централната нервна система. Ако се вземе предвид, че при децата тя се намира в процес на формиране и развитие, не е трудно да се предположи, че резултатът ще се отличава от нормалния. При това при децата не са формирани напълно защитните механизми, на първо място имунната система. И последиците ще бъдат установени на по-късен етап – години след началото на хроничното въздействие, но последици ще има!
Позицията на Световната здравна организация е известна отдавна – електромагнитното поле може да увреди детското здраве!
Изследвания, проведени в Невродиагностичния научен институт в Испания, са установили, че при 11 – 13-годишни деца, които са говорили 2 минути по мобилния си телефон, изменението на биоелектрическата активност на мозъка се запазва още 2 часа, след края на разговора. В Бристълския университет във Великобритания през 2019 г. приключва изследване, което показва значително увеличаване на времето за реакция при 10 – 11-годишни деца, използващи GSM. Аналогични резултати получават в град Турку, Финландия, където е наблюдавана група от 10 – 14-годишни деца.
Експерти, назначени от правителството на Великобритания – т.нар. Група на Стюард, смятат, че електромагнитното поле на мобилния телефон съществено отслабва имунната система на детето, поради което детският организъм по-зле се съпротивлява на хроничното неблагоприятно въздействие.
Най-обезпокоителни са данните на шведски учени от Института по хигиена. Те показват повишаване на риска от развитие на мозъчни тумори във възрастовата група 20 – 29 години при използване на мобилни телефони в течение на 5 – 10 години. За другите възрастови категории не е открита такава зависимост. Данните показват, че хората, които ползват телефон от 10 – 19-годишна възраст, са много повече заплашени от образуване на тумор в мозъка от тези, които са се сдобили с телефон на 29 години и по-късно.
Много правителства вече се вслушват в мнението на Световната здравна организация и предприемат мерки за ограничаване разпространението на мобилни телефони сред деца. Още през 2001 г. Управлението за научни изследвания на Европарламента призова да се забрани използването на мобилни телефони от деца и тийнейджъри и рекламата, насочена към тях, „за да не се формира твърде ранен интерес към мобилната връзка“. Европа реагира на препоръката.
– Великобритания (2001 г.) – забранено е използването на мобилни телефони в училищата; при продажбата на телефон в кутията се поставят информационни брошури за възможните последствия от боравенето с него.
– Франция (2002 г.) – правителството призова родителите да контролират колко време децата им говорят по мобилния телефон.
– Германия (2002 г.) – Асоциацията за екологична медицина препоръча на правителството да въведе държавна забрана за използването на мобилни телефони от деца и ограничения за тийнейджъри.
Електромагнитното поле е биотропен фактор, определящ не само здравето, но и непосредствено процесите на висшата нервна дейност, включително поведението и мисленето на хората. При използването на мобилен телефон то въздейства върху главния мозък на потребителя.
Стандартите за безопасност за мобилните телефони са разработени за възрастни и не отчитат особеностите на детския организъм. СЗО издига като висш приоритет защитата на здравето на децата
от възможно негативно въздействие на електромагнитното поле на мобилните телефони. Проблемът е потвърден и от Научния комитет на Европейската комисия, от националните власти на страните в Европа и Азия, от международни научни конференции на специалисти по биологическо въздействие на електромагнитното поле.
Потенциалният риск за здравето на децата е висок. Поглъщането на електромагнитна енергия при тях е много по-високо, отколкото при възрастните (детската мозъчна тъкан има по-голяма проводимост, по-малък е размерът на главата, по-тънки са черепните кости, по-малко е разстоянието до апарата и т.н.). Съвременните деца използват мобилни телефони от ранна възраст и ще продължат да ги ползват и като пораснат. Затова контактът с неблагоприятните излъчвания е съществено по-голям, отколкото при съвременните възрастни. Вследствие на това са възможни разстройства на мозъчната дейност като отслабване на паметта, снижаване на вниманието, намаляване на умствените и познавателните способности, раздразнителност, нарушения на съня, склонност към стресови реакции, повишена епилептична готовност…

Your Image Description

Свързани статии:

Как използваме изкуствения интелект ЕК дава 145 млрд. евро за 2nm технологии Състезание по ориентиране в ПМГ – Кюстендил Четвъртокласници с постановка на Христови притчи

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags Компас

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Широка лъка пее, свири и танцува

Next article

Азбука на добротата

Next article
Азбука на добротата

Азбука на добротата

В ход е дигиталното обучение

Мобилно приложение измерва вниманието по време на урок

Емоционалното  насилие  над деца е най-разпространено

Емоционалното насилие над деца е най-разпространено

Последни публикации

  • Детството не е състезание
  • Няма кой да те чуе, ако не си онлайн
  • Студентите бягат с УАСГ
  • Прародителят на всички рози е бил малко жълто цвете
  • Публикуваха проектопостановлението за минимална асистентска заплата от 2780 лв.
  • МОН: Към този момент няма решение или обсъждане за връщане към завършване на основно образование в VIII клас
  • Министър Вълчев откри STEM център в СУ „Алеко Константинов“ в Луковит
  • Австроунгарски дух в Разград от 140 години
  • Театрални интерпретации на абсурдите на ежедневието
  • „Свободата да знаеш“ започна в Кюстендил
  • Правителството одобри близо 108 млн. лева за развитие на науката и изследванията
  • Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
  • В Министерския съвет
  • Над 200 директори и учители обменят иновативни практики за подобряване на учебния процес
  • Световната банка ще подпомага България за по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието
  • Магията на XV софийски фестивал на науката
  • И най-доброто писмо е…
  • Битка на роботи край морето
  • 516 млади театрали взривяват сцената във Велинград
  • „Заедно за Гергьовден“ в Кюстендил
  • Флота или флот
  • ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна, с блестящо представяне на националните състезания по професии в туризма

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About
  • Team
  • Archive
  • Contact
  • Advertising
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"