Балет, футбол, народни танци, песни, рисуване, група по екология, клуб по художествено слово са само част от извънкласните занимания, които се предлагат в Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс (ЦПЛР – ОДК) във Вълчедръм, област Монтана. През годините то се е превърнало в любимото място на децата от общината. Там те могат да изразят себе си, да разкрият своите способности и да развият таланта си. Комплексът работи с деца от 5- до 17-годишна възраст.
„За най-малките най-подходящи са заниманията по рисуване и уроците по балет, а по-големите предпочитат клубовете по екология и художествено слово“, казва директорката Наташа Цанина. Центърът се посещава редовно от около 100 деца, като групите по интереси са общо 9 на брой –
7 постоянни и 2 временни, които се провеждат само по време на ваканцията.
В рамките на извънредното положение вратата на сградата остава затворена за физически посетители, но дейността на Центъра продължава с пълна сила в социалните мрежи. Там започват да организират конкурси и състезания, да качват снимки и песни.
„В образованието нещата се променят много бързо и е важно да умееш да реагираш на промените. Затова човек трябва да се интересува от новостите в професията си“, допълва Цанина. Категорична е, че няма нищо срамно да попиташ, когато не знаеш или не разбираш нещо. Споделя, че по време на извънредното положение постоянно е общувала с колегите си от цялата страна и са си разменяли полезни практики.
За Деня на Земята – 22 април, в Центъра организират конкурс с рисунки, а Клубът по художествено слово изработва презентация. С рецитиране на стихотворения и пеене на песни пък отбелязват Празника на буквите – 24 май, който се организира в електронна среда под егидата на РУО – Монтана. Със засилен интерес се провежда и онлайн конкурсът на групата по народни песни и танци – „Златия пее и танцува“. Децата е трябвало да запишат на видео как пеят или танцуват народни танци от Северозападния край. В условията изрично е посочено, че малчуганите могат да се възползват от помощта на родители или роднини – колкото повече, толкова по-весело. Всеки участник получава като награда книжка и картичка.
Цанина споделя още, че по време на пандемията основен проблем е, че учителите и някои от децата не разполагат с технически средства и това затруднява работата в онлайн среда. Друга тежест е, че центровете за лич-
ностно развитие не могат да участват в инициативи към фондации или да подписват договори с търговски дружества. И всяко тяхно действие трябва да бъде съгласувано с общината, в която се намират.
Преди пандемията традиционно децата от Центъра взимат участие в тържествата по случай големите български празници, като Деня на народните будители, Коледа, Бъдни вечер, Лазаровден и Цветница. Във Вълчедръм има две детски градини, две училища и гимназия, с които екипът на Цанина работи успешно от самото начало. Дори използват помещения в сградата на училището в село Долни Цибър за провеждането на две от груповите си занимания.
„По време на извънредното положение участвахме онлайн в много повече конкурси, отколкото преди това“, отбелязва директорката и допълва, че при този тип инициативи недостатъкът е, че липсват живата връзка, комуникацията и новите запознанства.
През лятото в Центъра отново се чува детска глъч. Малчуганите се завръщат за заниманията по художествено слово, народно пеене, екология и рисуване.
През топлите месеци най-активна е групата по екология. Те използват хубавото време за занимания на открито и заснемането на различни обекти, като птици, природни забележителности и растителни видове. Една от инициативите на Центъра, реализирана съвместно със „Зелени Балкани“ в Пловдив, е провеждането на онлайн фотографски конкурс. В „Аз снимам природата“ участват 65 ученици, като той се провежда по случай Деня на околната среда – 5 юни. Този конкурс цели чрез творчеството си децата да изградят позитивно отношение към защитените зони от „Натура 2000“, и най-вече към природата и нейното опазване. Всички участници получават като подаръци материали за защита на природата – книжки, картички и плакати на различни животни и птици.
Преди две години ЦПЛР – ОДК
във Вълчедръм участва и в създаването на Асоциация на центрове за личностно развитие, като е сред първите 10 учредители. „Дейността на Асоциaцията е полезна, тъй като спомага за усвояването на необходимата документация, представлява ги пред други институции, споделят се опит и участия в практически обучения“, казва Цанина. И посочва още, че тази година например за лекторите от центровете е имало организиране на курсове по различни дейности към Националния дворец за децата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg