Последиците от коронавируса за образованието и обучението, уроците на кризата и подготовката за следващата учебна и академична година. Това са част от въпросите, които обсъдиха по време на четвъртото онлайн заседание министрите на образованието на държавите членки на ЕС и еврокомисар Мария Габриел. На него българската позиция представи
зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева.
Мария Габриел наблегна на поуките от кризата. На първо място, това е съществуващото разделение в социално-икономически план, което води до това, че някои от учениците са извлекли полза от цифровите технологии за образование, а други – не. Вторият съществен извод е, че преминаването към дистанционно обучение показа необходимостта от доб-
ри цифрови умения. Затова трябва да се гарантира, че новите условия, в които функционират образователните системи, ще създадат възможности за всеки да придобие необходимите знания и умения.
В сравнение с предходни периоди сега се насочват повече ресурси в подкрепа на образованието, цифровите умения и културата, включително в представения от ЕК амбициозен пакет от мерки за устойчиво възстановяване.
„През септември ще представим актуализирания План за действие в областта на цифровото образование и за навременното изграждане на европейско образователно пространство. Образованието и културата са стратегически инвестиции. Те трябва да бъдат част от дългосрочните мерки за възстановяване от кризата“, заяви Мария Габриел.
Според българския еврокомисар са нужни повече инициативи в подкрепа на учителите, като „Европейски академии за учители“, които ще изградят мрежа от образователни институции за професионалното развитие на педагозите. Отделно за учениците се работи по инициативата „Успех в училище за всички“. Тя дава възможност на младите хора да развият основните си умения и да се намали делът на напускащите образователната система. Габриел припомни и инициативата за създаване на европейски университети като ключова, защото те ще подпомогнат професиите на бъдещето и за едно по-структурирано сътрудничество между институциите за висше образование, частния сектор и гражданското общество. Предлага се и нов подход към микрокредитите в образованието, които ще насърчат ученето през целия живот.
Мария Габриел коментира и бъдещата програма „Еразъм+“, която ще бъде по-включваща, „по-зелена“ и по-цифрова с цел да отговори в максимална степен на нуждите на участниците. Идеята е да се премахнат пречките пред мобилността и да се укрепи трансграничното сътрудничество. Цифровата свързаност ще продължи да бъде приоритет, включително в селските и отдалечените райони, а новите инициативи ще са свързани със съчетаването на виртуалната и физическата мобилност.
Зам.-министър Ангелиева запозна участниците във форума с опита на България и акцентира върху възможностите за допълнителни иновации в системите за образование и обучение. Водещи принципи са дигитализацията и осигуряването на модерна среда за учене. Приоритет е и да бъдат включени повече средства за образование в рамките на Европейския социален и икономически фонд, както и да отпадане ограничението за закупуване на техника – водещо предизвикателства за успешно дистанционно обучение.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg