Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, представ проекта на Наредбата за финансиране на институциите в системата на предучилищното и училищното образование:
„Имаме едно голямо предизвикателство пред системата през следващите две десетилетия и то е да я подсигурим с добре подготвени педагогически специалисти във всички общини, във всички училища и детски градини“. Документът е публикуван на сайта на МОН за обществено обсъждане. Целта на Наредбата за финансиране на образователните институции е да се мотивират младите хора да станат учители и в по-отдалечените населени места, в по-малки училища. Само така децата ще имат не само равен достъп до образование, но и до качествено такова. Затова документът въвежда регионален коефициент на финансирането, според който ще се разпределят допълнителни средства за преподавателите в 112 общини, които попадат в регионите с целенасочено въздействие, а именно от Северозапад, Родопите, Странджа-Сакар и граничните райони. Размерът на средствата ще зависи от отдалечеността от градовете с население над 100 хил. души, от отдалечеността на общинския център от областния град и от броя на населението в него. За тази цел общините се разпределят в 8 групи. Това означава, че при равни други условия преподавателите от тези общини ще получат повече пари. Сред тях са общините Брегово, Кула, Ардино, Батак, Златоград, Ивайловград, Маджарово, Болярово и други.
Допълнителни финансови стимули се предвиждат и за учителите, които работят с деца от уязвими групи. Те обикновено са и най-застрашени от отпадане. Особено внимание ще се обръща на малчуганите, които растат в семейства с изключително нисък или никакъв образователен статус. В училищата, където родителите на половината деца са с начално или по-ниско образование, ще трябва да се работи най-много, за да се образоват децата, които най-често дори не са обхванати в системата на предучилищното образование, каза министър Вълчев. Учителите, които преподават на тези деца, също ще получават допълнителни възнаграждения, примерно в рамките на 15 и 20 %.
Четете повече в бр. 4, 25 – 31 януари 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg