Общо 27 преподаватели по природни науки от училища в различни краища на страната – от големите областни градове до малки населени места и села, ще се обучават в Европейския център за ядрени изследвания – ЦЕРН. Това ще се случи по Националната програма „Квалификация на педагогическите специалисти“ на Министерството на образованието и науката от 19 до 27 юли, съобщава за „Аз-буки“ координаторът на Програмата и директор на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ (НАОП) – Варна, Свежина Димитрова.
Програмата тази година включва посещение в четирите големи детекторни комплекса (ATLAS, CMS, ALICE, LHCb) – очите на ЦЕРН, както и в повечето тестови установки, в контролния център CCC. Учителите по природни науки ще видят и новия портал на науката, който е най-големият STEM център в Европа и ще им даде идея как да организират по-добре STEM центровете в училищата си. Ще могат да видят и как се прави научно шоу, така че да заинтригуват учениците си. Ще посетят и компютърния център, фабриката по антиматерия, ще имат и лабораторни упражнения в лабораториите на ЦЕРН.
„За разлика от други изследователски центрове, тук всичко е отворено и открито. Учителите са стимулирани да снимат, да питат, да видят и да достигнат до същността на въпросите, които не само те си задават, но и биха получили от своите ученици“, споделя Димитрова.
Снимка Anna Pantelia
Конкуренцията за учителските програми е голяма, а подборът се извършва по разработени от МОН критерии.
„Искаме съвременните постижения в науката да достигнат до всяко населено място в България. Във времето редица учители от повечето големи градове преминават през обучението. Преподавателите от малките населени места също имат право и могат да бъдат мотивирани по този начин да работят с учениците си, да представят красотата на съвременната наука и да насочат възпитаниците си към възможностите, които има за развитие в сферата на физиката, химията, инженерните и техническите дисциплини. Това е бъдещето на света“, казва Димитрова.
Учителските програми се реализират от 2008 г., с изключение на 2020-а и 2021-ва поради ковид пандемията. Преди да започнат да се изпълняват, само двама български педагози са получи възможността да посетят ЦЕРН, но по международната програма за гимназиални учители.
Snezhina Dimitrova
Сред тях е и Свежина Димитрова – директор на Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна.
Тогава се появява идеята за учителска програма на роден език. Първоначално такава се реализира за учители от Варна, след това се включва София, а през 2011 г.
Министерството на образованието и науката дава начало на национална програма за обучения на български преподаватели в ЦЕРН.
До момента през българските учителски програми са обучени 951 преподаватели по физика, химия, инженерни дисциплини и ИТ специалисти.
„Идеята на учителските програми е, че педагозите са добър мултиплициращ фактор, тъй като всеки от тях се среща със стотици ученици през целия си педагогически път. Когато се зарази от голямата наука в ЦЕРН, той успява да зарази и учениците си и ги подтиква да видят пътя си за развитие в сферата на природните науки, математиката, информатиката, техническите науки“, отбеляза директорът на НАОП – Варна.